RU

По слідах "Чорнобиля" | Не хотів дивитися "Чорнобиль". Мені боляче: інтерв'ю з главою АЕС

05.06.2019, 16:45
Не хотів дивитися
Сергій Парашин (фото - LIGA.net)

еріал "Чорнобиль" від HBO і Sky сколихнув небачений інтерес до аварії на ЧАЕС, що сталася 33 роки тому. LIGA.net знайшла співрозмовника, який був одним з ключових учасників подій, - Сергій Парашин на момент аварії очолював партійний комітет ЧАЕС. В СРСР існувало дві паралельні вертикалі влади - адміністративна і партійна. Тому Парашин разом з директором ЧАЕС Віктором Брюхановим вважався керівником станції. У післяаварійний період обіймав посаду генерального директора Чорнобильської АЕС, з 2007 по 2011 був заступником секретаря РНБО України. У міні-серіалі "Чорнобиль" від HBO і Sky він не фігурує.

Парашин розповів LIGA.net про реальних людей, що стали прообразами головних героїв і антигероїв серіалу - директора ЧАЕС Брюханова, головного інженера Миколу Фоміна та його зама Анатолія Дятлова. А також - чому не сів у в'язницю разом з ними.

- Як ви думаєте, в чому феномен серіалу. Чому він став найпопулярнішим і обійшов навіть "Гру престолів" (за версією IMDB)?

- Сучасний кінематограф зациклений на фентезі, а це реальна історія. Перший шок у глядача викликає, що це дійсно відбувалося. Друге - псевдодокументалістика: правдиві імена, прізвища, хронологія. Третє - це Радянський союз. Автори намагалися показати, як працювала влада в закритій системі. І, звичайно, радіація. Її природу мало хто розуміє. Скільки б людей я не зустрічав, всі при слові радіація напружуються.

- А як ви до фільму ставитеся?

- Я фільми про Чорнобиль взагалі не дивлюся. Цей серіал довго не хотів дивитися. Мені болісно згадувати. Ну, а цей все-таки подивився. І зрозумів, як багато не збігається.

- І наскільки?

- Перелік подій в серіалі показаний вірно, але інтерпретований з посиленням, а десь навпаки - спотворений.

- Чи не виникло відчуття, що творці фільму все перекрутили і перебрехали?

- Ні. Але, наприклад, головних дійових осіб показали неправильно. Я б це поправив в майбутньому, адже ще живі їхні сім'ї, діти.

- Ви з ними спілкувалися, яка їхня реакція на серіал?

- Ні, я не знаю реакції, але здогадуюся. Ми хочемо бачити своїх батьків більш пристойними людьми, а не просто так ...

Директор Брюханов зображений потворно.

Директор Брюханов зображений потворно. Він насправді взагалі не такий. Це інтелігентна, м'яка людина, яка витримала всі наслідки. 5 років сидів у в'язниці, де вивчав англійську мову. Він досить гідна особистість. Звичайно, у нього були помилки, як у всіх, свій характер і свої слабкості. А ось Фомін - це зовсім інша справа ...

Дятлов теж зображений неправильно. Дятлов був сильною особистістю, мав неперевершений розум. Інша справа, що він не терпів заперечень, знаючи, що він один з небагатьох, хто досконало знав реактор. Серед них він, напевно, був головним. Його підвела самовпевненість.

- Давайте ще пройдемося по героям серіалу. Хто ця жінка з Мінська, яка пробивалася в зону ЧАЕС?

- Не було ніякої жінки. Це збірний образ радянських вчених з різних республік СРСР. Вони виявили радіоактивний слід на інших АЕС. Виявили, коли йшли на роботу. Запищала сигналізація про підвищений фон радіації при вході на території атомних станцій, а не на виході. Це було дивовижно. Також в кабінеті у Горбачова не міг сидіти чоловік з Мінська без особливого допуску. Це перебільшення, але зате зрозуміле глядачам.

Сергій Парашин (фото - LIGA.net)

- А що скажете про головного героя Легасова?

- Цікаво, що Легасов (радянський учений Валерій Легасов) не знав, як працює реактор РБМК, як показано у фільмі, але як вчений швидко увійшов в курс справи і протягом першого року після вибуху підготував доповідь МАГАТЕ. Він хімік. В Курчатовському інституті він не займався ядерною фізикою, а зовсім іншими справами. Його образ також збірний з близько тисячі вчених, які працювали в той час в урядових комісіях (по ліквідації аварії). Про п'ять тисяч тонн суміші піску і бору придумав не він, а в цих комісіях. Члени цих комісій змінювалися кожні два тижні. Ніхто не хотів сидіти в Чорнобилі більше двох тижнів.

- Поясніть простою мовою, як можна вижити і дожити до наших днів людям, які перебували безпосередньо в декількох десятках метрів від вибуху?

- Біля самого вибуху дуже високі радіоактивні поля, але радіація падає в квадраті з кожним метром від епіцентру.

- Скільки вам знадобилося часу, щоб усвідомити, що реактор вибухнув?

- До ранку, коли я вже на власні очі побачив. До цього всі гадали, що могло вибухнути: бак, барабан-сепаратор - доповіді з місця подій були невиразними. Люди дивилися і не могли повірити - в цьому парадокс. Бреус (Олексій Бреус - оператор пульта четвертого енергоблоку, живе в Києві) про це розповідав. Він йшов на зміну вранці і бачив на землі шматки графітових стрижнів вже зруйнованого реактора, але все одно йшов на зміну. Він не розумів, що реактора немає.

Кілька разів радіоактивність з Чорнобиля обігнула земну кулю

- У фільмі йдеться, що під загрозою знищення був весь материк і це могло вплинути на весь світ. Це не перебільшення?

- Це вже вплинуло. Кілька разів радіоактивність з Чорнобиля обігнула земну кулю. Коли випали перші опади, з'явилися радіоактивні плями. Найбільші з них проявилися в самій зоні відчуження. Половина території Білорусі була заражена в тій чи іншій мірі.

- Україні, грубо кажучи, пощастило?

- Пощастило Прип'яті. Якби слід випадання радіоактивних опадів змістився, то були б дуже трагічні наслідки. Він пройшов поруч. Коли реактор вибухнув, то вилетіли найдрібніші частинки палива. Паливо дуже активне. Це означає, що все, що випало на Прип'ять в перші дні у вигляді опадів - ситуація була б дуже важка, але обійшлося.

- У фільмі звинувачують Дятлова, як найбыльш відповідальну людину за аварію. Ви згодні?

- Насправді, вина в конструкції реактора. Проблема полягала в тому, що реактор довго працював на малій потужності. Зазвичай реактор на малій потужності повинен працювати короткий час, а потім набирати обертів. А коли його потрібно зупинити, то реактор зупиняється досить швидко. А тут потрібно було провести якісь випробування. Тому його зупиняли повільно і ця повільна зупинка призвела до зміни характеристик реактора. Персонал був не готовий, цього не було в документах.

- Дятлов не винен?

- Керівник завжди винен.

- Ви теж відчуваєте провину?

- Так, я 7 років не міг вийти з цієї ситуації. Я ж був в партійному керівництві, відповідав фактично, і за Дятлова, і за головного інженера - така у нас була робота. Неправильно, коли вищі посадові особи уникають відповідальності. Хлопчика вбили поліцейські - і за це відповідає міністр. Він же взяв на себе відповідальність за всіх поліцейських. Це повинно бути правилом.

 - Чому вас не посадили разом з директором, інженером і його замом?

- В СРСР членів партії не саджали - в цьому вся тонкість. Мені було особливо неприємно. Мене тільки зняли з роботи, а їх судили. Важко спостерігати, що ти несеш відповідальність, а сидять інші. Але, у мене по інструкції не було такого.

В СРСР членів партії не саджали - в цьому всі тонкощі

- Які ознаки радіації відчуває людина? У фільмі явно перебільшені криваві сцени, пов'язані з опроміненням.

- Є різні стадії опромінення. Бета-опромінення затримується на шкірі. Виявляється як блідість або почервоніння. А є гамма-опромінення - проникає глибоко в організм і вражає внутрішні органи. Перші ознаки опромінення - люди відчували сильну нудоту. Ось Ситникова сильно нудило і незабаром він помер (Анатолій Ситников, заступник головного інженера з експлуатації першого і другого енергоблоків, - ред.). У ліквідаторів були дуже великі проблеми зі шкірою.

- У фільмі показують, що опромінені люди гинуть через кілька тижнів страшною смертю, у них чорніє шкіра. Це правда?

- Теоретично вони загинули протягом 2-3 тижнів. Ми відправили товариша в клініку до них, і він кожен день нам повідомляв, в якому вони стані. Коли почалися смерті, це було дуже важко. Він розповідав історії, які неможливо було слухати без сліз.

Дмитрий Бобрицкий 
журналист LIGA.net

Бобрицкий Дмитрий
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини