RU

Прорив. Генетична терапія CRISPR/Cas9 знищила багато ракових клітин в живих мишах

19.11.2020, 11:26
Прорив. Генетична терапія CRISPR/Cas9 знищила багато ракових клітин в живих мишах - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Технологію редагування генетичного коду CRISPR/Cas9 успішно застосували для лікування метастатичного раку у мишей. Про прорив в боротьбі з онкозахворюваннями пишуть в журналі  Science Advances дослідники з Тель-Авівського університету.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Використання CRISPR/Cas9 для лікування раку досі було утруднено через відносно низьку ефективність редагування генома в пухлинах, роботи "по площах", а не точково, а також потенційної токсичності систем доставки препарату в тканини. Це конкретне дослідження фінансував Ізраїльський фонд досліджень раку.

Автори стверджують, що створили безпечну схему доставки до пухлин ліпідних наночастинок з  гРНК: ці молекули кодували в "хворих" тканинах фермент Cas9 (виділений з стрептококів Streptococcus pyogenes), який, немов нано-ножиці, розрізав ДНК в клітини, які вийшли з-під контролю. Таким чином, небезпечні клітини з навмисно пошкодженим геномом більше не могли ділитися.

Читайте також: Організм вперше на 90% очистили від вірусу герпесу: створено новий метод терапії

Одноразова внутрішньомозкова ін'єкція препарату проти фермента PLK1 (сприяє розвитку раку) в агресивну ортотопічну гліобластому дозволила відредагувати до ~ 70% генів, що викликало загибель ракових клітин і інгібувати ріст пухлини на 50%, а також підвищило виживаність мишей на 30%.

Щоб досягти метастатических пухлин, ліпідні наночастинки були сконструйовані і для точкової доставки антитіл. Внутрішньоочеревинні ін'єкції препарату, націлені на мембранні рецептори EGFR, викликали їх виборче поглинання дисемінованими пухлинами яєчників і дозволили "пошматувати" до 80% генів. Це придушило зростання пухлин і збільшило виживаність на 80%.

"Це перше дослідження в світі, яке доводить, що CRISPR можна використовувати для ефективного лікування раку у живої тварини. Це не хіміотерапія. Тут немає побічних ефектів, і ракові клітини, оброблені таким чином, ніколи не стануть знову активними", – пишуть автори.

Дивіться відео: Створено 3D-анімація технології генної інженерії CRISPR

Тепер вони збираються перевірити технологію на рак крові і на генетичні захворювання на зразок м'язової дистрофії Дюшенна.

Клінічна реалізація технології все ще в зародковому стані, але автори "налаштовані оптимістично", пише MedicalExpress. Вони стверджують, що можливості точкового націлювання ферментів великі, а їх "тонка настройка", щоб знищувалася ДНК шкідливих клітин, а не здорових, – лише справа часу/техніки.


Читайте також: "Молекулярні ножиці, здатні вирізати шматки генів з клітин": пояснюємо Нобеля з хімії 2020

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини