RU

Велика четвірка. В Україні вже навесні з'явиться ще один 4G-оператор. Ми дізналися деталі

06.02.2020, 14:43
Велика четвірка. В Україні вже навесні з'явиться ще один 4G-оператор. Ми дізналися деталі - Фото
На фото - телекомунікаційна вежа (Pixabay)

Уже цього року на ринку стільникового зв'язку запрацює LTE-мережа ще одного гравця. Зараз він працює на базі старої мережі CDMA. Абонентів переведуть

Через два місяці в Україні з'явиться четвертий гравець на ринку 4G-зв'язку. Як заявив учора прем'єр-міністр Олексій Гончарук, у квітні свою мережу в стандарті LTE-900 почне розвивати Інтертелеком, а в липні - мобільні оператори великої трійки (Київстар, Vodafone Ukraine і lifecell).

Уряд погодив вчора перерозподіл радіочастотного спектру 800-900 МГц між чотирма операторами. Зараз він використовується для стандартів CDMA-800 і GSM-900. Але вже найближчим часом стільникові компанії почнуть впроваджувати у цьому спектрі зв'язок нового покоління.

Смуги відрізняються тим, що дозволять LTE-мережі (мобільному інтернету) працювати в усій країні. У Київстару, Vodafone Ukraine і lifecell вже є 4G-ліцензії в діапазоні 1,8 ГГц і 2,5 ГГц, які вони отримали в 2018 році. У Інтертелекому є тільки ліцензія на застарілий стандарт CDMA і в рази менше абонентів, ніж у великої трійки - близько 1 млн. Але розподіл частот дає йому нові карти на руки.

Як так вийшло, що Інтертелеком отримує LTE-900 раніше великої трійки. І як компанія з Одеси скористається таким шансом?

Угода з "Київстар"

Як вдалося дізнатися у Нацкомісії з питань регулювання зв'язку, рішення щодо Інтертелекому планується прийняти вже в цю п'ятницю, тобто завтра. Після цього компанія повинна буде оплатити ліцензію, а дійсною вона буде з 1 квітня 2020 року.

"Приблизно в березні ми видамо ліцензії трійці", - розповідає голова НКРЗІ Олександр Животовський. Їхня дія почнеться з 1 липня.

Голова регулятора пояснив, чому одесити отримають ліцензію раніше за інших. Справа в тому, що Інтертелекому доведеться раніше звільнити значну частку частот, які він зараз використовує під CDMA. Це компроміс, досягнутий із Київстаром.

Після нинішнього розподілу спектру лідеру ринку повинні відійти під голосовий зв'язок частоти E-GSM, які знаходяться в безпосередній близькості зі смугами CDMA Інтертелекому. А як раніше говорив президент Київстару Олександр Комаров, CDMA відносно GSM "є несумісною технологією". І його компанія неминуче зіткнеться з тим, що абоненти відчують перешкоди - зв'язок зіпсується.

Вихід після тривалих дебатів знайшли один: Інтертелеком повинен звільнити сусідні з Київстаром смуги.

“А якщо ми хочемо, щоб Інтертелеком скорочував частоти CDMA, куди можна переселити його абонентів? Виходить, до LTE. Це обговорювали всі разом, і великі оператори з цим погодилися", - розповідає Животовський.

Як розповідають в Інтертелекомі, їм доведеться відключити п'ять каналів CDMA (879-889 МГц). Крім того, lifecell теж здасть два свої канали в CDMA (ця ліцензія дісталася компанії багато років тому у спадок від DCC)."І ми розбудовуємо фільтри наших базових станцій CDMA, щоб забезпечити сумісність з E-GSM спектром Київстар", - додають в Інтертелекомі. Роботу цю планується завершити до того моменту, коли Київстар отримає свою LTE-ліцензію і йому потрібно буде кудись перевести голосовий трафік. У Інтертелекомі планують повністю завершити роботу з фільтрами до 19 липня. При цьому в західних областях - вже до початку квітня.

Співрозмовник у Київстар підтверджує, що така комбінація дійсно станеться. "Їм (Інтертелекому - Ред.) треба звільняти спектр, а абонентів  треба ж кудись переводити", - уточнює джерело.

Коли запуск?

Інтертелеком збирається працювати над LTE-мережею вже з квітня. Після узгодження з Генштабом.

"Більше 30% наших існуючих базових станцій можуть працювати одночасно в CDMA-850 і в LTE-850 без заміни або розширення устаткування, на інші потрібно купувати нове", - розповідають в компанії.

Згідно з даними сервісу Base Stations, у Інтертелекому станом на травень 2019 року загалом було 2821 базова станція. 4G, за даними компанії, зараз здатні підтримувати більше 600. А при виконанні певних дій - понад 1200. Це зовсім небагато, якщо врахувати, що у того ж Київстару в травні минулого року вже було більше 7000 станцій LTE.

Інтертелеком готує тендер на додаткові станції і нове ядро мережі LTE. Чотири канали у неї залишається під голосовий зв'язок CDMA до 2025 року.

Щоб перейти з CDMA на LTE, абонентам Інтертелекому доведеться обзавестися новими пристроями. Після звільнення частини смуг для Київстару, CDMA-гаджети, які залишаться на руках у користувачів, не будуть підтримувати інтернет. Наприклад, якщо це модем, його сміливо можна буде викинути.

У компанії говорять, що розробляють план і умови міграції абонентів CDMA на LTE і залучення нових абонентів LTE.

Звідки гроші?

Нові 4G-ліцензії обійдуться чотирьом операторам відносно недорого. Як припускає Животовський, близько мільярда гривень на всіх.

Але ж після цього доведеться будувати всеукраїнські мережі, що зовсім недешеве задоволення. Президент Київстару Олександр Комаров оцінював, що це приблизно 4-5 млрд грн на кожного з чотирьох учасників.

Втім, в Інтертелекомі кажуть, що можна приблизно в два рази знизити озвучену оцінку. Це в компанії пояснюють тим, що вже мають підготовлену інфраструктуру. Наприклад, транспортна телеком-мережа має потрійний запас пропускної здатності, тому при запуску LTE її апгрейд не знадобиться.

Відкритим залишається питання: де Інтертелеком візьме гроші на будівництво, навіть якщо це не 4-5 мільярдів гривень, а тільки два?

Тут потрібно врахувати, що у компанії зовсім не бідні засновники. Зараз найбільшим акціонером, згідно з реєстром, є кіпрський офшор Odinaco Ltd, що належить Іллі Казмали з Тирасполя і його дочці.

Казмали - бізнес-партнер Віктора Гушана. Вони засновники групи компаній Шериф у Придністров'ї, це найбільша бізнес група в регіоні. Їй належать заправки, магазини, супермаркети, автосалони і навіть цех із виробництва пива.

В Інтертелекомі відповідають, що, те, як будуть залучатися гроші, - це комерційна таємниця. "Може, бонди розмістимо, як Vodafone Ukraine", - написав співрозмовник у керівництві Інтертелеком, який попросив не зазначати ім'я, і поставив смайлик.

Менеджер одного з операторів "великої трійки", який прокоментував ситуацію на умовах анонімності, вважає, що у Інтертелекому немає грошей на будівництво мережі. І компанія може бути продана.

Читайте російською: Большая четверка. В Украине уже весной появится еще один 4G-оператор. Мы узнали детали

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини