RU

Психологи пояснили, чому деякі люди постійно спізнюються

14.02.2017, 12:12
Психологи пояснили, чому деякі люди постійно спізнюються - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine
Психологи стверджують, що регулярні запізнення - не завжди ознака неповаги або неуважності. Про це розповідає оглядач  Бі-бі-сі.

Психологи стверджують, що якщо досліджувати звичку спізнюватися з наукової точки зору, виявляється, за нею можуть стояти певні психологічні проблеми. Крім того, ця звичка не заважає багатьом людям бути організованими (принаймні певною мірою) і піклуватися про те, щоб догоджати друзям, рідним або начальству.

Найнепунктуальніші люди нерідко самі усвідомлюють, наскільки їх недолік шкодить відносинам, репутації, кар'єрі або матеріальним статкам, соромляться його і важко страждають. Часто вони намагаються видати свою непунктуальність за "милу індивідуальну особливість" або ознаку геніальності, несумісної з дріб'язковим стеженням за часом. Хтось каже, що йому краще працюється в останню хвилину, інші ж посилаються на біологічні ритми.

Люди, які часто спізнюється, мають загальні риси характеру, такі як оптимізм, низький рівень самоконтролю, тривожність і любов до пригод, кажуть експерти.

Читайте також: Як розслабитися за п'ять хвилин: інфографіка

На те, як ми відчуваємо відлік часу, впливають індивідуальні відмінності. У 2001 році Джефф Конте, професор психології з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, провів експеримент, в якому розділив учасників на "тип А" (амбітні, схильні до конкуренції) і "тип Б" (творчі, вдумливі, схильні до досліджень).
Він попросив учасників, не користуючись годинником, засікти хвилину часу. Людям типу А здалося, що хвилина пройшла в середньому за 58 секунд, а людям типу Б - за 77 секунд.

Для деяких людей, запізнення - це "прояв певних труднощів у сфері психічного здоров'я або неврологічних розладів", говорить клінічний психолог і консультант когнітивно-поведінкового напрямку Гаррієт Меллотт. "Люди, які страждають розладом тривожності, часто уникають ситуації певного типу. Власники низької самооцінки критично оцінюють свої здібності, що може призводити до нескінченної перевірки власної роботи", - стверджує Мелотт. Нестачею енергії зазвичай супроводжується депресія, і тоді людині ще складніше зрушити з місця.

Психолог доктор Лінда Сападін вважає, що звичка запізнюватися часто бере початок від "нав'язливих думок".

Якщо коротко, люди зосереджуються на страху, пов'язаному з подією, куди вони бояться не встигнути, або терміном виконання роботи. Не в змозі подолати цей страх, вони роблять з нього відмовку, наприклад: "Я хотіла прийти вчасно, але не знала, що вдягти"; "Я почав писати статтю, але боявся, що колеги її високо не оцінять".

Читайте також: Учені: повторення неетичних вчинків - через аморальну амнезію

Підписуйтесь на аккаунт LIGA.net у Twitter, Facebook, ВКонтакте і Одноклассниках: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини