Від клубу на Троєщині до кібер-арени в США. Як будувалася імперія українського кіберспорту

24.10.2019, 10:45
Від клубу на Троєщині до кібер-арени в США. Як будувалася імперія українського кіберспорту - Фото
thumbnail-nv-20191023212133-8198

Кіберспорт - потенційно мільярдний ринок, який ще тільки починає формуватися. Але в Україні мало хто знає, що там відбувається. Розберемося?

Їхній бізнес починався з комп'ютерних клубів у дев'яностих. Спочатку інтернет-кафе на чотири комп'ютери на Троєщині, потім на 50. Налаштувати комп, встановити софт - ось вони, перші гроші.

Тепер Юрій Лазебнік і Олег Крот - керуючі партнери технологічного холдингу Techiia, на який працює понад 1000 осіб. Вони відомі в першу чергу завдяки своїй кіберспортивній компанії WePlay!. Вона займається організацією і трансляцією онлайн-турнірів серед професійних команд. Є у Юрія та Олега і проекти, які набули резонансу зовсім недавно. Наприклад, їхня компанія виступала технічним підрядником майнінгового дата-центру в Кропивницькому Mining Express. Того самого, найбільшого в Європі, куди інвестував нібито $100 млн загадковий бразило-японець Каза Фузіяма. Є і зовсім таємничі проекти, про які поки взагалі мало що відомо - наприклад Techiia збирається побудувати в Енергодарі технопарк на 100 Га. Влітку в інтернеті навіть поповзли чутки, що їхнім партнером виступить Amazon. Хоча як з'ясувалося пізніше - це поки "вилами по воді".

Натренувавшись на кіберспорті в Україні, Юрій та Олег вирішили підкорити США. Журналісти Liga.Tech зв'язалися з двома партнерами через відео-зв'язок в п'ятницю ввечері з київського бару. У засновників Techiia в Каліфорнії на той момент якраз був ранок. Після випитих раніше кількох келихів вина журналістам вдалося добре розговорити партнерів. Вони розповіли, навіщо будують в Штатах кіберарену, скільки вона коштує. І взагалі що це за бізнес такий - кіберспорт. Хто на ньому заробляє і як?

Що ви робите в Каліфорнії?

Юрій: Ми приїхали розширювати бізнес - будуємо тут кіберарену і активно працюємо з американським кіберспортивним ринком. Це один з проектів холдингу TECHIIA в США, на який у нас дуже великі плани на 2020. Саме цей місяць присвячений закінченню всіх переговорів щодо нерухомості тут, в Лос-Анджелесі, і я сподіваюся, що в листопаді вже почнеться сам процес будівництва.


Олег Крот та Юрій Лазебніков

Олег: Перед тим, як ти можеш зняти відповідного розміру приміщення, потрібно переконати міську владу, що ти створюєш щось важливе й цінне, проходить дуже велика кількість переговорів, зустрічей, слухань у спробах зрозуміти, хто ти і що ти. І твоя репутація за межами США не дуже-то і важлива. Тобто, вони беруть документи, перевіряють обороти на європейських рахунках і кажуть "ну, це все не в штатах, так що це зовсім не цікаво. Давайте, заробляйте репутацію в США". Але, в принципі, цю стіну можна пробити. Адже ринок північної Америки найбагатший в світі, тому робота на ньому - задоволення, радість і мета.

Як заробили перші гроші і увійшли в ІТ

Давайте повернемося трохи до початку і поговоримо про те, як ви вийшли на кібер-ринок.

Олег: Ой, це дуже до початку. Прямо в дитинство. Ми як хлопчики, які виросли в 80-90-х, дуже фанатіли від комп'ютерних ігор і від усього, до чого тільки можна було дотягнуться в цій сфері. Ще до того як з'явився термін "кіберспорт". А потім, коли з'явився мультиплеєр і можливість грати через локальну мережу або в інтернеті проти іншої людини, а не проти компа, це стало хобі. Потім вже хобі перетворилося на бізнес у вигляді інтернет-кафе, де люди можуть зібратися, пограти один з одним. А організація турнірів стала однією з форм промоушена інтернет-кафе.

Юрій: Пізніше ми зрозуміли, що аудиторія, яка це все дивиться, цікава не тільки нам, а й дуже багатьом великим компаніям, рекламодавцям. І з огляду на те, що такі думки прийшли в голову багатьом, з'явилася ціла індустрія кіберспорту.

Тобто ви починали з азів, ви просто були людьми, яким це подобається, правильно?

Олег: Так, спочатку це було однозначно тільки хобі. Причому в 90-х і 00-х це були просто змагання і невеликий бізнес, а зараз вже ціла індустрія, де відбуваються мільярдні угоди і мільйонні поглинання. І аудиторія наблизилася вже, по-моєму, до 400 млн. П'ять років тому питання на зразок "чи зможе кіберспорт у сфері медійності побороти класичний спорт?" зависали, а тепер уже всі бачать, що таки може.

Юрій: Коли ми приїжджали сюди рік тому, ми ще пояснювали в якій сфері ми працюємо і що ми робимо, а зараз слово esport знають менеджери в банках, брокери, фінансові консультанти, продавці в магазинах.

Як ви заробили перші $100, першу $1000 і перший мільйон? Якщо говорити про якісь конкретні пункти в історії розвитку.

Олег: Насправді тут супер-секрету немає, але перші гроші, які я і Юра заробили, - це якісь дрібні підряди в сфері IT. Навіть, скоріше не IT, а щось з розряду налаштувати комп, продати програмне забезпечення. Тобто, якісь дрібно-підприємницькі історії. Потім з'явилися комп'ютерні клуби, які були досить непоганим бізнесом, добре приносили гроші. Перший мій клуб був на Троєщині. Я взяв свій комп, комп друга і ми скинулися - купили ще два. Це було в 98 році і нам було по 16 років. Я ще просив сестру зареєструвати на себе ФОП, який тоді тільки з'явився. Це були перші гроші і перший досвід управління людьми.


Олег Крот

Потім були дрібні підряди, спроба розвинути це в якийсь бізнес, торгувати софтом, запчастинами, комп'ютерами. Це вже були тисячі доларів, які перетворилися в десятки тисяч доларів. Потім з одного клубу з'явилося чотири. І не на 4 комп'ютери, а по 50-60. При цьому бізнес із збірки і продажу комп'ютерів і софту процвітав, перетворився в певну бізнес-інфраструктуру. Коли комп'ютерів в клубах вже стало під 500, виникла потреба створити власне ПЗ. Ми найняли розробників, вклали гроші, створили продукт, який називається Senet і створили компанію, яка цей продукт розвиває і продає у світі - Enestech. Зараз Senet користуються в більш ніж 25-ти країнах і в сотнях комп'ютерних клубів. Цього року повинні переступити позначку 1000.

Це для адміністрування клубів?

Олег: Так, це SaaS продукт, який ми робили десь з 2007 року, коли почали розвиватися наші клуби. Це одна з кращих програм у світі з адміністрування комп'ютерних парків, над якою ми працюємо близько 12 років. Зараз намагаємося підкорити ринок США зокрема. Так як кіберспорт крокує по всій планеті, і розвиваються інтернет-кафе і клуби, де є competitive gaming, де люди грають, тренуються і відпочивають. Вартість такого "хмарного адміністратора" - 100 доларів на місяць. Enestech - це один із бізнесів, який почав приносити гроші.

Про інвестиції, великі гроші і великі плани

WePlay! - це компанія досить велика. Коли ви прийшли у великий бізнес?

Юрій: Ніякого дива не сталося.

Олег: Не було такого, що у нас працює 10 чоловік, а завтра 110.

У чому ваш секрет?

Олег: Секрет, мабуть, в тому, що WePlay! - це бізнес, який ми обожнюємо. Для того, щоб у чомусь досягти успіху, треба щиро це любити.

У період за останні 15 років, років 10-11 ми брали і все, що заробляли, відразу направляли в бізнес.

Зовнішніх інвесторів не було?

Юрій: До певного моменту ні. Але нещодавно почали приходити інвестори, тому що бізнес - це машина, яка працює на паливі.

Хто ваші партнери і інвестори на сьогоднішній день? У WePlay!

Юрій: Щодо WePlay! - у нас є два великих партнера. Це медійний холдинг STNL і JKR, інвестиційний фонд. На даний момент ми з Юрою зберігаємо контроль і статус керуючих партнерів. Також наші інвестори, напевно, - це американські компанії. Тому що саме з ними ми спілкуємося щодо спільних програм на наступний рік. До нас придивляються з точки зору інвестицій великі американські медійні компанії.


Юрій Лазебніков

У Китай ми поки не йдемо. Хоча є партнери і продажі медійних прав в Китаї і, я думаю, що в середині 20-го року ми будемо активно займатися розвитком бренду в Китаї.

Нам цікавий розвиток TECHIIA як міжнародного великого медійного холдингу. І ми будемо шукати партнерів, які можуть в нових регіонах забезпечити нам підтримку знаннями і готові інвестувати.

А навіщо ви взагалі створювали холдинг? І що в нього входить?

Олег: По-перше, об'єднання компаній в холдинг дає можливість використовувати експертизу високопрофесійних фахівців на всі бізнеси. По-друге - це можливість оптимізувати роботу в цілому. Коли керуєш однією компанією - все легко і зрозуміло, коли їх 2-3 - вже складніше. На сьогодні в холдингу 11 різних бізнесів і це вже вимагає зовсім іншого підходу.

Юрій: Холдинг ми почали створювати ще минулого року, але тільки в липні вдалося зібрати команду керуючої компанії. Багато керівників рівня С виросли всередині різних бізнесів холдингу, але прийшли і нові. Ми побачили, що на ринку немає якісного мерча героїв комп'ютерних ігор і коміксів. І ми створили WP Merchandise, на сьогодні вже є контракти з Wargaming, EpicGames, Comparex. Розвиваючи WePlay! і Enestech, нам була необхідна експертиза щодо розробки ПЗ, так ми запустили продуктово-аутсорсингову компанію J:Mind. Зробили проект і запустили інфраструктурний об'єкт - дата-центр в Кропивницькому і так з'явилася TECHIIA Construction і сьогодні розробляємо інший масштабний проект будівництва найбільшого дата-центру в Україні. Ну і плюс багато інших бізнесів, які ми розвиваємо у власній венчурній студії VRTX.

Який у вас оборот зараз і який буде в майбутньому?

Юрій: Цього року ми вийшли на мільйони доларів при вкладеннях на рівні $6-7 млн. Подивимося, як ми закінчимо 4 квартал. Ми будуємо арени, тому кешберн може збільшитися або зменшитися за останні 2 місяці. Наступного року при планованих інвестиціях в $15 млн ми вийдемо на дохід близько $18 млн на рік, що, власне кажучи, дасть можливість далі розвивати компанію на американському ринку.

У 21-му році ми б хотіли зробити ривок в плані розвитку арени, на що знадобляться інвестиції на рівні кількох десятків мільйонів. Але це і призведе до доходу на рівні $50-60 млн на рік і більше. Такий план на найближчі 2-3 роки.

Де ви гроші берете, якщо не розглядаєте кешаут? Поки виглядає так, ніби ви вкладаєте гроші, але дуже мало виводите з бізнесу.

Олег: По-перше, є класичні інвестори, які так само зацікавлені в зростанні ціни активу. Вони інвестують, тому що розуміють, що мільйон вкладуть, а через 3 роки 5 млн заберуть.

По-друге, медійні холдинги класичні. Приклад - це покупка MTG ESL (Turtle Entertainment GmbH, найбільша в світі компанія по e-sport) і DreamHack (одна з найбільших кіберспортивних організацій). Величезна корпорація інтегрується з виробниками контенту нового типу. А Blizzard (Diablo, Starcraft, World of Warcraft) наприклад, купують кіберспортивні компанії, щоб створити цілий департамент, який буде проводити лігу.


Overwatch League Blizzard

Наприклад, Overwatch-ліга від Blizzard. Її слот коштує $50 млн (можливість участі команди в лізі). Для того, щоб цю лігу виробляти, компанії потрібно або створити свій відділ з нуля за багато років, або купити кіберспортивну компанію і продукт. Ось три типи основних джерел надходження грошей. Четверте джерело - хлопці заробили і вклали для того, щоб потім тим трьом продати дорожче. Це ми з Юрою.

Microsoft, Amazon і інші корпорації. Як ви думаєте, чого їм всім не вистачає? Ну явно не програмістів і явно не грошей. Всім цим компаніям буде не вистачати контенту. Нового, свіжого, класного. Контент - він, на жаль, не видобувається методом буріння, а досить щільно розкуплений потужними компаніями.

Я тут нещодавно цікаву цифру знайшов. Від Netflix переходять до Warner права на серіал "Друзі". Ви суму угоди знаєте?

Ні. Мільярд?

Олег: 500 млн доларів! Просто за права на те, що Друзі будуть тепер при підписці не на Netflix, а на сервісі Warner. Контент - король. І у нас дуже хороша історія, адже якість контенту, який ми випускаємо в кіберспорті - преміум рівня. А будівництво арен дозволить багаторазово збільшити кількість контенту. Вихід на ринок США дозволить виробляти контент для Європи, Америки, Австралії та СНД. Що, взагалі-то, майже весь світ.

Пропозиції щодо продажу для вас були вже?

Олег: З 2016 року раз на рік, або може бути, 2 рази на рік надходить запит. Спочатку запити надходили від українських підприємців. Останні запити були вже з Європи.

Які звучали цифри?

Олег: Якщо говорити про 2016-17 роки, то звучали $1,5-2 млн.

Невеликі гроші.

Олег: Якщо мова йде про купівлю зараз, то звучать десятки млн доларів. Але ми якщо і будемо робити екзит, то, по-перше, тільки після досягнення цілей, які ми поставили. А по-друге, після оцінки, яка перевищить чверть мільярда або більше. Насправді моя ціль - $800-900 млн. Для цього у нас є кошти, відмінна команда. Немає причин зараз кудись поспішати, метушитися або намагатися продати себе за 50 млн доларів. Це не цікаво.

У нас нормальні плани - немає бажання купити літак, вертоліт. Побудувати вежу в свою честь.

Будівництво кібер-арени - а тепер для тих, хто не в темі

Що таке кібер-арена в Америці? Можете людям пояснити, що це буде?

Олег: Це студія, зона з виробництва великої кількості контенту. В якій є всі на даний момент топові технології: доповнена реальність, трекінг, моушен тощо. Можна масштабуватися і в інші штати на прикладі того, що ми будуємо в Лос-Анджелесі. Якщо ми показуємо успішний кейс в LA, ми готові дублювати його в Маямі, Сан-Франциско, Сіетлі.

Тобто відкривати там студії?

Олег: Зони виробництва контенту. Це не зовсім студія, це конвеєр з виробництва контенту, пов'язаний з кіберспортивною індустрією. Лайв-стрім, шоу, хайлайти, відео для YouTube з аналітиками, аналізами матчів. Все, що може бути прив'язане до основного продукту - самих турнірів. Все це буде створюватися в цих студіях.

Тобто ви займаєтеся менеджментом цього процесу?

Олег: ми займаємося менеджментом наших ліг і турнірів, ми займаємося менеджментом команд в розрізі логістики, доставки на місце, де буде трансляція, відбіркові консультації, суддівство і таке інше.

А хіба немає в США людей, які б це організували?

Олег: Ти знаєш, питання риторичне для будь-якого бізнесу. А що, до тебе ніхто не зробив? Для того, щоб розвивати успішну кіберспортивну компанію, тобі недостатньо знати, як працює турнірний модуль, які команди зараз топові. Тобі потрібно організувати все, починаючи від роботи компанії з продажу. Зробити гарний продукт, картинку, найняти кращих операторів, режисерів, сценаристів.

В Америці були компанії і шалено талановиті хлопці. Були MLG, хлопці почали злітати, зробили хорошу компанію і їх моментально купила Blizzard. І розчинила їх у собі.

Юрій: У нас немає перспективи мати одну арену і не влаштовує володіти одним невеликим турніром. Наша ціль - зробити найбільшу кіберспортивну історію для найбільшого в світі ринку. Не у всіх вистачає сміливості, амбіцій і можливості цього досягти. Ось чому цього ніхто не зробив поки що.

Як ви входите на новий ринок?

Олег: Для того, щоб почати роботу на новому ринку, необхідно створити там мінімальний плацдарм. Потрібно для початку вивчити закони, провести дослідження. Необхідно знайти локальних партнерів у сферах: фінанси, аудит, юриспруденція, брокерідж, імміграційні питання, так як більша частина команди повинна легально працювати на території іншої держави.

А саме ком'юніті людей, які грають, як ви знаходите і культивуєте?

Олег: У нас є фахівці, які займаються цим. Кіберспорт - це міжнародна історія. І перебуваючи в Україні, ми не взаємодіяли тільки з СНД командами або учасниками з України. Ми спочатку створювали величезну кількість міжнародних турнірів. Ще в 2016 році на наш чемпіонат, який проходив в МВЦ, приїжджали чемпіони світу з Америки. Тому ці зв'язки були встановлені давно і розвивалися.

Яка кількість гравців, які з вами? Скільки людей у ком'юніті?

Олег: Є професійні гравці і напівпрофі, які просто цікавляться. Якщо говорити про перших (є частиною команд, які змагаються за гроші) - це сотні людей. Тобто - це десятки команд, в кожній по 5 людей. Це Dota, CS та інші ігри. Якщо брати напівпрофі, які в екосистемі WePlay! беруть участь в турнірах, то це десятки тисяч людей. У нас є також турнірна платформа, яка дозволяє людям щодня брати участь в турнірах, вигравати призи, рухатися вгору, брати участь в більш професійних турнірах. Минулого місяця кількість її учасників за 50 000 перевалила. А наступного року перевалить за сотні тисяч.

У що взагалі люди грають, що це за ігри?

Олег: Все залежить від регіону. Якщо мова йде про СНД, то тут класичні дисципліни - це CS і Dota, трохи Hearthstone, ще менше - Starcraft тощо. Якщо ми беремо Азію, там все буде по-іншому, починаючи від CS онлайн і Auto Chess і закінчуючи файтингами, Лігою Легенд. На американському ринку однією з перших дисциплін будуть файтинги. 52 млн американців грають у файтинги.

На чому ви заробляєте? Є співтовариство, що далі?

Олег: Реклама, спонсорський пакет.

Шляхи монетизації які?

Олег: Продаж медіа-прав - якщо ти робиш будь-який і він класний, то його хочуть дивитися в іншому регіоні. Ти продаєш медіаправа. Знімаєш турнір, віддаєш китайцям і далі китайці додають в трансляцію свої аналітичні дані, компоненти своєю мовою. Спонсорські пакети для рекламодавців. Коли турніри дивляться мільйони людей, вона відповідно є медіа-майданчиком, який продає рекламу і доносить аудиторії думку твоїх спонсорів через інтеграцію. На нашому останньому турнірі була прекрасна інтеграція з Pepsi і McDonald's - це ті ж рекламні прояви як і продакт плейсмент в класичних медіа.

А скільки можна продати цих прав, які є ціни?

Олег: Дуже різні. Маленький турнір може коштувати $10 тисяч. Права на один регіон. А ось, наприклад, права на 3 роки однієї з найбільших ліг можуть коштувати $5-10 млн.

Ринок не зрілий?

Олег: Так, правила тільки встановлюються. І всі хочуть ці правила зробити більш чіткими. Усталеної схеми як в класичному медіа немає.


Вечір п'ятниці в той день затягнувся. І журналісти домовилися з Олегом і Юрієм продовжити розмову щодо українських проектів в інший день. Так що чекайте продовження.

Читайте російською: От клуба на Троещине до кибер-арены в США. Как строилась империя украинского киберспорта

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Евгений Шишацкий
Евгений Шишацкий
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини