COVID-19. У МОЗ пояснили, чому хочуть звільнити від відповідальності виробників вакцин

Уряд має намір звільнити від відповідальності виробників вакцин проти коронавірусу, оскільки вакцини розроблялися екстрено, їхні дослідження тривають і в умовах пандемії саме держави беруть на себе відповідальність. Це також необхідно для отримання вакцин у рамках глобальної ініціативи COVAX, пояснив у коментарі LIGA.net заступник міністра охорони здоров'я Ігор Іващенко.
Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе
15 березня був зареєстрований законопроєкт Кабміну №5247. Ним передбачено звільнення від відповідальності за будь-які наслідки, викликані застосуванням вакцин, виробника і/або власника реєстраційного посвідчення вакцини проти COVID-19, включаючи їхніх працівників, медиків та інших осіб, залучених до кампанії вакцинації.
Іващенко пояснив LIGA.net, що розроблені на сьогодні вакцини отримали попереднє схвалення до застосування в умовах пандемії в низці країн із суворою регуляторною системою. Шляхом надання дозволу на екстрене застосування вакцин пішла і Україна.
"Вакцини розроблені в екстрених умовах, а клінічні дослідження даних вакцин ще тривають, тому саме держави беруть на себе відповідальність в умовах світової пандемії", – сказав він.
Іващенко додав, що з урахуванням умов, в яких розроблялися вакцини, держави погоджуються звільнити виробників від відповідальності за "певні ризики, які можуть виникнути в результаті застосування вакцин".
"Для забезпечення можливості виконання даної вимоги отримання Україною вакцини, зокрема в рамках механізму COVAX, МОЗ розробив даний проєкт закону", – додав він.
Іващенко також підкреслив: аналогічні зміни приймала більшість країн. Механізми компенсації пацієнтам передбачені законом про лікарські засоби, зазначив заступник голови МОЗ.
ДОПОВНЕНО ОБ 11:30. Законопроєкт розглянув профільний комітет Ради, повідомляє пресслужба парламенту.
Глава МОЗ Максим Степанов рекомендував прийняти його за основу і в цілому, а також повторив, що він необхідний для отримання вакцин за COVAX і прямими договорами з виробниками. Степанов також зазначив, що фонд для компенсацій на випадки побічних ефектів вакцинації планується створити постановою Кабміну.
Однак глава комітету запропонував включити створення фонду безпосередньо в законопроєкт. Депутати ж відзначали, що зараз законопроєкт нечітко сформульований і може негативно вплинути на хід вакцинації в Україні. В результаті МОЗ доручили доопрацювати законопроєкт. Його планують розглянути 18 березня о 12.00.
- В Україні з 24 лютого розпочалася вакцинація препаратом Covishield, який розроблений AstraZeneca/Oxford і виробляється в Індії.
- 15 березня в Міністерстві охорони здоров'я заявили, що побічні ефекти були виявлені лише у 0,8% вакцинованих, важких реакцій зафіксовано не було.
- На ранок 16 березня в Україні зробили щеплення понад 62 000 осіб, повідомляв МОЗ. За добу вакцинували 8928 пацієнтів.
Читайте також: В Україні змінюють схему вакцинації препаратом CoviShield від коронавірусної хвороби
Комментарі