RU

У США створили оральну вакцину від COVID-19. Автори: може припиняти передачу вірусу

10.12.2020, 10:35
У США створили оральну вакцину від COVID-19. Автори: може припиняти передачу вірусу - Фото
Фото: ЕРА

Антикоронавірусна вакцина-кандидат компанії ImmunityBio забезпечує "повний захист носоглотки і легень" від інфекції COVID-19 і різко знижує ризик передачі вірусу від зараженого здоровому. Про це пишуть її автори в звіті про випробування на макаках-резус, він викладений на bioRxiv.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Вакцина змушує клітини щепленого виробляти два оптимізованих вірусних білка – S-білок шипа і N-білок оболонки, яка захищає генетичний код вірусу. Імунітет "тренується" нейтралізувати ці білки – і так досягається захист при зустрічі з реальним вірусом. Доставка до організму – за допомогою класичного "транспорту" – цілком невинного аденовірусу людини 5 типу (hAd5).

Автори стверджують, що препарат викликає не тільки появу антитіл, але і активує Т-клітини для імовірно тривалого захисту.

Схема вакцинації – дводозна з інтервалом 21-28 діб. На відміну від більшості інших вакцин-конкурентів, перша доза вводиться підшкірно, а не внутрішньом'язово, а друга – орально.

Читайте також: У Британії алергіків закликали утриматися від вакцини Pfizer

Одну групу мавп прищепили на 0 і 14 день підшкірною ін'єкцією (1011 вірусних частинок), а потім на 28 день одноразовою пероральною дозою (1010). Друга група була вакцинована за тим же графіком, але з першою підшкірною дозою і двома оральними. Третя група отримала підшкірно-пероральное плацебо.

Схема: ImmunityBio

На 56 день дослідження всіх макак заразили введенням в ніс/трахею "ударної" дози SARS-CoV-2, після чого щодня збирали мазки й інші аналізи. На 70-й день тварин приспали і досліджували.

Як підшкірна, так і оральна дози не виявили токсичності, пишуть автори. Нейтралізуючі антитіла з'явилися у 9 з 10 макак, а антитіла IgG до S-білку – у 10 з 10. Також виробилася Т-клітинна відповідь на обидва вірусних білка, причому сильніше – на N-білок.

"Реплікація вірусу придушувалася вже на другий день після зараження, причому повний захист спостерігався у всіх протягом семи днів: як у носоглотці, так і в легенях. Розмноження вірусу різко впало відразу ж і не виявлялося вже через три дні після зараження. Така швидкість очищення означає, що вакцинація може запобігти передачі вірусу від інфікованих людей", – підкреслили вчені.

Читайте також: Локдаун можуть ввести невідкладно, якщо ситуація з COVID-19 погіршиться – Шмигаль

Випробування з підшкірним введенням на фазі I серед 35 добровольців від 18 до 55 років пройшло в Каліфорнії з 19 жовтня до 20 листопада, а учасники для фази II/III зараз набираються.

На фазі I також перевірять термостабільний оральний варіант цієї вакцини – як первинної і закріплюючої. Також оральний варіант додатково досліджують як закріплюючий після первинної підшкірної дози.

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини