RU

Україна відзначає День соборності. Що сталося 102 роки тому й чому цей день важливий

22.01.2021, 10:51
Україна відзначає День соборності. Що сталося 102 роки тому й чому цей день важливий - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

22 січня 1919 року на Софійській площі Києва було урочисто оголошено про об'єднання Української та Західноукраїнської народних республік (УНР і ЗУНР) в єдину державу. А за рік до цього перший український парламент в особі Центральної Ради затвердив універсал про незалежність УНР.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Текст універсалу датується 22 січня 1918 року, проте затверджений він був трохи пізніше – в ніч на 24 січня його підписали на засіданні малої ради Центральної Ради. У документі проголошувалася незалежність Української народної республіки, акцентувалася увага на війні з Росією і планувався мир з центральними країнами.

У тому ж році лідери Західноукраїнської народної республіки ініціювали переговори про об'єднання Наддніпрянської та Наддністрянської України. 1 грудня був підписаний "попередній" договір про злиття обох республік в єдину державу.

22 січня 1919 року в Києві відбулося проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР в єдину незалежну державу, а наступного дня документ ратифікував Трудовий конгрес України.

У зачитаному Універсалі соборності йшлося: "Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – ЗУНР (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська велика Україна. Здійснилися одвічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська народна республіка".

Вперше День соборності  відсвяткували в 1939 році в місті Хуст – тоді на демонстрацію прийшли близько 30 000 учасників, а в 1990 році українці від Києва до Львова вишикувалися в "живий ланцюг", створивши його як символ об'єднання країни.

Офіційний статус державного свята цей день отримав в 1999 році – другий президент України Леонід Кучма підписав відповідний указ. За всі ці роки День соборності став своєрідним символом вільної України, другим за значимістю після Дня незалежності.

У грудні 2011 року диктатор Віктор Янукович, позбавлений статусу президента, скасував День соборності на офіційному рівні, встановивши замість нього День соборності і свободи.

Читайте також: У Києві показали оригінал Акту злуки між УНР і ЗУНР – фото

Дарья Мостовая
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини