RU

Нобелівську премію в хімії дали за еволюцію ферментів і віруси

03.10.2018, 13:42
Нобелівську премію в хімії дали за еволюцію ферментів і віруси - Фото
Фото: прес-служба Нобелівського комітету

Престижну Нобелівську премію з хімії у 2018 році присудили за дослідження еволюції ферментів, а також за відкриття в області пептидів і антитіл, які привели до створення нових ліків і способів лікування деяких аутоімунних і онкозахворювань. Про це повідомила прес-служба Нобелівського комітету в Twitter.

Лауреатами стали троє вчених - Френсіс Арнольд (США), Грегорі Вінтер (Британія) і Джордж Сміт (США). Перша працювала з ферментами, двоє інших - з пептидами і антитілами.

Арнольд провела першу спрямовану еволюцію ферментів (які є білками, що каталізують хімреакцій); отримані при цьому ензими використовуються для виробництва безлічі речовин - від біопалива до ліків.

Натисніть, щоб збільшити:

Джордж Сміт розробив метод, відомий як "фаговий дисплей", де бактеріофаг-вірус, який заражає бактерії - можна використовувати для створення нових протеїнів:

Натисніть, щоб збільшити:

Вінтер використовував цей метод для виробництва нових лікарських препаратів. Сьогодні фаговий дисплей продукує антитіла, які можуть нейтралізувати токсини, протидіяти аутоімунним захворюванням і навіть боротися з метастазами онкозахворювань.

Натисніть, щоб збільшити:

У 2017 році премію за розробку кріоелектронної мікроскопії присудили Жаку Дюбоше, Хоакіму Франку і Річарду Хендерсону.

Читайте також: Український школяр переміг на міжнародній олімпіаді з хімії

1 жовтня нобелівськими лауреатами з медицини та фізіології назвали Джеймса Еллісона (США) і Тасуку Хондзе (Японія) за дослідження в області терапії раку. 2 жовтня премію з фізики присудили за винаходи в галузі лазерної фізики Артуру Ашкіну, Жерару Муру і Донні Стрікленд.

5 жовтня в Осло назвуть лауреата премії миру, а 8 жовтня Шведський центробанк повинен оголосити переможця премії з економіки. Цього року не буде обрано переможеця Нобелівської премії з літератури через великий скандал в Шведської академії.

Розмір премії в цьому році становить 9 млн шведських крон (більше $1,1 млн).

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини