В Івано-Франківську створюють батарею, краще ніж у Tesla. Це не жарт. Історія Камінського

10.10.2019, 10:16
В Івано-Франківську створюють батарею, краще ніж у Tesla. Це не жарт. Історія Камінського - Фото
На цьому фото звичайні літієві елементи живлення. Наші розробники, можливо, придумали щось крутіше. Фото: Pixabay

Підприємець з України хоче зробити прорив у сфері накопичення енергії і представити альтернативу літієвим батареям. Хоча питань поки багато

Вчора троє вчених отримали Нобелівську премію за розробку літій-іонних батарей, які використовуються майже в кожному гаджеті.

А в івано-франківській Кремнієвій долині - Промприладі - тим часом з'явився орендар, який через кілька десятиліть може затьмарити їх славу. Але це поки не точно.

Про нового орендаря згадав в недавньому інтерв'ю LIGA.net куратор Промприлада Юрій Філюк.

Філюку, можливо, дуже пощастило, так як ним є перспективний підприємець-винахідник Сергій Камінський, який працює над акумуляторами майбутнього.

Редакція вирішила копнути глибше і розкопала дуже цікаву історію про команду Камінського, яка заявляє, що тестує суперефективні і недорогі батареї, потенційну заміну літій-іонних. І вони нібито ось-ось з'являться на ринку. А також будуть крутіше, ніж у Tesla. Перевіримо факти.

У чому полягає розробка?

Група вчених на чолі з Сергієм Камінським розробила, за словами останнього, унікальний матеріал, який можна використовувати для акумулювання енергії.

Заявлені показники енергоємності нового вуглецевого матеріалу - одні з найвищих у світі. І він не токсичний, на відміну від звичних всім літій-іонних батарей, тому що виготовлений з дешевої вітчизняної сировини - відходів сільського господарства.

Відходи біомаси карбонізуються, потім активуються, і в підсумку виходить активоване вугілля високої пористості, високої ємності, що підходить для накопичення електроенергії.

Камінський обіцяє, що матеріал можна буде використовувати в акумуляторних батареях для електромобілів, домашніх накопичувачів електроенергії, в накопичувачах для сонячних і вітрових електростанцій тощо.

Що відомо про Камінського?

Сергій відомий як бізнесмен і викладач МАН в Олександрії. Місцеві ЗМІ в 2015 році писали, що він збирався побудувати в місті завод з виробництва сонячних батарей власної розробки. Але в 2017 році в тих же місцевих ЗМІ з'явилася інформація, що він передумав і продав ліцензію в ОАЕ. І тепер, мовляв, Камінський разом з Андрієм Джазовським, українцем, який живе в Монако, зайнялися розробкою українського суперкару Himera, який здатний розігнатися до 350 км на годину.

Прототип Химери в 2017 році навіть був представлений на київській виставці. А трохи пізніше промайнув у Латвії. Він привернув багато уваги автолюбителів. Але не було зрозуміло, що ховається за макетом з футуристичний дизайном. З тих пір новин про суперкар не було.

Ілон Маск, бережися!

Liga.Tech поспілкувалася з Сергієм Камінським по месенджеру. З березня 2019 року в компанії заробив власний R & D центр в Промприладі Івано-Франківська з командою з 20 чоловік. За словами Камінського, головний науковий центр буде розташований там, а головний офіс по подальшому виробництву - в ОАЕ.

Як заявляє бізнесмен, його компанія Чисті Енергетичні Технології вже готується до виробництва акумуляторів, яке має розпочатись з наступного року. Йде підготовка до придбання обладнання.

"Ми фактично вже виробляємо батареї. Однак для внутрішніх цілей, в основному тестування", - уточнює розробник.

Він переслав до редакції фото перших акумуляторів. Ось вони:В Україні, за його словами, продажі поки не плануються. "У нас на кілька років вперед черга з-за кордону", - сказав винахідник. Попередні замовлення - від деяких компаній з Німеччини та ОАЕ.

Ще не відомо, скільки коштуватиме український акумулятор майбутнього. Камінський не надав цю інформацію. Але розробник надіслав порівняльну таблицю своїх майбутніх продуктів з акумулятором, який використовує Tesla.

Виходячи з цих даних, українська батарея в кілька разів перевершує акумулятор Маска за кількістю перезаряджень (більше 10 000 проти 2100). Крім того, час повної зарядки - всього 4 хвилини, проти 360 хвилин, які потрібні, щоб зарядити Tesla.

Украинец создал супераккумулятор, лучше чем у Илона Маска. Правда ли это?


"Маючи акумулятори в вашому підвалі, ви маєте якийсь хімічний завод у себе вдома. Сім'я, діти і разом з цим пари сірчаної кислоти в підвалі. Наші батареї, якщо вони пошкоджені, будуть виділяти лише водяну пару з іонами йоду, такими ж, як і в морському повітрі. У вашому підвалі може бути лікарня - звичайно, якщо пошкодите батарею", - так описують розробники свою інновацію в порівняльній брошурі.

У своїх постах на Facebook Камінський раніше навіть публікував картинки, на яких зображений концепт батареї:Чи проходив суперматеріал дослідження?

Як повідомляв на Facebook-сторінці Камінський, у травні 2017 року лабораторія Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України (ІСПЕ) провела аналіз вуглецевого матеріалу для накопичувачів електроенергії.

Його питома поверхня склала 2950 кв м/грам. Від величини цього показника залежить і обсяг енергії, яку можна запасати в акумуляторі. Камінський порівняв свої показники з кращим, за його даними, матеріалом - Norit DLC Supra 50, чия питома поверхня склала 2090 кв м/грам, а пізніше - з China Steel Chemical Corporation (Activated carbon Sample C - 2838 кв м/грам)

"Такі ось, Ілон, справи," - написав Камінський в Facebook.Liga.Tech зв'язалася З Сергієм Зелінським, старшим науковим співробітником з відділу наноструктурних вуглецевих матеріалів для акумулювання енергії ІСПЕ. Він підтвердив, що властивості вуглецевого матеріалу дійсно вимірювалися в інституті. І питома поверхня дійсно склала 2950 кв м/грам.

"Але для одного зразка з недостатньою кількістю матеріалу, що призводить до похибки", - відразу ж уточнив він. Він додав, що інститут не проводив вимірювання ємності матеріалу ні в лужному, ні в органічному електроліті.

За його словами, заявлені питомі енергоємності (80-260 Вт*ч/кг - Ред.) - фантастичні. "Не описано, що є катодом, що є анодом. Це не повинно бути секретом", - підкреслює він.

"10 000 циклів - хтось може це підтвердити? І найголовніше: коли у них був час на проведення такого експерименту?"- задається питанням Зелінський.

Камінський тут додає, що компанія знаходиться в процесі отримання патентів, тому деталей поки мало.

Що кажуть вчені?

Багато питань по технології залишається і у вчених, що спеціалізуються на вуглецевих матеріалах, з якими вдалося поспілкуватися Liga.Tech.

Ніна Крайнюкова з Фізико-технічного інституту низьких температур НАН України в Харкові відзначає, що, судячи з описів, команда Камінського, швидше за все, працює з пористим матеріалом, який застосовується в так званих суперконденсаторах.

У них пори заповнюються електролітом. "Принципова відмінність від батарей в тому, що вони не тільки швидко заряджаються, але і швидко розряджаються. Це сильно обмежує їх сферу застосування, в основному це резервне електропостачання на короткий проміжок часу", - підкреслює Крайнюкова. Такі розробки, за її словами, ведуться по всьому світі вже мінімум років 15 або більше. І вуглецеві матеріали (в основному графеноподібні) - зараз кращі кандидати.

Що таке суперконденсатори?

Суперконденсатори - ефективний засіб накопичення і зберігання енергії з високою питомою щільністю. Суперконденсатори дуже швидко заряджаються і також швидко здатні видати заряд великої потужності. Тому суперконденсатори розглядаються в якості основи для створення гібридних автомобільних двигунів. На відміну від акумуляторних батарей, в яких енергія міститься в хімічних реагентах, СК накопичують електричну енергію на кордоні між електродом і електролітом при накладенні зовнішньої напруги. Але за таким показником, як енергоємність, СК поки поступаються традиційним літієвим батареям, для яких цей показник помітно вище. В Україні виробництвом накопичувачів енергії на базі суперконденсаторів займається компанія Yunasko. Компанія виробляє найкращі за питомою потужністю суперконденсатори в світі.

 "Швидкий заряд і кількість циклів дійсно непогані (якщо коректно підраховані), але чи можуть їх витримати в умовах нелабораторного виробництва - питання вже до технологів", - додає науковий співробітник Харківського фізико-технічного інституту Дмитро Виноградов.

Що для нього зовсім дивно - повна заміна літію. "За описом з агровідходів роблять активоване вугілля. Цього може вистачити для створення основи електрода, нехай навіть прискорення реакції. Але носій заряду все одно потрібен", - підкреслює вчений.

"Однак якщо у них правда є готові батарейки і вони насправді готові їх виробляти - молодці. Вписатися в бюджет їм буде дуже складно - скоріше з надією на подальший пошук фінансів", - підкреслює Виноградов.

"Якщо автори зможуть продемонструвати потенційним інвесторам високу відтворюваність параметрів їх речовини, можливо, у них є шанс. Але на зарубіжні інвестиції не варто особливо розраховувати, тому що це дуже конкурентна сфера", - резюмує Крайнюкова.

Читайте російською: Украинец создал супераккумулятор, лучше чем у Илона Маска. Правда ли это?

 

 

 

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини