RU

"Умань без хасидів": самооборона населення чи ксенофобія

28.09.2011, 15:58
f7a5a9ad706a5b0fe82f0b4d46cbbe87.jpg

На кожний іудейський Новий рік, що відзначається 28 вересня, до Умані з'їжджаються десятки тисяч паломників з усього світу, щоб вклонитися праху засновника хасидизму цадика Нахмана. Цього року приїзду релігійних туристів передували конфлікти

В Умані Черкаської області поховано засновника хасидизму цадика Нахмана. Кожний іудейський Новий рік, 28 вересня, до могили праведника з'їжджаються десятки тисяч паломників з усього світу. Цього року їх приїзд став причиною невдоволення частини жителів невеликого українського містечка, в якому покоїться прах духовного лідера хасидів.

Минулим літом громадські організації Умані висловили невдоволення поведінкою хасидів під час попередніх приїздів і нагадали про сутички іноземців з місцевими жителями. Наприклад про те, як у вересні минулого року внаслідок конфлікту декілька місцевих потрапили до лікарні, а десять брацлавських хасидів було депортовано.

Всередині вересня 2011-го активісти Ради опозиційних сил Черкаської області публічно звернулися до президента Віктора Януковича з пропозицією передати Ізраїлю прах відомого ребе, щоб виключити конфлікти в майбутньому.

Координатор опозиціонерів Леонід Даценко припустив, що в цьому році Умань відвідають більше 30 тисяч релігійних туристів. "Якщо кількість паломників зростатиме надалі, то в якийсь момент їх чисельність може перевищити населення Умані (станом на 2007 рік там проживало 87 тисяч людей, - ред.), і місто може перетворитися на ділянку іноземної держави в Україні, на щось схоже на російський флот в Криму. Ми повинні про це говорити сьогодні. Здається, останнім часом вони переступають межу, і створюється вибухонебезпечна ситуація, яка може вийти з-під контролю, можливі зіткнення між нашими громадянами і паломниками", - сказав громадський активіст.

Незабаром після цієї заяви Україна за дрібні правопорушення, зокрема, хуліганство, і порушення визового режиму депортувала зі своєї території вісім іноземних паломників. Будь-яких значних порушень закону з боку хасидів співробітники МВС не встановили.

Проте, з такою постановкою питання не погодилася місцева організація правої партії Свобода, яка вирішила 25 вересня провести марш "Умань без хасидів". Націоналісти мотивували ідею "бездіяльністю влади всіх рівнів, що не зробила жодних дій, щоб припинити агресію хасидів по відношенню до українців і зупинити масовий безлад, який щорічно здійснюють хасиди в Умані на своє релігійне свято".

Свободівці вимагали визначити статус хасидів, виключити приїзд кримінальних елементів, впровадити біометричний контроль для приїжджих, заборонити хасидам самовільне будівництво, рекомендувати приїжджим перебувати в певних культових місцях, заборонити порушувати спокій місцевого населення, примусити паломників дотримуватися чистоти.

Заступник мера Умані Петро Паєвський назвав заплановану акцію Свободи "провокуванням кровопролиття і розпалюванням міжнаціональної ворожнечі". До такої аргументації прислухався Черкаський окружний суд, який 22 вересня заборонив Уманській міській організації ВО Свобода проводити будь-які акції з 23 вересня до 10 жовтня цього року. У партії ж з цього приводу заявили, що, поважаючи закон, від акції відмовляться, але людей, як і було заплановано, все-таки зберуть, загалом близько 100 чоловік.

25 вересня співробітники спецпідрозділу МВС "Беркут" оточили колону прихильників Свободи, які рушили від пам'ятника Гонті й Залізняку, скандуючи: "Умань без хасидів!". Міліціонери стали "упаковувати" мітингувальників до автозаків. При цьому близько сотні місцевих жителів (переважно похилого віку) намагалися захистити мітингувальників. Немолоді жінки кричали: "Що ви робите? Це ж діти!", "Ганьба!", "Ми ж платимо податки!".

Ввечері того ж дня міліціонери, склавши 53 адмінпротоколи "за порушення громадського порядку", затриманих відпустили. Представники МВС заявили, що у протестуючих були вилучені газові балончики, димові шашки і колючо-ріжучі предмети. Разом з тим, як повідомили в прес-службі Свободи, ця заява є провокацією, жодних заборонених засобів у учасників акції не було. "Збори жителів Умані в формі зустрічі депутатів місцевих рад Київщини і Черкащини з виборцями носили виключно мирний характер і відбувалися відповідно до діючої Конституції України і закону про місцеве самоврядування", - заявили в партії.

Свободівці наголосили, що учасники акції не порушували громадського порядку і не чинили опору співробітникам внутрішніх органів. "Проте саме міліція, нехтуючи громадянськими правами українських і перевищуючи свої повноваження, застосувала силу проти мирних людей. Журналісти, що були присутніми на акції, можуть підтвердити, що мітингувальники жодними забороненими засобоами не користувалися і ксенофобських плакатів не тримали", - заявили націоналісти.

Хто б ні виявився правим, очевидно, що місцева влада і правоохоронці повинні подумати над тим, як забезпечити мирний характер масових релігійних свят надалі.

Інтриги, скандали, сенсації української політики: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини