RU

У Рудому лісі біля ЧАЕС дрони знайшли небезпечні "гарячі" ділянки

11.05.2019, 13:15
У Рудому лісі біля ЧАЕС дрони знайшли небезпечні
Фото: Андрій Гудзенко / LIGA.net

У зоні, що безпосередньо прилягає до ЧАЕС, британські дослідники картографували область в 15 квадратних кілометрів і виявили на ній особливо небезпечні в плані радіоактивного забруднення ділянки. Там, мабуть, осіло багато радіонуклідів в перші години після вибуху реактора, йдеться в тексті на сайті Брістольського університету.

За допомогою лідарів і гамма-спектрометрів на безпілотники була досліджена місцевість в районі так званого Рудого лісу - ділянки лісу, який загинув через радіоактивний шлейф зі зруйнованого реактора протягом приблизно півгодини. Заражений ліс був буро-оранжевого кольору. Він давно повалений і закопаний разом із знезаражувальними реагентами. На його місці зараз зростає "звичайний" ліс, де фон, однак, все одно дуже високий.

Дослідження проводилися в трикутнику Буряківка-Копачі-Рудий ліс.

Спецпроект  LIGA.netЯдерний рубікон. Усе найголовніше про аварію на ЧАЕС

Дрони зробили 50 вильотів, їх сумарна тривалість склала близько доби. Після зняття даних була складена тривимірна карта з рівнями випромінювання. Це фактично перше картографування фону з безпілотників близько проммайданчика ЧАЕС.

Біля однієї з покинутих будівель на території, де проводили знезараження грунту (в районі Копачів), зафіксовано випромінювання близько 1,2 мілізіверта на годину: це явно вище, ніж фон навколо.

Для порівняння: поглинена доза 0,11 мЗв/год підвищує ризик отримати онкозахворювання на 5%. Такий показник - це верхній ліміт допустимої дози для екіпажів на МКС.

Британські дослідники роблять висновки, що потенційно небезпечні точки можуть бути і в тій ділянці зони відчуження, яку відкрито для туристів (близько 70 000 чоловік в рік). Сталкери, однак, стверджують, що всі такі точки давно знайдені й відомі "офіційним" і нелегальним гідам.

Загибель Рудого лісу, як і інші епізоди перших днів Чорнобильської аварії, показана в художньому серіалі "Чорнобиль" від каналу НВО: днями вийшла його перша серія.

Вночі 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці ЧАЕС біля Прип'яті сталася техногенна катастрофа: вибухи зруйнували реактор, через що в навколишнє середовище потрапила величезна кількість радіоактивних речовин. Керівництво СРСР довго приховувало не тільки наслідки аварії, але й сам її факт; причому не тільки від інших країн, а й від своїх громадян.

Протягом декількох місяців після катастрофи завдяки неймовірним зусиллям ліквідаторів зруйнований реактор вдалося накрити "саркофагом". Близько 600 000 осіб брали участь в ліквідації наслідків аварії. З 30-кілометрової зони було евакуйовано більше 115 000 чоловік - всю Прип'ять і більше 150 селищ і сіл.

Роботу ЧАЕС повністю заглушили в кінці 2000 року, а до зими 2016-го саркофаг на 100 років накрили сучасним Новим безпечним конфайнментом.

Рятувальників в зоні відчуження ЧАЕС оснастять радіаційними модулями.

Дивіться також: "Починаємо тест". НВО показав кадри з серіалу "Чорнобиль" - відео

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини