RU

Православні зустрічають Масницю

28.02.2011, 10:35

У 2011 році початок Масляного тижня (Сирної седмиці) припадає на 28 лютого. Свято триватиме до 6 березня, а вже з 7 березня починається Великий пост. Масляниця - тиждень, який передує Великому посту (сім тижнів до Великодня).

Масляниця - давнє свято, що прижилося ще з часів язичників, коли влаштовували ритуали проводів зими і зустрічі весни - пробудження землі, сонця (починає гріти), світла (подовжуються дні) тощо. Саме на честь сонця на Масницю пекли млинці, які є головним і невід'ємним атрибутом нинішнього свята.

У православних християн Сирна седмиця передує початку Великого посту. Сирною седмицею називається тиждень, наступний за Тижнем м’ясопустним. Протягом неї не вкушати м'ясо, але пост на інші скоромні продукти в середу і п'ятницю скасовується. Дозволяється вживати молоко, сир, масло і яйця. Тому млинці їдять на маслі, зі сметаною, з медом, іноді - з ікрою.

Сьогодні Масляниця супроводжується народним гулянням, ярмарками. Слід зазначити, що Масляниця - свято більш мирське, ніж християнське. Церква називає його "світлим предпутієм стриманості" і "початком розчулення і покаяння", а не відданості розгулу, обжерливості, мирським забавам і розвагам. Однак з роками звичаї переплелися. Масницю до Хрещення Русі пов'язували з днем весняного рівнодення і гуляли два тижні. Тривалий час для слов'ян вона була Новим роком, який на Русі до XV століття святкувався у березні. Церква трохи пізніше залишила святкування приходу весни, що прижилося у народі, але скоротила святкування вдвічі і посунула його за часом, щоб воно не суперечило Великому посту.

Детальніше про це та інші святкові дні - у проекті ЛІГА.Досьє >>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини