Віха в світовій науці. Проведено найбільше дослідження генома українців: які результати

Генетична різноманітність українців "унікальним чином сформована еволюційними і демографічними силами і не може ігноруватися в майбутніх генетичних і біомедичних дослідженнях". До такого висновку прийшли автори найбільшого дослідження генного різноманіття в Україні, яке сьогодні опублікував журнал GigaScience.
Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе
Проєкт об'єднав зусилля вчених з Ужгородського та Оклендського університетів, Націнституту раку в США і Пекінського геномного інституту. Забір проб робили ендокринологи в різних куточках України.
Близько 20 років тому, після публікації "каркаса" генома людини, почалася одна з найбільших дослідницьких програм: Проєкт різноманітності генома людини (HGDP). Це глобальна спроба картувати всю повноту генетичної мінливості людини. До недавнього часу в ній залишалися важливі географічні прогалини, зокрема щодо східноєвропейських та євразійських степів, і основною загадкою була Україна. Населення тут сформували тисячоліття міграцій, воєн і асиміляції.
Читайте також: Прорив. Генетична терапія CRISPR/Cas9 знищила багато ракових клітин у живих мишах
Територія України – ключове історичне перехрестя розселення людей Європою і Азією: звідси почалася експансія людини розумної на територію неандертальців, тут йшло переміщення кочівників і перших фермерів, проходили великі міграції в середньовіччі і торгові маршрути Шовкового шляху.
За словами керівника проєкту генетика Тараса Олексика, в Україні "є значна і раніше невідома генетична різноманітність". Професор каже, що в зразках ДНК були знайдені >13 млн генетичних варіантів/мутацій, причому ~500 000 із них раніше не реєстрували.
Іншими словами, на Україну припадає приблизно чверть генетичних варіацій, задокументованих в Європі.
Дивіться також: На 37,7% ви – овоч. Пізнавальне відео порівняння генетичних наборів
Олексик пояснює: "У міру того як люди переміщалися світом протягом тисячоліть, вони набули мутацій, часто через адаптації до специфічних умов навколишнього середовища. Ці мутації передавалися з покоління в покоління, тому, коли ми дивимося на геноми українців та інших популяцій, то бачимо відображення їхньої унікальної еволюційної історії".

База даних проєкту відкрита для вчених світу: тепер вони, пишуть автори, зможуть проводити свої дослідження в біології та медицині людини, аж до "розгадок таємниць походження людства".
Наприклад, проти інших європейців, в українців виявилося куди менше носіїв мутації, пов'язаної з раком грудей і LCA, але більше – носіїв мутації, пов'язаної з аутизмом. Тобто, розуміючи ці "дрібниці", лікарі зможуть адаптувати лікування до генетичного профілю людей.
- Генетики в США за допомогою CRISPR/Cas9 уповільнили розвиток страшної спадкової хвороби – БАС.
- Ще в 2016-му вченим вдалося видалити код ВІЛ із ДНК живого організму, а в кінці 2020-го аналогічна терапія знищила багато ракових клітин у живих мишах. Також цього року вперше застосували такий редактор генів у тілі живої людини для лікування сліпоти.
- Регулярна фізкультура виявилася корисною для онкохворих: що з'ясували в експерименті.
- 18 мутацій за 132 дні: коронавірус у пацієнтки на хіміотерапії швидко накопичив мутації.
Читайте також: Світло в кінці тунелю. Вчені сподіваються, що знайшли шлях до майбутньої перемоги над остеоартритом
Комментарі