Не хотів дивитися "Чорнобиль". Мені боляче: інтерв'ю з главою АЕС

Не хотів дивитися "Чорнобиль". Мені боляче: інтерв
Сергій Парашин (фото - LIGA.net)
05.06.2019, 16:45

Якими насправді були герої серіалу "Чорнобиль" в реальному житті, чому Прип'яті пощастило - розповідає глава ЧАЕС по лінії КПРС Сергій Парашин

еріал "Чорнобиль" від HBO і Sky сколихнув небачений інтерес до аварії на ЧАЕС, що сталася 33 роки тому. LIGA.net знайшла співрозмовника, який був одним з ключових учасників подій, - Сергій Парашин на момент аварії очолював партійний комітет ЧАЕС. В СРСР існувало дві паралельні вертикалі влади - адміністративна і партійна. Тому Парашин разом з директором ЧАЕС Віктором Брюхановим вважався керівником станції. У післяаварійний період обіймав посаду генерального директора Чорнобильської АЕС, з 2007 по 2011 був заступником секретаря РНБО України. У міні-серіалі "Чорнобиль" від HBO і Sky він не фігурує.

Парашин розповів LIGA.net про реальних людей, що стали прообразами головних героїв і антигероїв серіалу - директора ЧАЕС Брюханова, головного інженера Миколу Фоміна та його зама Анатолія Дятлова. А також - чому не сів у в'язницю разом з ними.

- Як ви думаєте, в чому феномен серіалу. Чому він став найпопулярнішим і обійшов навіть "Гру престолів" (за версією IMDB)?

- Сучасний кінематограф зациклений на фентезі, а це реальна історія. Перший шок у глядача викликає, що це дійсно відбувалося. Друге - псевдодокументалістика: правдиві імена, прізвища, хронологія. Третє - це Радянський союз. Автори намагалися показати, як працювала влада в закритій системі. І, звичайно, радіація. Її природу мало хто розуміє. Скільки б людей я не зустрічав, всі при слові радіація напружуються.

- А як ви до фільму ставитеся?

- Я фільми про Чорнобиль взагалі не дивлюся. Цей серіал довго не хотів дивитися. Мені болісно згадувати. Ну, а цей все-таки подивився. І зрозумів, як багато не збігається.

- І наскільки?

- Перелік подій в серіалі показаний вірно, але інтерпретований з посиленням, а десь навпаки - спотворений.

- Чи не виникло відчуття, що творці фільму все перекрутили і перебрехали?

- Ні. Але, наприклад, головних дійових осіб показали неправильно. Я б це поправив в майбутньому, адже ще живі їхні сім'ї, діти.

- Ви з ними спілкувалися, яка їхня реакція на серіал?

- Ні, я не знаю реакції, але здогадуюся. Ми хочемо бачити своїх батьків більш пристойними людьми, а не просто так ...

Директор Брюханов зображений потворно.

Директор Брюханов зображений потворно. Він насправді взагалі не такий. Це інтелігентна, м'яка людина, яка витримала всі наслідки. 5 років сидів у в'язниці, де вивчав англійську мову. Він досить гідна особистість. Звичайно, у нього були помилки, як у всіх, свій характер і свої слабкості. А ось Фомін - це зовсім інша справа ...

Дятлов теж зображений неправильно. Дятлов був сильною особистістю, мав неперевершений розум. Інша справа, що він не терпів заперечень, знаючи, що він один з небагатьох, хто досконало знав реактор. Серед них він, напевно, був головним. Його підвела самовпевненість.

- Давайте ще пройдемося по героям серіалу. Хто ця жінка з Мінська, яка пробивалася в зону ЧАЕС?

- Не було ніякої жінки. Це збірний образ радянських вчених з різних республік СРСР. Вони виявили радіоактивний слід на інших АЕС. Виявили, коли йшли на роботу. Запищала сигналізація про підвищений фон радіації при вході на території атомних станцій, а не на виході. Це було дивовижно. Також в кабінеті у Горбачова не міг сидіти чоловік з Мінська без особливого допуску. Це перебільшення, але зате зрозуміле глядачам.

Сергій Парашин (фото - LIGA.net)

- А що скажете про головного героя Легасова?

- Цікаво, що Легасов (радянський учений Валерій Легасов) не знав, як працює реактор РБМК, як показано у фільмі, але як вчений швидко увійшов в курс справи і протягом першого року після вибуху підготував доповідь МАГАТЕ. Він хімік. В Курчатовському інституті він не займався ядерною фізикою, а зовсім іншими справами. Його образ також збірний з близько тисячі вчених, які працювали в той час в урядових комісіях (по ліквідації аварії). Про п'ять тисяч тонн суміші піску і бору придумав не він, а в цих комісіях. Члени цих комісій змінювалися кожні два тижні. Ніхто не хотів сидіти в Чорнобилі більше двох тижнів.

- Поясніть простою мовою, як можна вижити і дожити до наших днів людям, які перебували безпосередньо в декількох десятках метрів від вибуху?

- Біля самого вибуху дуже високі радіоактивні поля, але радіація падає в квадраті з кожним метром від епіцентру.

- Скільки вам знадобилося часу, щоб усвідомити, що реактор вибухнув?

- До ранку, коли я вже на власні очі побачив. До цього всі гадали, що могло вибухнути: бак, барабан-сепаратор - доповіді з місця подій були невиразними. Люди дивилися і не могли повірити - в цьому парадокс. Бреус (Олексій Бреус - оператор пульта четвертого енергоблоку, живе в Києві) про це розповідав. Він йшов на зміну вранці і бачив на землі шматки графітових стрижнів вже зруйнованого реактора, але все одно йшов на зміну. Він не розумів, що реактора немає.

Кілька разів радіоактивність з Чорнобиля обігнула земну кулю

- У фільмі йдеться, що під загрозою знищення був весь материк і це могло вплинути на весь світ. Це не перебільшення?

- Це вже вплинуло. Кілька разів радіоактивність з Чорнобиля обігнула земну кулю. Коли випали перші опади, з'явилися радіоактивні плями. Найбільші з них проявилися в самій зоні відчуження. Половина території Білорусі була заражена в тій чи іншій мірі.

- Україні, грубо кажучи, пощастило?

- Пощастило Прип'яті. Якби слід випадання радіоактивних опадів змістився, то були б дуже трагічні наслідки. Він пройшов поруч. Коли реактор вибухнув, то вилетіли найдрібніші частинки палива. Паливо дуже активне. Це означає, що все, що випало на Прип'ять в перші дні у вигляді опадів - ситуація була б дуже важка, але обійшлося.

- У фільмі звинувачують Дятлова, як найбыльш відповідальну людину за аварію. Ви згодні?

- Насправді, вина в конструкції реактора. Проблема полягала в тому, що реактор довго працював на малій потужності. Зазвичай реактор на малій потужності повинен працювати короткий час, а потім набирати обертів. А коли його потрібно зупинити, то реактор зупиняється досить швидко. А тут потрібно було провести якісь випробування. Тому його зупиняли повільно і ця повільна зупинка призвела до зміни характеристик реактора. Персонал був не готовий, цього не було в документах.

- Дятлов не винен?

- Керівник завжди винен.

- Ви теж відчуваєте провину?

- Так, я 7 років не міг вийти з цієї ситуації. Я ж був в партійному керівництві, відповідав фактично, і за Дятлова, і за головного інженера - така у нас була робота. Неправильно, коли вищі посадові особи уникають відповідальності. Хлопчика вбили поліцейські - і за це відповідає міністр. Він же взяв на себе відповідальність за всіх поліцейських. Це повинно бути правилом.

 - Чому вас не посадили разом з директором, інженером і його замом?

- В СРСР членів партії не саджали - в цьому вся тонкість. Мені було особливо неприємно. Мене тільки зняли з роботи, а їх судили. Важко спостерігати, що ти несеш відповідальність, а сидять інші. Але, у мене по інструкції не було такого.

В СРСР членів партії не саджали - в цьому всі тонкощі

- Які ознаки радіації відчуває людина? У фільмі явно перебільшені криваві сцени, пов'язані з опроміненням.

- Є різні стадії опромінення. Бета-опромінення затримується на шкірі. Виявляється як блідість або почервоніння. А є гамма-опромінення - проникає глибоко в організм і вражає внутрішні органи. Перші ознаки опромінення - люди відчували сильну нудоту. Ось Ситникова сильно нудило і незабаром він помер (Анатолій Ситников, заступник головного інженера з експлуатації першого і другого енергоблоків, - ред.). У ліквідаторів були дуже великі проблеми зі шкірою.

- У фільмі показують, що опромінені люди гинуть через кілька тижнів страшною смертю, у них чорніє шкіра. Це правда?

- Теоретично вони загинули протягом 2-3 тижнів. Ми відправили товариша в клініку до них, і він кожен день нам повідомляв, в якому вони стані. Коли почалися смерті, це було дуже важко. Він розповідав історії, які неможливо було слухати без сліз.

Дмитрий Бобрицкий 
журналист LIGA.net