RU

Патріарх Кирил їде в Україну в розпал церковного розколу

19.07.2011, 11:13
Патріарх Кирил їде в Україну в розпал церковного розколу - Фото
3c80ec0a89b5c71eb1742ad2d815ad07.jpg

Патріарх Кирил їде в Україну в розпал церковного розколу
26 липня до Києва прибуде Московський патріарх Кирил (на фото). Візити Кирила наприкінці липня вже стали традицією, приуроченою до чергової річниці хрещення Русі - ця дата вважається днем заснування Російської православної церкви (в цьому році 1023-я річниця). Однак нинішнього візиту в автономній Українській православній церкві чекають особливо - одні з побоюваннями, інші - з надією.

Як пише газета Сегодня, справа в тому, що собор УПЦ 8 липня фактично позначив розкол всередині церкви на прихильників збереження статус-кво і прихильників виходу з підкорення Московському патріархату. Боротьба навколо прийняття ряду змін до статуту УПЦ, що посилюють її незалежність від РПЦ, призвела до того, що попередній помісному собору архієрейський собор вирішив відкласти розв'язання питання, створивши комісію на чолі з Донецьким митрополитом Ілларіоном (вважається одним з лідерів "промосковської" фракції). Однак на помісному соборі, що відбувся згодом, "автокефальна" фракція (її лідером називають секретаря київського митрополита Олександра Драбинко) знову підняла це питання, що ледве не викликало скандал - один з головних меценатів православної церкви донецький підприємець Віктор Нусенкіс сказав, що це "зборище" і що ніякої автокефалії в УПЦ бути не може. Він також пообіцяв тепер фінансувати лише ті православні організації, які виступають проти автокефалії.

Щоб уникнути відкритого конфлікту, було прийнято половинчасте рішення: статут УПЦ затверджено без змін, внесених за останні чотири роки, але одночасно затверджено всі рішення Синоду, в тому числі і про всі зміни статуту останніх років. Тобто виходить юридична суперечність: одним рішенням собору зміни статуту затверджені, а іншим - ні. Зміни ці дійсно вельми серйозні: по-перше, розширяється Синод з 5 до 10 членів, по-друге, в УПЦ запроваджується пост місцеблюстителя на випадок смерті або неможливості виконувати обов'язки митрополитом Київським Володимиром, по-третє, вводиться церковна служба українською замість церковнослов’янскої, в-четвертих, віруючі і священики УПЦ позбавляються можливості звертатися з апеляцією у вищі суди РПЦ.

Рішення собору дуже швидко зареєстрували в Держкомрелігії та Мін'юсті - на думку противників автокефалії, це свідчить про наявність у "автокефалів" могутніх заступників у владі. З іншого боку, ці рішення викликали невдоволення в ряді єпархій, особливо в одеській і донецькій. Та й загалом, позиції автокефалістів сильні лише в декількох регіонах, а також в оточенні митрополита Володимира. Велика частина єпархій УПЦ їх не підтримує.

Крім того, "промосковська" фракція покладає великі надії на візит патріарха, який дозволить їм посилити позиції в керівництві УПЦ, ослаблені останнім часом. Справа в тому, що голова РПЦ наділений правом схвалити або не схвалити зміни статуту, серед яких, до речі, - скасування необхідності схвалювати статут УПЦ Московським патріархом. Навряд чи Кирил схвалить скорочення власних повноважень.

Патріарх Кирил перебуватиме у Києві 26-28 липня. Очікується, що 27 липня він проведе богослужіння на Володимирській гірці, а 28-го - літургію в Києво-Печерській лаврі. Крім нього до Києва приїде грузинський патріарх Ілія II.

Україно-російські відносини: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини