RU

Перевіряти і вилучати гаджети на кордоні немає підстав, - юрист

14.08.2012, 17:30
Перевіряти і вилучати гаджети на кордоні немає підстав, - юрист - Фото
Фото: ЕРА
У квітні поточного року Україною прокотилася інформаційна хвиля про те, що незабаром при перетині кордону громадян будуть позбавляти ноутбуків і смартфонів, якщо на них виявляться неліцензійний софт, музика чи кінофільми. Саме такий захід передбачає договір АСТА (Міжнародна угода по боротьбі з контрафактною продукцією), пише ЮрЛіга.

Ідею вилучати гаджети з неліцензійним софтом висунула Японія ще в 2005 р. З тих пір АСТА було підписано 22 країнами Євросоюзу. Не підписали документ Кіпр, Естонія, Латвія, Словаччина, Німеччина та Нідерланди. Крім підписання, потрібна ратифікація документа не тільки всіма членами ЄС, але і Європарламентом, що дозволило б прикордонникам вилучати і знищувати технічні засоби без компенсації збитку. У США такі заходи боротьби з контрафактом вже застосовуються.

Втім, 4 липня Європарламент відхилив ратифікацію АСТА. За словами партнера юридичної фірми FELIX Оксани Кобзар, оскільки АСТА не ратифікована Європарламентом, на даний момент немає правових підстав для огляду, а тим більше - вилучення, електронних гаджетів громадян, що перетинають кордон з Євросоюзом.

"В українських митників також на даний момент немає права перевіряти особисті електронні гаджети громадян на наявність неліцензійного ПЗ, - запевняє юрист. - Виходячи з норм Митного кодексу, підозра на наявність неліцензійного ПЗ сама по собі не може бути підставою для митного огляду", - говорить Кобзар.

Крім того, митний огляд - це візуальний огляд, в ході якого виявити неліцензійне ПЗ неможливо. Для цього потрібно експертиза, яка може проводитися тільки в рамках провадження у справі про порушення митних правил. Стаття 476 Митного кодексу в даному випадку не підходить, вона застосовується тільки в разі ввезення товарів, призначених для виробничої або іншої підприємницької діяльності. Відсутні і підстави припиняти митне оформлення задекларованих електронних пристроїв, навіть якщо неліцензійне ПЗ виявлено. "Згідно з частиною 3 статті 397 Митного кодексу України заходи, пов'язані з призупиненням оформлення товарів, в яких виявлено порушення прав ІВ, не застосовуються: по-перше, до особистих речей громадян (ст.370 ТК), а по-друге - до товарів, які громадяни переміщують для власного користування з урахуванням встановлених обмежень по вазі і вартості ", - резюмує Кобзар.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини