RU

Дорожній контроль: Сайт закрили через конфлікт з Коброю

15.02.2012, 17:53
Дорожній контроль: Сайт закрили через конфлікт з Коброю - Фото
Власник roadcontrol.org.ua має намір перенести сайт за кордон - подалі від українських судів

Власник сайту Дорожній контроль Ростислав Шапошніков розповів про те, за що суд вчора закрив ресурс, який став головним болем українських даішників

Співробітникам спецпідрозділу МВС "Кобра", основні функції якого - розшук викраденого транспорту, розшук злочинців та боротьба з незаконним обігом зброї - вдається потрапляти в гучні скандали. Найгучніший стався 2008 року: з борту Porshe показав середній палець спікерові ВР Арсенію Яценюку нібито заступник командира "Кобри" Олексій Кожа. Гучна справа закінчилася розформуванням цього підрозділу. Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах і призначення главою МВС Анатолія Могильова "Кобру" реанімували. 14 лютого через позов співробітника "Кобри" Деснянський райсуд Києва закрив сайт Дорожній контроль (roadcontrol.org.ua), який боровся зі свавіллям на дорогах України. Про те, що стало причиною конфлікту й про відносини з "кобрівцями", в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів власник Roadcontrol Ростислав Шапошніков.

- Конфлікт між Дорожнім контролем і бійцями спецзагону ДПС особливого призначення "Кобра" виникає не вперше. У чому причина?


- Конфлікти між "Коброю" і Дорожнім контролем стали виникати відразу після відновлення діяльності цього спецпідрозділу в кінці 2010 року. Буквально з перших днів співробітники "Кобри" дістають представників Дорожнього контролю, безпідставно вимагають пред'явити документи, а ми їм відмовляємо. Доводилося навіть ППС викликати, такі випадки і наТБ показували ... У результаті цих конфліктів репутація "Кобри" сильно постраждала, начальник спецпідрозділу отримав через нас дисциплінарну догану.

- У чому суть нинішнього конфлікту?

- Ситуація з інспектором "Кобри" Геннадієм Гетманцевим сталася влітку 2011 року. У той час ми проводили всеукраїнський рейд з виявлення правопорушень серед співробітників ДАІ. У Криму, на трасі Ялта - Алушта, на одному з постів ДАІ ми вирішили перевірити, як виконується інструкція тодішнього міністра внутрішніх справ Могильова: вона говорила про те, що на постах ДАІ , які відновили свою роботу, автолюбителі можуть зупинитися, відпочити, випити чаю, сходити в туалет і т.д.

Після зупинки на тому посту до нас підійшов інспектор Гетманцев зі словами: "Сіли і поїхали далі". На наші запитання про причини такої вимоги співробітник "Кобри" не став відповідати й лише повторив, щоб ми очистили майданчик. Далі, переплутавши мене з учасником інциденту з "телячою мовою", Гетманцев став пригадувати мені цей випадок в Одесі (він відбувся в січні минулого року, - ред.) ... На моє запитання, чи можна скористатися туалетом, Гетманцев відповів негативно: "Я вам забороняю ходити тут в туалет! " Після цього, він зажадав пред'явити документи, не пояснюючи причин. Потім почалися розмови про те, що машина, подібна до нашої, числиться в угоні ... В підсумку, враховуючи нездоровий накал обстановки, нам довелося пред'явити документи і ми поїхали.

По приїзду до Києва ми розмістили відеозапис кримського інциденту в Інтернеті, а я написав скаргу в МВС на ім'я міністра. В результаті керівництво відомства прийняло рішення залучити Гетманцева до дисциплінарної відповідальності, він був визнаний винним у виникненні конфліктної ситуації. Буквально через місяць, у вересні, Гетманцев подає на мене позов до суду, в якому вимагає прибрати з сайту Дорожнього контролю відеозапис цього випадку і статтю про це. Це при тому, що на підставі опублікованих матеріалів він був покараний своїм керівництвом. При цьому Гетманцев підкреслює, що відеозапис нібито недостовірний.

- Чого домагається позивач і чому сайт закрили саме зараз, адже позов був поданий ще у вересні?


- Гетманцев хоче добитися видалення матеріалу з сайту. А сайт, до речі, закрили через те, що під нашими матеріалами, як і будь-якого іншого інтернет ресурсу, у читачів є можливість залишати анонімні коментарі. Ясна річ, що люди незадоволені тим, що відбувається і пишуть свої обурення на адресу Гетманцева. Інспектор в своїй заяві в суд вказав, що у зв'язку з тим, що під матеріалом про цей інцидент пишуться негативні коментарі, сайт необхідно на час розгляду позову (який може розглядатися кілька років) закрити. В результаті суд ухвалив таке рішення.

Зараз виникає ситуація, коли будь-який сайт може бути закритий тільки на підставі того, що будь-яка анонімна людина напише негативний відгук на адресу будь-якого чиновника. Цей чиновник подає на сайт позов до суду і відразу прикріплює заяву про забезпечення позову: просить закрити сайт, щоб попередити негативні коментарі на свою адресу.

Свій позов Гетманцев міняв три рази. Його кінцеві вимоги: визнати недостовірними статтю і відеоролик про інцидент з його участю; зобов'язати керівництво сайту видалити статтю і відео, а також всі негативні коментарі про Гетманцева.

Хочу зазначити, що згідно із законодавством України, представник влади має право лише вимагати спростування інформації, а не видалення. Зараз між нами і "Коброю" ведеться дуже серйозна юридична війна. Сайт закрили для того, щоб ми не могли сповіщати про це людей.

Рішення суду про призупинення роботи сайту ми маємо намір оскаржити. Ми ще не отримали офіційних документів про таку санкцію, але як тільки папери будуть у нас, ми подамо апеляцію.

- Інспектор вимагає грошової компенсації?

- У першому позові Гетманцев вимагав відшкодування моральної шкоди в розмірі 10 тис.грн. Однак у наступних позовах він відмовився від цієї вимоги.

- До вас зверталися з пропозиціями чи погрозами?


- Подібних речей ніколи не було. Ніхто не телефонував. Але є анонімні погрози на нашому сайті. Більше того, нам вдалося відстежити адресу, з якої прийшла одна з таких погроз, - IP-адресу одного з підрозділів ДАІ. З нього була написана погроза спалити мій автомобіль, повісити мене, всілякі мати і так далі.
Через те, що ми виконуємо доручення президента про недопущення правопорушень, МВС закриває Дорожній контроль. Виходить, що президент каже - не можна так зупиняти, "Кобра" говорить - можна 

- У ДАІ існує строгий перелік ситуацій, при яких можна зупиняти транспортний засіб. "Кобра" його дотримується?

- Ще 1 вересня вийшов указ президента України про те, що у зв'язку з прийняттям Закону про зменшення державного регулювання в сфері дорожнього руху, співробітникам ДАІ заборонено безпричинно зупиняти транспортні засоби, і вони зобов'язані назвати після зупинки машини суть скоєного правопорушення. Міністру наказано довести до відома всіх співробітників ДАІ ці положення. Зараз ми фіксуємо всі безпричинні зупинки транспорту співробітниками "Кобри". А таких зупинок тисячі, і "Кобра" - єдиний підрозділ, який не виконує доручення президента. Тому ми подаємо позови на дії "Кобри" до судів по всіх містах України. Ми також закликали на сайті Дорожнього контролю своїх активістів і всіх інших автолюбителів фіксувати незаконні зупинки і подавати на "Кобру" в суд. Незабаром після такого заклику приймається рішення про закриття нашого ресурсу. Фактично, через те, що ми виконуємо доручення президента про недопущення правопорушень, МВС закриває Дорожній контроль. Виходить, що президент каже - не можна так зупиняти, "Кобра" говорить - можна, а ресурси, які виступають проти цього, - закривають. Але ми обклали "Кобру" в судах настільки, що їм вже нікуди діватися.

В даний момент, незважаючи на проблеми з інтернет-ресурсом, активісти Дорожнього контролю продовжують патрулювати пости ДАІ та стежити за роботою даішників.

- Уже готовий план дій з відновлення роботи сайту?

- Зараз закрили хостинг сайту, це фактично заборона його роботи в Україні. Однак ніхто не забороняв розмістити хостинг в Європі. Іншими словами, сайт Дорожнього контролю буде поступово переміщено за кордон. Це стосується як доменного імені, так і хостингу - все це буде за кордоном. Зараз працювати в Україні просто небезпечно.

- Влаштовувати рейди по всій країні на автомобілях - досить витратна справа. Хто фінансує вашу організацію?


- Фінансуємо ми самі себе. В основному активісти Дорожнього контролю - це або люди, які працюють зі своїм джерелом доходу, або забезпечені громадяни, яким подобається займатися такою діяльністю. Кожен заправляється сам, ніхто нікому нічого не платить. До того ж, наш проект досить розкручений, сайт Дорожнього контролю може приносити дохід у вигляді плати за розміщення банерної реклами.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини