Залишені на поталу пропаганді: тисячі українців залишилися без укрТБ, але з російським

31.01.2020, 11:13
Залишені на поталу пропаганді: тисячі українців залишилися без укрТБ, але з російським - Фото
Телефонна вишка

В Україні є міста, де ловить тільки безкоштовне російське ТБ. Мережа Зеонбуду не ловить. А супутник нещодавно закодували. Як так вийшло?

Близько п'яти мільйонів українських домогосподарств приймали відкриті центральні українські канали зі супутника. Але 28 січня їхнє кодування різко оголило стару проблему. Жителі деяких прикордонних містечок і сіл залишилися без можливості прийому безкоштовного телебачення.

Цифрове ефірне Т2 (Зеонбуд) ловить не у всіх. Чітко видно сліпі зони, куди доходить тільки безкоштовне російське телебачення.

У зоні ризику опинилися десятки населених пунктів.

Лист із Скадовська

До редакції звернувся стурбований читач, який повідомив, що після кодування супутника, у його батьків, які проживають у Скадовську, зникла можливість приймати українські канали безкоштовно. Тепер тільки за гроші у провайдера.

Місцеве населення, за його словами, проукраїнське, але дивилося канали з безкоштовного супутника. Аналогових українських каналів залишилося всього п'ять. І влітку їх у всій Україні відключить Концерн РРТ у рамках повного переходу на цифру.

"Ще білі плями - Лазурне, Залізний Порт, Каланчак", - розповідає співрозмовник.

У той же час, за його словами, в Криму ставлять 150-метрову вишку, яка транслює сигнал на Херсонську та Запорізьку області. Звідти "стріляє" безкоштовне російське телебачення.

Давайте розбиратися

Liga.Tech звернулася до представників Нацради з питань телебачення і радіомовлення за роз'ясненнями. Чи правда, що після кодування супутника оголилися білі плями українського ТБ-покриття?

Олег Черниш, член Нацради, підтвердив, що є ряд зон біля кордону, де Т2 не ловить або сигнал дуже слабкий. "У Скадовську і Лазурному є така проблема", - зазначив він. За словами члена регулятора, до окупації Криму ці населені пункти повинна була покривати кримська вишка Зеонбуду. Але після 2014 року зони мовлення єдиного в країні цифрового провайдера так і не були переплановані. Звідси і білі плями.

Є спеціальний сервіс на сайті Agsat, який дозволяє дізнатися, чи є сигнал Т2 в будь-якій точці України. У випадку зі Скадовськом він показує, що сигнал до міста забезпечує вишка з Херсона на відстані 61 км. Рівень його слабкий.

Проте в Криму на західному узбережжі встановлені вишки (інформація з сайту цифрового ТБ РФ) росіян, які "б'ють далеко в море".

Як каже Олег Черниш, ще білі плями є в Одеській області, а також на півночі країни, на Волині (Камінь-Каширський), під Харковом (Вовчанськ).

Від харківської телевежі до Вовчанська майже 60 км. Як показує сервіс, сигнал туди доходить слабкий.

Проте Вовчанськ накриває вишка російського цифрового телебачення, що стоїть недалеко від українського кордону. Відстань від неї до міста - лічені кілометри.

Чи є рішення?

Олег Черниш каже, що Зеонбуду вказували на проблеми з покриттям. І Нацрада замовила прорахунок додаткових частот, щоб розширити покриття його мережі. "Обіцяють, що будуть встановлювати", - говорить член регулятора з явною ноткою сумніву.

Не думає, що Зеонбуд зараз буде інвестувати в розширення мережі, і медіа-експерт Олександр Глущенко. Причина - в 2020 році у провайдера закінчується термін дії ліцензії. Є ймовірність, що доведеться отримувати нову.

Втім, як каже Глущенко, сигнал Т2 все-таки можна прийняти навіть у Скадовську. Було б бажання. Він зазначає, що навіть за більш ніж 60 км від вишки сигнал допоможе прийняти антена Метелик із підсилювачем на спеціальній щоглі на 10 метрів.

Ось як ця конструкція виглядає:

Читайте російською: Оставленные на съедение пропаганде: тысячи украинцев остались без укрТВ, но с российским

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини