RU

Витратити $6 млн з користю. Правила впливу Єгора Гребеннікова

11.07.2019, 14:11
Витратити $6 млн з користю. Правила впливу Єгора Гребеннікова - Фото
Єгор Гребенніков в Зеленому театрі Фото: особистий архів Єгора Гребеннікова

Гребенніков - перший імпакт-інвестор України. Як, вкладаючи в соціальні проблеми, отримувати дохід і користь для суспільства?

Єгор Гребенніков - співвласник найбільшого приватного портового оператора ТІС. Два роки тому його ім'я мало про що говорило українцям. Зате зараз він - в десятці найвпливовіших одеситів в рейтингу журналу НВ і головний "соціальний" інвестор, за версією самих одеситів.

Бізнесмен веде максимально непублічний спосіб життя, живе в селі в 5 км від портових терміналів ТІС, в місто приїжджає у справах і на вихідні.

Приватний порт ТІС, де він завідує фінансами, асоціюють з його засновником Олексієм Ставніцером - батьком бізнесмена. З 2011-го публічність перейшла до другого Ставніцера - молодшому брату Гребеннікова Андрію. Про спорідненість з відомої в Одесі сім'єю здогадуються далеко не всі, за домовленістю батьків Гребенніков носить прізвище матері.

Популярність він отримав не завдяки успішному бізнесу, а завдяки руху Impaсt Investing (англ. - інвестиції впливу), яке несподівано для самого себе очолив в Україні, відкривши коворкінг Кисень і центр соціальних ініціатив Impact Hub Odessa. У 2014-му реалізував масштабний соціальний проект, відновивши занедбаний Зелений театр в Одесі.

Інвестиції впливу - рух, який з'явився на Заході в 2007 році. Воно переглядає парадигму бізнесу "гроші заради грошей", і ставить на перше місце соціально відповідальну поведінку інвестора, який вкладає в проекти, спрямовані на поліпшення навколишнього світу і вирішення соціальних завдань.

Ринок високих цінностей швидко набирає обертів. У 2018-му загальний капітал імпакт-інвестицій досяг $ 502 млрд - удвічі більше минулорічних показників, випливає зі звіту Глобальної мережі інвестицій. Мода на імпакт-проекти дійшла до світових гігантів - Apple, Adidas і Danone.

Україна лише на початку свого шляху. Крім Гребеннікова, до імпакт-проектів відносять громадські ресторани Urban Space 100 в Івано-Франківську або 4City в Одесі, 80% прибутку яких йдуть на соціальні проекти міста.

Зелений театр Фото: Social Camp / Odessa Hub Ukraine

У 2019 бізнесмен увійшов до Європейської асоціації венчурних філантропів (European Venture Philanthropy Association), яка об'єднує такі компанії, як BMW Foundation, Robert Bosch Foundation. Він щорічно інвестує в імпакт-проекти близько $ 1 млн. Вони не приносять прибутку і фінансово повністю залежать від основного бізнесу.

Гребенніков - далеко не найбагатший бізнесмен України, "не з вищої ланки", як він сам каже про себе. Але вже сім років шукає проекти, які принесуть не тільки дохід, а й суспільну користь.

LIGA.net поспілкувалася з першим імпакт-інвестором України і записала "правила його допомоги".

Кожен інвестор сам для себе вирішує, як він бажає повертати гроші - буде це виражатися в грошах або у соціальному ефекті. У імпакт-інвестуванні точно немає надприбутків і регулярних великих дивідендів, дохід скромний або зовсім не гарантований. Тут потрібно докладати багато особистих зусиль, але натомість ви отримаєте драйв і відчуття, що робите щось дуже правильне.

Я і мій брат виросли в багатотисячному співтоваристві радянських альпіністів, де взаємодопомога і взаємний розвиток були нормою. Думаю, це зумовило те, чим я зараз займаюся.

Елементи соціального інвестування є майже в кожному бізнесі. Коли компанія фінансово більш-менш встає на ноги, вона вільна рухати регулятор прибутку у соціальне благо або іншу сторону. Може вибирати зручний формат: від грантів для розвитку інфраструктури до інвестицій в прибуткові підприємства із соціальною місією. Але доступність цих інструментів сильно залежить від рівня розвитку некомерційного сектора в країні.

У великих українських холдингів давно є власні відділи CSR (відділ соціальної відповідальності бізнесу). Але менеджери компаній, як правило, мало зацікавлені в реальну віддачу від соціальних ініціатив, тому що їх KPI рідко прив'язаний до соціального ефекту від проектів. Він залежить часто від кількісних показників - провести семінар на Х людей або видати Y грантів. За кордоном інакше. Наприклад, в Danone бонуси у топів за ефективність соціального впливу корпорації доходить до 30% KPI.

На заході соціально відповідальний бізнес є нормою. Є популярне співтовариство компаній B-corporation, куди входять понад 1000 фірм, які ранжовані по рівню позитивного впливу на суспільство. Для прийняття до спільноти компанії оцінюються за п'ятьма критеріями: розмір зарплати співробітників, емоційний клімат в фірмі, компенсаціі- бонуси, громадська активність, ставлення до навколишнього середовища. Українських компаній у списку немає, з пострадянського простору представлена ​​тільки одна компанія. Компанії з B-Corporation охочіше співпрацюють між собою - подібне притягується.

Цікавий тренд в соціальних інноваціях - внутрішнє підприємництво (intrapreneurship). Співробітники компаній пропонують інновації всередині своїх компаній, які створюють позитивний соціальний і часто економічний ефект. Основою ідеї може бути будь-який вільний ресурс компанії - від простою транспорту або частково вільних співробітників, до залишків виробничих матеріалів. Наприклад, працівник компанії Nike запропонував використовувати пластик вторинної переробки для підошов однієї з моделі кросівок. Керівник компанії або підрозділу оголошує для початку збір подібних ідей, кращі ідеї стають регулярними програмами, а ініціатори ідей заохочуються. Так впроваджуються програми "зеленого офісу", правило "вимкненого світла і опалення", перехід з пластикового одноразового посуду на багаторазову. Так в масштабах країни економляться мегавати електроенергії, а значить десятки тисяч тонн вугілля і пластика не спалюються, забруднюючи атмосферу.

Мій перший імпакт-проект Кисень в 2006 році створювався з натхнення. В Одесі тоді не було розвиваючих майданчиків з цікавим мені контентом. Я орендував напівпідвальне приміщення площею 60 метрів, притягнув півтисячі своїх улюблених книг і фільмів, проектор, стільці та електросамовар. Через місяць розклад заповнився спектаклями, майстер-класами та іншим живим контентом. 60 метрів було очевидно недостатньо. Незабаром орендодавець захотів продати приміщення. Потім вдарила фінансова криза, і всім стало не до проекту. Але залишився досвід, нетворк і мрія зробити краще і масштабніше.

Impact Hub Odessa почався, коли у мене з'явилися вільні кошти. Три роки я збирав кращі практики об'єднуючих просторів по всьому світу. У 2012-му орендував, а потім викупив простір в 400 метрів, безкоштовно надав цю площадку для івентів міжнародним молодіжним організаціям Enactus, AISEC, Global Shapers і будь-яким виразним соціальним ініціативам. Завдяки створеній атмосфері і спільноті стали приходити більш зрілі і стійкі проекти, готові платити за погодинну оренду приміщень. Комерційна частина тоді дозволяла оплачувати витрати некомерційної.

Фото: особистий архів Odessa Hub Ukraine

Сьогодні Impact Hub Odessa - це 1300 метрів простору, 7 регулярних програм в різних сферах, 200+ інкубованих і супроводжуваних соціальних проектів, 1700 публічних подій і більше 50 000 гостей на рік. Це частина глобальної асоціації Impact Hub, куди входить більше сотні центрів соціальних інновацій по всьому світу. В цьому році ми вперше ухвалимо саміт European Impact Hub Gathering, куди з'їдуться близько 200 представників соціальних акселераторів зі всієї Європи.

Першим вибачається багато. Коли ти починаєш грати в нову для твоєї країни гру, як імпакт-інвестування, то правил ніхто толком не розуміє. Отже ніхто строго не судить. Спроби вирішити соціальні проблеми за замовчуванням зустрічаються зі схваленням. Особливо якщо ти не використовуєш їх як трамплін для політики.

Є два проекти, які я вважаю найперспективнішими на сьогодні. Це Mindspot - мережа центрів розвитку навичок mindfulness (усвідомленості) і Pro Bono Club Ukraine - спільноти з тисяч професіоналів (маркетологів, СММ-щиків, юристів, аудітров, HR, логістів), який надає безкоштовну консультативну допомогу соціально значимих проектів. В цьому році проведемо в Києві European Pro Bono Summit, куди з'їдуться близько 150 іноземних експертів по pro bono і інтелектуальному волонтерству.

Зелений театр - не схожий на класичне impact-інвестування. Там немає і поки не передбачається позитивної рентабельності. Зелений Театр - це ревіталізація зруйнованого і перетвореного в смітник відкритого театру в одеському парку Шевченка, побудованого в 1935 році. За 5 років в проект було інвестовано понад $ 600 тисяч. В результаті вийшло створити найпопулярнішій в Одесі культурно - освітній open air майданчик. Платні комерційні заходи і оренда місць під продаж їжі та напоїв частково окупає безкоштовні культурні та освітні заходи. Можна окупати безкоштовні заходи повністю, але тоді комерційних заходів стане 90%. Тому я систематично дотую Зелений Театр.

Міркую про краудфандінг для викупу Театру, якщо власники погодяться продати. Психологічно важко інвестувати в площадку в умовах невизначеності. Договір на оренду Зеленого театру продовжується щороку тільки на рік.

Єгор Гребенніков в Зеленому театрі. Фото: особистий архів Гребеннікова

Я взяв неадекватний моєму рівню доходів темп інвестицій. На всі соціально значущі проекти я витрачаю близько 900 000 $ в рік. Це істотно більше, ніж може собі дозволити моя вагова категорія бізнесу. Це змушує активніше розвивати основний портовий бізнес. Це сталося поступово і непомітно, але я не шкодую.

Суперечок з партнерами по ТІС з приводу імпакт-інвестицій не буває. Мої проекти фінансуються тільки мною, іноді я роблю щось спільно з іноземними фондами, наприклад, з міжнародним фондом Відродження, який є частиною мережі фондів, заснованої Джорджем Соросом.

У кожного в ТІС свої погляди на пріоритетні сфери імпакт-інвестування і кожен витрачає особисті дивіденди на цікаві проекти. Олег Кутателадзе (співзасновник і співвласник ТІС, - прим. Автора) будує храми і центр грузинської культури, мій рідний брат Андрій Ставніцер робить такі проекти, як простір MORE в Києві, Добрий Обід і Vintage Сharity Market. Разом через компанію ТІС ми впливаємо в районі порту Південний, будуємо школи, дитячі центри та соціальні магазини.

Мої скромні заощадження не можуть замістити цілі інституції, що фінансуються з держбюджету. Я б хотів, щоб ImpactHub залежав не тільки від мене і мого рівня доходів і навіть від того чи живий я.

Залежність імпакт-інвестування від держави величезна. Більшу частину проектів в сфері міського середовища неможливо реалізувати без участі дозвільної системи та інфраструктури держави. Жоден вітчизняний імпакт-інвестор не буде замістить собою бюджет України, призначений для поліпшення життя суспільства.

Імпакт-інвестори знаходять ніші, де держава неповоротка. Вони показують, як можна зробити, використовуючи кращі світові практики, задають тренд і планку. Саме так вийшло з Зеленим Театром, після його відкриття в Одесі за участю держави побудували Стамбульський парк, реставрують Грецький, і це прекрасно.

В Україні є унікальне ноу-хау - колективне соціальне фінансування громадських ресторанів Urban Space 100 в Івано-Франківську та Києві, 4City в Одесі. Ідея та бізнес-модель - залучити до управління 100 соціально активних людей, а 80% прибутку ресторану направляти виключно на реалізацію громадських проектів - народилася в Україні завдяки Юрію Філюку і його команді. Тепер її варіації використовують і за кордоном.

Прокачування команди і бізнес-моделі в соціальному підприємництві може зайняти кілька років. Потрібно терпіння. Проекти, які ми набирали в наш "розплідник", дуже різношерстий - від соціальних гончарних студій до проекту першої медичної допомоги FAST Федора Сердюка, який швидко зміцнів і став національним. Я не беруся за проекти, де у людей немає блиску в очах, готовності вчитися і розуміння дорожньої карти проекту.

Чому я всім цим займаюся? У підлітковому віці багатьом властивий нігілізм, і я не був винятком. Років з 13-ти мучив батьків запереченням громадських устоїв. Доводив, що все навколо не так, як треба, можна нам всім бути добрішими і жити краще і дружніше. Чесно кажучи, так до сих пір і вважаю.

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини