Нобелівську премію миру дали іракській дівчині й гінекологу з ДРК

05.10.2018, 13:25
Нобелівську премію миру дали іракській дівчині й гінекологу з ДРК - Фото
Фото: прес-служба Нобелівського комітету

Лауреатом престижної премії стала іракська правозахисниця Надя Мурад і конголезький гінеколог Деніс Муквеге

За видатний внесок в галузі зміцнення миру Нобелівський комітет в Осло присудив щорічну премію миру іракській правозахисниці єзидського походження Наді Мурад і конголезькому гінекологу Денісу Муквеге. Про це повідомила прес-служба комітету в Twitter.

Обидва отримали її за зусилля, спрямовані на припинення використання сексуального насильства як зброї у війнах і конфліктах.

Мурад народилася в 1993 році на півночі Іраку. Після захоплення селища бойовиками ІДІЛ в серпні 2014 року разом з групою молодих жінок, серед яких були три її племінниці, була вивезена і звернена в сексуальне рабств в Мосулі, звідки здійснила невдалу спробу втечі і піддалася тортурам. Була перепродана в рабство кілька разів.

У листопаді 2014 року змогла втекти і виїхати в Кіркук до свого брата, а пізніше - до Німеччини.

Фото: twitter.com/nobelprize

Муквеге відомий перш за все як засновник госпіталю панзе, робота якого спрямована на надання допомоги жінкам, які стали жертвами групових згвалтувань повстанців в ході конфлікту в Ківу. Він визнаний найбільшим сучасним фахівцем в області лікування гінекологічних травм.

Під час Другої конголезької війни Муквеге надав допомогу тисячам жінок, деяким з них - по кілька разів, роблячи іноді більше десяти операцій за 18-годинний робочий день.

Фото: twitter.com/nobelprize

ЗМІ припускали, що премію віддадуть лідерам Північної і Південної Кореї - Кім Чен Ину і Мун Чже Іну відповідно за денуклеаризацію Корейського півострова і ослаблення напруженості в цьому регіоні.

У претендентах були понад 200 осіб і понад 100 організацій.

У минулому році премію миру дали коаліції за заборону ядерної зброї, а в 2016-му її володарем став колумбійський президент Хуан Мануель Сантос, який підписав мирний договір, який привів до закінчення півстолітньої громадянської війни.

Ця премія вручається з 1901 року. Середній вік лауреата премії миру - 61 рік. Наймолодшим лауреатом стала Малала Юсафзай: в 2014-му їй було 17 років, найстаршим - 87-річний Джозеф Ротблат (1995 рік).

Цікаво, що Адольф Гітлер і Беніто Муссоліні були номіновані на премію миру в 1939 і 1935 роках відповідно, а індійський борець з насильством Махатма Ганді так її і не отримав, хоча номінувався 12 разів.

Читайте також: Рада висунула Сенцова на Нобелівську премію миру

Нобелівськими лауреатами з медицини та фізіології в 2018-му назвали Джеймса Еллісона та Тасуку Хондзе за дослідження в області терапії раку. Премію з фізики присудили за винаходи в галузі лазерної фізики Артуру Ашкіну, Жерару Муру і Донні Стрікленд, з хімії - Френсіс Арнольд, Грегорі Вінтеру і Джорджу Сміту (перша працювала з ферментами, двоє інших - пептидами і антитілами).

8 жовтня Шведський центробанк повинен оголосити переможця премії з економіки. Цього року не буде обрано переможеця Нобелівської премії з літератури через великий скандал в Шведської академії.

Розмір премії в цьому році становить 9 млн шведських крон (більше $1,1 млн).

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерський проектCOVID іде на зліт: як не підпустити коронавірус у лікарнях до інших хворих