RU

Омбудсман перевірила Севастопольський ізолятор і готує скаргу Президентові Ющенку

12.08.2008, 11:09

Омбудсман перевірила Севастопольський ізолятор і готує скаргу Президентові Ющенку
У Севастопольському ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ) щорічно понад 10 тисяч ув'язних змушені досі спати по черзі. До такого висновку прийшла Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова на підставі щойно завершених нею перевірок у спецзакладах міліції АР Крим, міст Севастополя та Одеси. Результати свідчать про те, що громадян, які лише підозрюються у скоєнні злочину або адміністративного правопорушення, продовжують тримати в ІТТ в умовах, що принижують людську гідність і за міжнародними стандартами вважаються одним із видів катувань. Уповноважений з прав людини має намір звернутися з поданням до Президента України.

"Найгіршими залишаються умови перебування людей у сумнозвісному ізоляторі тимчасового тримання міста Севастополя, з приводу чого на адресу Уповноваженого з прав людини протягом тільки двох останніх місяців надійшло понад 100 скарг ув'язнених. У камерах, особливо в підвальному приміщенні, – сморід, антисанітарія, практично немає свіжого повітря та денного світла. Стіни, як і багато років тому, зроблені "під шубу", підлога в усіх камерах – бетонна, санвузли не відокремлені, в аварійному стані електропроводка, відсутні лави для сидіння, а також – полиці для зберігання особистих речей тощо. У кожній другій камері не обладнані індивідуальні спальні місця, не замінено дерев'яні настили, ув'язненим не видаються ні матраци, ні постільна білизна, ні ковдри. Попри визначений ліміт наповнення установи на 82 особи, щоденно нинішнього року в ІТТ трималося в середньому по 112 осіб, кожен п’ятий з яких – понад 10 діб. Як і в попередні роки, ув'язнені (в т.ч. жінки) змушені спати по черзі, оскільки в камерах встановлено тільки 52 спальних ліжка", - повідомили ЛІГАБізнесІнформ у прес-службі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

У прес-службі також зауважили, що у вказаному ІТТ не створено належних умов для регулярних зустрічей ув'язнених з адвокатами, побачень із родичами, невиправдано обмежено право на отримання передач. На прогулянки, попри вже збудований за проектом Омбудсману України дворик, що розташований у службовому дворі органів УМВС та СБУ в місті Севастополі, ув'язнені виводяться вкрай нерегулярно. На час перевірки в установі перебувало 6 осіб, хворих на туберкульоз, з яких 3 – на активну форму. Загалом за 2007 рік в установі перебувало 285 хворих на туберкульоз, у тому числі 141 – з активною формою, а з початку цього року – 90 осіб, серед яких з активною формою – 37.Не всі особи з активною формою туберкульозу направлялися на стаціонарне лікування до міського тубдиспансеру, де обладнано лише одну спецпалату на дві особи. Цій категорії ув’язнених не надається посилене харчування, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1752. Перевіркою встановлено факти тривалого перебування хворих на туберкульоз в умовах ІТТ, що є порушенням вимог спільного наказу МОЗ і МВС України від 6 липня 2004 року. Зокрема, ув’язнений Микола Грижук перебував в установі понад півтора року, а Володимир Єрмілін – понад два роки. Тривалий час не вирішується питання щодо законодавчого врегулювання проблеми створення відповідних умов для лікування затриманих міліцією осіб, хворих на туберкульоз, яким у подальшому обирається запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

Н. Карпачева зазначила, що через перевантаженість ІТТ та неузгодженість дій між керівництвом Севастопольського УМВС України і Сімферопольського СІЗО Державного департаменту України з питань виконання покарань брутально порушуються права ув'язнених на участь у судових засіданнях. Це стосується тривалих етапів з СІЗО до ІТТ й у зворотному напрямку, що може бути прирівняно до тортур. Наприклад, 9 червня 2008 року у нестерпних умовах протягом майже 6 годин протримали в автозаках у місті Севастополі через відсутність місць в ІТТ 34-х ув'язнених, після чого їх відправили назад до СІЗО міста Сімферополя. Внаслідок цього практично без доступу до туалету, без води та харчування безперервний етап ув'язнених тривав
14 годин, при цьому були зірвані судові засідання з розгляду кримінальних справ стосовно цих людей.

За даним омбудсману, в умовах ІТТ лише за сім місяців цього року перебувало 3176 осіб, а раніше щорічно 10 тисяч ув'язнених, серед яких – неповнолітні, жінки, літні люди. Крім того, через зволікання із будівництвом ізолятора тимчасового тримання в Севастополі зааарештовані мешканці цього міста перебувають без елементарних побутових умов у окремому блоці Бахчисарайського ІТТ. Зважаючи на це, Уповноваженим з прав людини вносилися відповідні подання міністру внутрішніх справ України – у грудні 2003 року і Прем'єр-міністрові України – у березні 2005 року. "Брутальні порушення прав людини в цій установі тривають, навіть попри рішення Європейського суду з прав людини від 25 жовтня 2007 року "Яковенко проти України" про визнання прийнятними скарг заявника, який перебував у ІТТ майже рік, захворів на ВІЛ-інфекцію і туберкульоз та помер 8 травня 2007 року", - констатувала Н. Карпачева.

Керівництво Севастопольського міського управління міліції пояснює такий ганебний стан справ тим, що МВС України не виділяє необхідного фінансування. Кардинально поліпшити умови перебування взятих під варту осіб в ІТТ міста Севастополя можна лише після завершення будівництва нового ізолятора тимчасового тримання, введення в експлуатацію першої черги якого заплановано лише на кінець 2009 року.

Досьє на Ніну Карпачову >>>

Детальніша інформація про інших відомих персон >>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини