RU

Що робити, якщо вас затримала охорона в супермаркеті

28.09.2012, 17:15
Що робити, якщо вас затримала охорона в супермаркеті - Фото
Фото: ЕРА
На тлі нещодавньої трагедії у столичному торговому центрі, коли затриманий охоронцями покупець здійснив вбивство персоналу, юрист Роман Хрустенко розповів ЮРЛІЗІ про повноваження охорони супермаркетів і про дії покупців в разі затримання.

Повноваження охорони магазинів

Перш за все, слід зазначити, що охорона неоднорідна в своєму статусі. Так, у разі здійснення охорони підрозділами ДСО (це, в принципі, можливо, але на практиці - практично не використовується) останні наділені правами, передбаченими законом "Про міліцію". Тобто вони, у визначених законом випадках, мають право затримувати, обшукувати особу і складати протокол. Не слід випускати з виду і право таких співробітників на носіння та використання зброї.

Як правило, охорона торгових центрів здійснюється силами або штатних охоронців, які діють на підставі відповідних посадових інструкцій, або залученими ліцензованими недержавними охоронними агентствами. При цьому, і ті й інші мають практично тотожне коло прав і, за великим рахунком, ці права мало чим відрізняються від прав будь-якого громадянина з точки зору правових можливостей реагувати на правопорушення.

Якщо ж охорона має намір затримати, а тим більше провести огляд речей або обшук, незайве їй нагадати, що робити це може тільки міліція, а прагнення уподібнитися останній підпадають під статті Кримінального кодексу і Кодексу про адміністративні правопорушення про самоправстві. У будь-якому випадку громадянин, який невинно постраждав від невиправданих підозр охорони, має право на відшкодування збитку.

Що робити, якщо вас затримала охорона?

У конфліктних ситуаціях (як правило, це підозра в крадіжці) для того, щоб максимально дотриматись права всіх учасників, можливі два варіанти:

1. Все з'ясувати за взаємною згодою (при малозначності правопорушення);

2. При наявності обгрунтованих підозр у скоєнні правопорушення по можливості утримати підозрюваного до приїзду міліції. У випадку, якщо підозри не підтвердяться, потерпілий має право вимагати відшкодування заподіяної такими діями моральної шкоди.

Не відводити покупця до себе в кімнату без його згоди, не оглядати його особисто і його речі, не застосовувати до нього насильство, крім випадків чинення опору, - охоронці недержавних служб не мають права.

Повний текст читайте тут >>>
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини