RU

Укртелеком із рук в руки. Скільки олігархів його потримали за 8 років

04.10.2019, 11:11
Укртелеком із рук в руки.  Скільки олігархів його потримали за 8 років - Фото
Виктор Янукович посетил футбольный матч между сборными Украины и Франции

Історія колись державного телеком-оператора з моменту приватизації. Хто володів компанією, скільки вона приносила і приносить грошей?

Першого жовтня прес-служба СКМ приголомшила новиною: група компаній Ріната Ахметова підписала мирову угоду з кіпрською Raga Establishment Limited в суперечці про продаж Укртелекому, найбільшого оператора фіксованого зв'язку.

Суперечка стосувалася угоди 2013 року. СКМ тоді домовилася купити у Raga Укртелеком за $860 млн, а виплатила лише $100 млн з обіцяного. Продавець звернувся до суду. Розгляди на Кіпрі, в Лондоні і Амстердамі розтягнулися на роки.

Raga контролює банкір Денис Горбуненко. З судових матеріалів лондонського арбітражу відомо, що кредитував Raga інший український олігарх - власник групи DF Дмитро Фірташ. У судах був і його безпосередній інтерес. Адже він хотів повернути свої гроші.

Таким чином, можна говорити не тільки про мир між Ахметовим і Горбуненко, а й Ахметовим і Фірташем.

Хоча судові рішення були явно не на користь донецького олігарха. Принаймні ті, про які відомо публічно.

У вересні 2017 року Лондонський міжнародний арбітраж підтримав Raga і зобов'язав Ахметова доплатити за Укртелеком. А 5 квітня 2018 року Високий суд Лондона виніс остаточне рішення, не змінивши основну суть попередньої інстанції.

Що говорять?

У СКМ Liga.Tech не надали деталей мирової. У Raga були більш послужливими і видали короткий стейтмент. "Хоча ми не маємо права розкривати суму розрахунків, узгоджена сума була прийнятною для обох сторін", - зазначає співрозмовник редакції в Raga.

Більш того в Raga заявляють, що колишні розбіжності і судові розгляди не повинні відбитися на їхніх стосунках з СКМ.

"Кінцевий бенефіціарний власник Raga, пан Денис Горбуненко, дуже поважає СКМ і пана Ахметова і без коливань вступить в майбутні угоди з СКМ", - пише співрозмовник редакції.

Liga.Tech вирішила розписати, як Укртелеком за майже десятиліття переходив з рук в руки і як за цей час змінилася сама компанія.

Угода №1: держава продає Укртелеком австрійцям

ФДМ продає 92,79% акцій Укртелекому в 2011 році компанії ЕСУ, дочірній фірмі австрійського фонду EPIC. Основним бенефіціаром фону виступив австрієць Петер Гольдшайдер.

Таким був повний список кінцевих власників на той момент: австрійці Пітер Гольдшайдер - 24%, Бріджит Гольдшайдер - 23,5%, Франц Лансшутцер - 5%, Густав Вурмбок - 24% і Марина Вурмбок - 23,5%.

Вартість угоди - 10,6 млрд грн. Або $1,3 млрд за тодішнім курсом. Половину суми (другий транш за умовами приватизації) маловідома приватна компанія ЕСУ сплатила за рахунок облігацій на 4,2 млрд грн!, викуплених держбанками - Ощад і Укрексімбанком.

Укртелеком 2011 року в цифрах

Штат - 63,5 тисяч чоловік

Дохід - 8 млрд грн

Збиток  - 137 млн грн

Абонентів фіксованого зв'язку - 9,7 млн. Вони згенерували 3,3 млрд грн

Абонентів фіксованого інтернету - 1,380 млн (згенерували 1,5 млрд грн доходу)

Угода № 2: австрійці продають/передають актив Януковичу, Фірташу і Хорошковському

Лондонський арбітраж відкриває карти. Виявляється, що Epic Telecom Invest Ltd (зараз вона відома вже як Raga Establishment Limited) контролювали зовсім не австрійці. Або, може бути, австрійці швидко передали контроль.

Так, в матеріалах лондонського арбітражу СКМ вказує, що їхні переговори щодо купівлі Укртелекому почалися ще в серпні 2012 року. І розпочалися вони за запитом екс-президента України Віктора Януковича. Нібито він попросив Ріната Ахметова купити частку в Укртелекомі.

За версією відповідача, в ході початкових переговорів щодо потенційної купівлі Укртелекому вважалося, що екс-глава СБУ Валерій Хорошковський був міноритарним акціонером телеком-оператора з часткою, що приблизно дорівнює 25%. А Сергій Арбузов, який виступав довіреною особою побіжного президента в переговорах, нібито проінформував, що контрольний пакет у Фірташа. На ринку в ті часи також подейкували, що пакет акцій на той момент був і в самого Януковича. Саме тому він і був такий активний у переговорах.

Угода №3: ​​Фірташ купує весь пакет

Згідно доводам СКМ у все тому ж арбітражі, Хорошковський пізніше продав свої акції власнику групи DF Дмитру Фірташу. І той став 100-відсотковим власником пакета акцій в операторі.

Але Raga зі свого боку заявляє, що власником акцій, в тому числі і на момент переговорів з СКМ, був все той же Денис Горбуненко. Він нібито купив компанію у її колишнього власника - Хорошковського. А Фірташ, за версією Raga, ніколи не був власником EPIC, він був кредитором цієї фірми.

Угода № 4 - Ахметов купує Укртелеком у Фірташа (або у компанії, яку він кредитує)

Вона сталася в 2013 році. За версією відповідача, продавці просили зберігати всю інформацію про власників Укртелекому в таємниці. Сума угоди - $860 млн. За версією Raga СКМ заплатив з них тільки $100 млн і перестав платити.

Версія СКМ - після операції в Укртелекомі нарешті було проведено повний аудит і з'ясувалося, що компанія не виконує інвест-зобов'язання. Тому СКМ вирішила не платити Raga наступні транші по угоді і висунула зустрічні вимоги - розірвати договір про купівлю і повернути Рінату Ахметову перший транш за Укртелеком.

Але, як вже відомо, цього не сталося.

Укртелеком 2013 року в цифрах

Штат - 57 тисяч чоловік

Дохід - 6,4 млрд грн

Прибуток - 139 млн грн

Абонентів фіксованого зв'язку - 8,6 млн. Вони згенерували 2,9 млрд грн доходу. 

Абонентів фіксованого інтернету - 1,667 млн (згенерували 1,3 млрд грн доходу)

І знову на вихідну? 

Паралельно Укртелеком хотів повернути ФДМ, так як нові власники нібито не виконали інвест-зобов'язань. Але фонду з 2017 року так і не вдалося довести в судах, що договір про приватизацію треба розірвати. Справа пройшла розгляд у всіх інстанціях. І в кінці серпня 2019 року був відправлений на новий розгляд.

Також важливо, що пройшло 8 років, а борг ЕСУ перед держбанками досі не закритий в повному обсязі. 19 серпня 2019 року прес-служба Ощадбанку повідомила, що виконавча служба заарештувала майже 93% акцій Укртелекому.

Як кажуть в банку, заарештовані акції Укртелекому повинні бути продані на публічних торгах для погашення боргів компанії ЕСУ перед банком у розмірі майже 1,8 млрд грн.

Але з тих пір пройшло вже півтора місяці - нічого не відбувається.

Укртелеком 2018 року в цифрах

Штат - 20,5 тисяч чоловік

Дохід - 6,4 млрд грн

Прибуток - 474 млн грн

Абонентів фіксованого зв'язку - 3,9 млн (згенерували 2,8 млрд грн доходу)

Абонентів фіксованого інтернету - 1,375 млн (принесли 1,8 млрд грн доходу)

З'явилося ще одне важливе джерело - доходи не від телекому. Вони склали майже 1 млрд грн. Мова в тому числі і про продаж старих АТС, міді та ін.

 Читайте російською: Укртелеком из рук в руки. Сколько олигархов его подержало за 8 лет

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини