RU

Країни Шенгена ввели особливі печатки для українців

22.07.2011, 10:20
Країни Шенгена ввели особливі печатки для українців - Фото
e4532375f1dd3a3c1beb57b396318bcd.jpg

Країни Шенгена ввели особливі печатки для українців
Деякі посольства країн Європейського Союзу вимагають від українців після повернення з Шенгенської зони засвідчити своє повернення особисто. В Україні називають таку вимогу принизливою.

В закордонному паспорті українцям ставлять відмітку про повернення. За цими правилами, якщо людина, яка повернулася з-за кордону, не з'явиться в посольство, до неї можуть застосувати санкції, аж до заборони видачі візи в майбутньому, - передає Бі-бі-сі. Такі печаті використовують посольства деяких країн ЄС вже не один рік, однак вперше цю ідею офіційно підтримала Польща. Міністр закордонних справ Радослав Сикорський через декілька тижнів після того як до Польщі перейшло головування в Європейському Союзі сказав, що підтримує таку вимогу. "Я не думаю, що це порушення прав людини. У нас суверенна візова політика", - заявив Сикорський.

Разом з тим в посольстві Польщі в Україні запевнили, що до такої практики зазвичай не вдаються. "Я не буду коментувати заяви мого шефа. Але хочу вам сказати, що Польща ніколи не застосовувала таких санкцій до українців і не має намір цього робити", - повідомив керівник консульського відділу Польщі у Києві Рафал Вольськи.

Разом з тим посольство Франції підтверджує, що використовує печатку як засіб для контролю пересування українців по ЄС. Якщо людині поставили таку печатку поруч з візою в паспорті, то часто разом з документами вона отримує і листи від посольства, де пояснюється, що це за печатка, і які можуть бути накладені санкції у випадку, якщо людина не прийде відмічатися. "Кожна ситуація розглядається окремо. Наслідки можуть набувати різних форм: від передачі даної інформації у відповідні служби префектури до більш прискіпливого розгляду документів при наступному звертанні за візою, аж до відмови у видачі візи", - розказала перший секретар посольства Франції в Україні Еммануель Берар.

Подібну печатку ставлять і в консульстві Греції в Україні. Як пояснив заступник глави місії Греції Георгіос Аламанос, "ми ставимо печатки тоді, коли хочемо, щоб людина поїхала, але водночас з якихось причин сумніваємося в його намірах".

Інформація про видачу віз українським громадянам зберігається окремо в кожному посольстві і поки, зі слів дипломатів, загальної системи для всіх посольств країн Євросоюзу немає. Так само як і немає окремо прописаних правил контролю за поверненням українських громадян з ЄС, тому кожне посольство регулює їх по-своєму.

Проте деякі українці розповідають, що при виїзді за кордон у них просили заставу - внутрішній паспорт або будь-який інший документ, наприклад, про наявність нерухомості. У департаменті консульської служби МЗС кажуть, що кожний випадок необхідно розглядати окремо, але застава у вигляді внутрішнього паспорта - це очевидне порушення українського законодавства.

Тим часом, голова суспільної ініціативи "Європа без бар'єрів" Ірина Сушко говорить, що до контролю за поверненням українських громадян з-за кордону вдаються все більше консульств. Про це свідчать дані, що регулярно поступають в "Європу без бар'єрів". У минулому році організація опублікувала рейтинг посольств ЄС за складністю отримання візи.

Зі слів Сушко, печатки про повернення українців ставили в їх закордонні паспорти в консульствах Іспанії, Франції і Греції. Тепер до цього переліку додалися Фінляндія і Австрія. Сушко також стверджує, що тенденція використання застави як способу контролю розповсюджується. "Окремі офіційні особи з дипломатичних представництв, зокрема Іспанії, обгрунтовуючи появу і практику застави, говорили про те, що це тільки на благо українців", - сказала Сушко.

Чи відповідають міжнародним правилам вимоги деяких європейських консульств ставити печатку в паспорті при поверненні з Європи, на це питання в Міністерстві закордонних справ України поки відповісти не можуть. "Ми зробили відповідний запит в МЗС Польщі, зараз ми з'ясовуємо, що мав на увазі Радослав Сикорський, коли говорив про ці печатки. Це або загальна тенденція, або ініціатива окремих посольств", - сказав представник МЗС Олександр Дикусаров.

В'їзд в Україну, виїзд за кордон: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини