RU

Сьогодні - День студента

17.11.2008, 12:47

Сьогодні, 17 листопада, університетська молодь у всьому світі відзначає Міжнародний день студента. Цю дату було встановлено 62 роки тому - 17 листопада 1946 року - на Всесвітньому конгресі студентів у Празі в пам'ять про розправу над чеськими студентами-патріотами.

Історія цього свята, яке сьогодні відзначають з розмахом і веселощами, насправді обмита кров'ю і овіяна порохом війни. 28 жовтня 1939 року в окупованій Чехословакії празькі студенти і викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю створення держави. Однак фашистські підрозділи розігнали збори. Під час колотнечі було застрелено студента медичного факультету Яна Обплітава. У день його похоронів (15 листопада) на вулиці вийшли сотні людей. Наслідком імпровізованої акції протесту став арешт десятків демонстрантів. А рано вранці 17 листопада окупанти оточили гуртожитки і заарештували понад тисячу студентів. Усі вони були переправлені в концентраційний табір у Заксенхаузен. Дев'ять осіб есесівців стратили у в'язничних стінах у празькому районі Рузіне.

Крім того, за наказом Гітлера всі чеські виші було закрито до кінця війни.

У 1990 році день 17 листопада отримав у Чехословакії державний статус і був проголошений Днем боротьби студентів за свободу і демократію. З самого ранку 17 листопада на вулицю Народну в Празі приходять люди, приносять свічки і квіти.

А у всьому світі День студентів є днем солідарності і об'єднання студентів усіх факультетів і навчальних закладів.

В Україні 17 листопада, крім міжнародного, святкується ще і український День студента. Це свято було встановлено Указом Президента № 659/99 від 16 червня 1999 року "в підтримку ініціативи студентської молоді України".

Свої привітання на адресу українських студентів вже передали Президент України Віктор Ющенко і Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко.

"Я вам щиро заздрю, оскільки у вас сьогодні є щастя переживати найпрекраснішу пору свого життя. Це - час любові, бадьорості, радості, гідних і безкорисливих вчинків, час свободи і безмежної романтики, час накопичення знань і досвіду... І нехай іноді не вистачає стипендії, нехай подекуди непокоять "хвости" і заліки... Все одно ви повинні знати, ви повинні вірити в те, що все буде добре, ми все подолаємо", - зокрема, йдеться у привітанні глави українського уряду.

У свою чергу, В.Ющенко наголосив, що нація покладає на студентство великі надії і розраховує, що нинішня молодь стане елітою країни. "Я переконаний, що кожний з вас глибоко усвідомлює необхідність всебічного і постійного самоудосконалення, бездоганного володіння інформаційними технологіями й іноземними мовами... Упевнено йдіть шляхом знань та професійної майстерності, збагачуйтеся духовно, наснажуйтеся любов'ю до України, готуйтеся до праці на благо нашого народу", - зазначив він.

За даними Міністерства освіти і науки України, сьогодні в українських вишах I-IV рівнів акредитації різних форм власності навчаються понад 2 млн. 800 тис. студентів. Таким чином, студентом є в середньому кожний 15-й громадянин України.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини