Усі на рівних. Чи запровадить Україна податок на Netflix, YouTube, Apple і Amazon

18.11.2019, 11:11
Усі на рівних. Чи запровадить Україна податок на Netflix, YouTube, Apple і Amazon - Фото
Фото: depositphotos.com

Депутати хочуть обкласти податком Netflix, YouTube, Amazon та інші компанії, що продають відео- та аудіоконтент. Наскільки це гарна ідея?

Кілька днів тому мережу розбурхала новина про те, що депутати хочуть додати в новий законопроект "Про медіа" норми, які передбачають оподаткування в Україні для міжнародних відеосервісів, таких як Netflix, YouTube, Amazon, Apple, Google, а також Facebook, Instagram та інших.

"Якщо мова йде про платформи загального доступу, то ми вважаємо, що ці організації отримують доходи на українській території, тому, власне, і податки вони повинні платити на українській території", - сказав днями голова комітету з гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Він також зазначив, що необхідно використовувати українську мову в продуктах сервісів.

Liga.Tech вирішила з'ясувати, що про такі вимоги думають українські та іноземні компанії, наскільки складно їх реалізувати і до чого це призведе.

Хороша ідея, але потрібно обговорювати...

Як розповідає головний експерт Центру демократії і верховенства права і один із розробників нового закону Ігор Розкладай, ідея оподаткування для Netflix, YouTube та інших компаній із продажу відео та іншого контенту дійсно обговорювалася. Але чи будуть ці норми додані в новий законопроект, ще не відомо, так як ще обговорюють спосіб реалізації.

За його словами, не зовсім справедливо, що великі міжнародні компанії, які заробляють гроші в Україні, не платять тут податки. До того ж це є проявом несправедливої конкуренції. Адже ті компанії, які податки платять, знаходяться в невигідному становищі. Наприклад, гроші, які українці платять за доступ до Netflix, йдуть до Амстердаму, а Google Music - до Лондону.

"Ми повинні знайти таку модель, щоб і не злякати міжнародні компанії, і щоб це було вигідно державі. Що стосується мови, то Netflix для Польщі і Туреччини створює контент із локальними аудіодоріжками і субтитрами. Очевидно, що там змогли переконати VoD-платформи дублювати/титрувати контент", - відзначає Ігор.

Він додає, що багато європейських держав стоять перед подібними проблемами. На пан-європейському рівні поки що задекларовані загальні м'які правила директиви, які слід імплементувати всім країнам ЄС до 2021 року. Однак питання Netflix, Facebook і Google кожна країна вирішує самостійно. Італія, наприклад, думає про спеціальний нетфлікс-податок, а Німеччина зобов'язала соцмережі подавати звіти і т.д.

Українським компаніям ідея подобається

Іноземні сервіси, такі як YouTube, Netflix, російський IVI та інші, повинні бути в однакових умовах з українськими сервісами щодо податків і регулювання, вважає венчурний інвестор і засновник міжнародного ОТТ сервісу DivanTV Андрій Колодюк. Ідею Олександра Ткаченка він підтримує.

"Щодо обов'язкової трансляції іноземними сервісами 30% контенту, який був проведений локально (в Україні) - цей процес правильний і вже давно запущений у світовій практиці, в тому числі в ЄС", - зазначає підприємець.

На його думку, український користувач повинен мати можливість дивитися контент в декількох мовних опціях: українській, російській, а також англійській.

Однакові податки для всіх підтримує і директор з маркетингу і стратегії українського онлайн-кінотеатру MEGOGO Іван Шестаков.

"В Україні зараз працює більше 3000 сервісів з потоковим відео. Важливо, щоб законодавці не вирішили підійти вибірково і не виділили тільки кілька легальних гравців. Щоб не вийшло, що цей закон - популізм і захист інтересів тільки окремого кола людей", - говорить Шестаков.

А що кажуть в Google?

В українському офісі пошукача Google (частиною якого є послуги YouTube і Google Music) можливі податкові нововведення вирішили не коментувати. Обмежилися короткою ремаркою щодо сплати податків в Україні.

"Google Україна працює в суворій відповідності до вимог чинного законодавства України та оплачує всі податки, передбачені законами. Майбутні і ще не реалізовані плани ми не коментуємо", - відзначили в прес-службі Google Україна.

Ідея з податками подобається не всім. Так, наприклад, голова комітету ІнАУ щодо захисту економічної конкуренції і головний виконавчий директор телеком-провайдера Павутина Олександр Арутюнян вважає, що краще треба було б дати подібним сервісам пільги, запросити їх до України, щоб їм було цікаво, а вже потім їх монетизувати у вигляді податків.

Цікаво, що голова президентської фракції Давид Арахамія заявляв, що Україна веде переговори з Google про перенесення європейського офісу компанії в Україну.

"Я не уявляю, як вони подібними заявами можуть змусити Netflix платити податки в Україні. Facebook не платив і не буде, хоча українські компанії регулярно платять йому гроші за рекламу з особистих банківських карт", - додає Арутюнян.

Отримати гроші - не проблема

Як зазначає керуючий партнер Baker Tilly Україна Олександр Почкун, міжнародні компанії досить дисципліновані і зазвичай виконують законодавство тих країн, в яких працюють.

"Навіть якщо оподаткування буде введено, навряд чи ці сервіси підуть з України - лише змінять підхід до ціноутворення. З іншого боку, як контролювати виконання? Ось це питання", - нарікає експерт.

Читайте російською: Все на равных. Введет ли Украина налог на Netflix, YouTube, Apple и Amazon

Антон Кобылянский
Антон Кобылянский
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини