RU

Сім мільярдів: населення Землі взяло нову висоту

31.10.2011, 08:45
Сім мільярдів: населення Землі взяло нову висоту - Фото
Фото: ЕРА

12 років тому, коли народився 6-мільярдний землянин, ООН визнала, що ця подія відбулася в Сараєво. Цього разу вирішено не уточнювати історичне місце.

Множимося зі швидкістю 4,2 дитини на секунду

Швидкість розмноження роду людського вражає - щомиті на планеті народжується 4,2 дитини. Щорічно населення Землі збільшується на 80 мільйонів людей. Це майже в два рази більше, ніж сьогодні проживає в Україні. Якщо темпи приросту населення залишаться на такому ж рівні, то до 2050 року на Землі житимуть більше 9 мільярдів. Щоб прогодувати таку кількість людей, на думку експертів, у найближчі 40 років необхідно подвоїти, а то й потроїти обсяг виробництва продовольчих товарів.

Також, за оцінками експертів, на планеті намічається певне суперництво за лідерство. За неофіційними даними, Індія, яка мріє про статус великої держави і суперничає з Китаєм, має намір відстоювати право на "корону". Судячи зі статистичних даних, у неї є на це підстави: у період з 2005 до 2010 року кожна п'ята дитина на планеті була народжена в Індії. Крім того, через 14 років, коли на Землі повинен з'явитися на світ 8-мільярдний житель, Індія випередить Китай і стане найбільш населеною країною в світі. Разом з тим на почесне звання можуть з повним правом претендувати Китай, Нігерія з її дуже високим рівнем народжуваності, як і в більшості країн Африки, або яка-небудь з держав Центральної Америки.

Ще кілька місяців тому в ООН прогнозували, що до 2050 року чисельність населення Землі стабілізується на позначці 9 мільярдів. Сьогодні вже кажуть, що кінця сторіччя на планеті проживатиме 10 мільярдів людей, і нікому не відомо, коли зростання населення Землі припиниться.

Чи вистачить їжі?


Немає поки відповіді і на питання про те, яке населення здатна витримати Земля. Білл Гейтс, який все більше часу приділяє вивченню питань розвитку, вважає, що для підтримки стабільного виробництва продовольства в найближчі десятиліття буде необхідна друга "зелена революція". Перша була проведена в 1940-1970-х роках, привела до швидкого зростання сільгоспвиробництва і поклала край неврожаям в таких країнах, як Індія. Це непросте завдання: кліматичні зміни загрожують скороченням виробництва продуктів харчування. Більше того, зростання населення тягне за собою не тільки проблеми з продовольством, але й має негативний вплив на екосистеми Землі.

Вже сьогодні 40% поверхні Землі використовують під потреби сільського господарства. На території площею 16 мільйонів квадратних кілометрів - що дорівнює площі всієї Південної Америки - вирощують зернові культури. 30000000 квадратних кілометрів - приблизна площа Африки - відведені під пасовищні угіддя. У багатьох частинах світу не залишилося резервів родючого ґрунту, який можна було б використати для посівів або випасу худоби.

Винятком є ​​хіба що країни, що розвиваються. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, зараз на потреби сільського господарства в цих державах використовують трохи більше третини земельних угідь, теоретично придатних для цих цілей. Однак перетворити тропічні ліси і болотисті місцевості на орні угіддя часом неможливо не тільки через високі витрати, але і з природоохоронних причин.

Майже половина врожаю в країнах, що розвиваються, втрачається через його неправильний збір, помилкове транспортування, способи зберігання і подальшої обробки. Крім того, недосконалі і методи боротьби з комахами-шкідниками. До всього цього слід додати безліч конфліктів і громадянських воєн, що заважають ефективно використовувати природні ресурси і трудовий потенціал населення.

Перспективи для України


Таким чином, людям доведеться докорінно переглянути свої способи обробки землі. Тим не менш, Україна, зокрема, може виграти від зростання населення планети. За словами професора з Інституту аграрного розвитку в країнах Центральної та Східної Європи Альфонса Бальман, зі зростанням кількості населення очікується і зростання попиту на аграрні продукти. Зростатиме попит не тільки на зернові, а на високоякісні продукти - м'ясо, овочі, молоко. Це призведе до додаткового зростання цін. "Україна має потенціал житниці світу, яка може зробити великий внесок у збільшення пропозиції продуктів у світі. Тобто Україна може виграти від зростання населення планети, якщо їй вдасться повністю використати свій потенціал", - сказав науковець.

Говорячи про стан сільського господарства в Україну, Бальман зазначив: "За останні роки цей стан відчутно покращився. Але досі є багато проблем, як зовнішніх, так і внутрішніх. В Україні досі існують проблеми з корупцією та дотриманням законодавства. Особливо гострою проблемою є непередбачуваність політики ".

Цікаві факти


Щогодини населення Землі збільшується на 15 347 людей.

За годину на планеті помирають 6418 осіб.

Найшвидший приріст населення в Катарі - плюс 513 осіб в день.

Найшвидший спад населення в Молдові - мінус 106 людей в день.

Лідери за кількістю населення: Китай (1 млрд. 336 млн.), Індія (1 млрд. 189 млн.), США (313 млн.).

З початку історії на планеті Земля жили понад 83 млрд. людей.

В Україні проживають 45 млн. людей. Щогодини народжується 55 осіб, помирає - 88. Середня тривалість життя українця становить 67,5 роки.

Найбільша тривалість життя в Японії - 82,6 роки.

Найменша тривалість життя в Центральноафриканській Республіці - 45,91 роки.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини