RU

Чи загрожує Україні лихоманка Ебола. Думка вірусолога

17.10.2014, 09:51
Чи загрожує Україні лихоманка Ебола. Думка вірусолога - Фото
Вірусолог Інституту епідеміології НАМН Алла Мироненко

Керівник відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології НАМН України Алла Мироненко - про лихоманку Ебола і ризики України

- Хто в Україні входить до групи ризику і в першу чергу може заразитися лихоманкою Ебола?

- Ті громадяни, які відвідують Африку, контактували з людьми, що захворіли цією хворобою. Прямих доказів того, що вірус передається по повітрю, немає. До того ж, потрібно враховувати особливості африканського регіону. Скажімо, вмирає там людина від лихоманки Ебола, вони її відразу не ховають, а скоюють похоронні ритуали. В процесі ритуального обряду доторкаються до небіжчика, що збільшує ймовірність передачі хвороби живій людині. У нас подібних традицій немає, тобто в цьому сенсі ми більш захищені.

- Іншими словами, вірус Ебола не передається повітряно-крапельним шляхом?


- На це питання немає однозначної відповіді. Швидше за все - ні. Якщо він передається контактним шляхом (через кров, рідини організму, при контакті з пошкодженою шкірою), то ми з ним впораємося. Згадайте, в 2003-му був вірус атипової пневмонії або SARS. Він страшно летючий, тобто передавався при тісному контакті повітряно-краплинним шляхом. Тим не менш, завдяки жорсткому карантину з ним впоралися.

- Які симптоми лихоманки Ебола?

- Слабкість, головний біль, підвищена температура, блювота, болі в животі і грудях, пронос, висип. Лопаються судини під шкірою, у внутрішніх органах, може виділятися піт з домішкою крові.

- Повідомляється, що головний фактор смерті при Ебола - зневоднення організму. А такий сценарій можливий тільки у випадках, коли немає достатньої кількості якісної питної води і елементарної медичної допомоги, що спостерігається в Африці. Чи можна сказати, що на їх тлі ми більше захищені?

- Втрата води з проносом і блювотою небезпечна для життя, тому що супроводжується виведенням з організму корисних речовин. Приміром, при холері за три години людина може втратити до 25 кг. Тому при зневодненні внутрішньовенно крапельно та струменево вводять розчини, заповнюють брак рідини і мінеральних речовин, що рятує людину від ускладнень і навіть смерті. Подібну медичну процедуру лікарі здатні зробити практично в будь-якій українській лікарні.

- Ліки від цієї хвороби і засоби діагностики Ебола в Україні є?

- В Україні відсутня діагностика та лікування лихоманки Ебола. У світі є і вакцина, і ліки, але ці препарати офіційно не зареєстровані.

- Візьметеся прогнозувати, як розвиватиметься епідемія?

- Вважають, що вірус був викликаний в результаті контактів людини з летючими мишами або мавпами - через вживання в їжу їх м'яса. Але вірус, який перейшов від тварин до людини, є менш вірулентним (заразним). А взагалі, у всіх смертельних хвороб мало шансів вкорениться в популяції. Що не скажеш про не смертельні, такі як грип, наприклад. Від грипу в рік гине до півмільйона людей, від Еболи - кілька тисяч. До того ж це не перший спалах епідемії.

- Але раніше далі Африки вона не виходила.

- Ймовірно, кількість контактів із хворими збільшилася. До того ж, вірус має властивість мінятися, мутувати.

- Президент США Барак Обама лихоманку Ебола назвав головною загрозою миру, поставивши на друге і третє місце Росію і ісламістів. Згодні з ним?


- Хочу сподіватися, що він помилився - американцям взагалі властиві панічні настрої. Я б не драматизувати ситуацію. Я згадую SARS, який був страшно летючий, але людство з ним впоралося. Африка завжди була слабо контрольованою територією без належної медичної допомоги, відсутністю питної води і браком їжі.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини