RU

Віха в світовій науці. Проведено найбільше дослідження генома українців: які результати

13.01.2021, 12:48
Віха в світовій науці. Проведено найбільше дослідження генома українців: які результати - Фото
Ілюстрація: uzhnu.edu.ua

Генетична різноманітність українців "унікальним чином сформована еволюційними і демографічними силами і не може ігноруватися в майбутніх генетичних і біомедичних дослідженнях". До такого висновку прийшли автори найбільшого дослідження генного різноманіття в Україні, яке сьогодні опублікував журнал GigaScience.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Проєкт об'єднав зусилля вчених з Ужгородського та Оклендського університетів, Націнституту раку в США і Пекінського геномного інституту. Забір проб робили ендокринологи в різних куточках України.

Близько 20 років тому, після публікації "каркаса" генома людини, почалася одна з найбільших дослідницьких програм: Проєкт різноманітності генома людини (HGDP). Це глобальна спроба картувати всю повноту генетичної мінливості людини. До недавнього часу в ній залишалися важливі географічні прогалини, зокрема щодо східноєвропейських та євразійських степів, і основною загадкою була Україна. Населення тут сформували тисячоліття міграцій, воєн і асиміляції.

Читайте також: Прорив. Генетична терапія CRISPR/Cas9 знищила багато ракових клітин у живих мишах

Територія України – ключове історичне перехрестя розселення людей Європою і Азією: звідси почалася експансія людини розумної на територію неандертальців, тут йшло переміщення кочівників і перших фермерів, проходили великі міграції в середньовіччі і торгові маршрути Шовкового шляху.

За словами керівника проєкту генетика Тараса Олексика, в Україні "є значна і раніше невідома генетична різноманітність". Професор каже, що в зразках ДНК були знайдені >13 млн генетичних варіантів/мутацій, причому ~500 000 із них раніше не реєстрували.

Іншими словами, на Україну припадає приблизно чверть генетичних варіацій, задокументованих в Європі.

Дивіться також: На 37,7% ви – овоч. Пізнавальне відео порівняння генетичних наборів

Олексик пояснює: "У міру того як люди переміщалися світом протягом тисячоліть, вони набули мутацій, часто через адаптації до специфічних умов навколишнього середовища. Ці мутації передавалися з покоління в покоління, тому, коли ми дивимося на геноми українців та інших популяцій, то бачимо відображення їхньої унікальної еволюційної історії".

База даних проєкту відкрита для вчених світу: тепер вони, пишуть автори, зможуть проводити свої дослідження в біології та медицині людини, аж до "розгадок таємниць походження людства".

Наприклад, проти інших європейців, в українців виявилося куди менше носіїв мутації, пов'язаної з раком грудей і LCA, але більше – носіїв мутації, пов'язаної з аутизмом. Тобто, розуміючи ці "дрібниці", лікарі зможуть адаптувати лікування до генетичного профілю людей.

Читайте також: Світло в кінці тунелю. Вчені сподіваються, що знайшли шлях до майбутньої перемоги над остеоартритом

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини