Україна в "хмарі чорного повітря". Як моніторити показники СО2 і стежити за ситуацією

22.10.2019, 12:41
Україна в
Фото - Depositphotos.com

Гаджети та сервіси, які допоможуть стежити за якістю повітря

Читайте також російською: Украина в “туче черного воздуха”. Как мониторить показатели СО2 и следить за ситуацией

Українці б'ють на сполох у соціальних мережах. Сервіси, які моніторять якість повітря в останні дні малюють дуже страшні картинки. Над Україною висить в буквальному сенсі хмара шкідливого повітря. Вона має найвищу в Україні концентрацію CO2.

Скріншоти онлайн-сервісу Windy.com, які активно обговорювали на вихідних користувачі Facebook, не можуть не лякати. Чорна пляма до концентратом оксиду вуглецю на вигляд навіть більше, ніж "сіра повітряна зона" над промисловим Китаєм.

Украина в “туче черного воздуха”. Как мониторить показатели СО2 и следить за ситуацией

Як перевірити якість повітря підручними засобами? Є два способи. Перший - обзавестися відповідним гаджетом. Другий - моніторити, що показують спеціалізовані онлайн-сервіси.

Який гаджет можна купити?

Насправді таких пристроїв вже досить багато. Діапазон цін теж широкий. Китайці вже завезли на наш ринок портативні пристрої по 500 грн, що дозволяють визначати рівень формальдегіду в повітрі. Це газ, підвищені дози якого вкрай небажані в квартирі або офісі. Формальдегід можуть виділяти, наприклад, дешеві нові меблі, неякісна дитяча іграшка, предмети з пластику. Його надмірна концентрація викликає свербіж, подразнює слизові.

Якщо потрібно пристрій для вимірювання дози дрібнодисперсного пилу, то можна обзавестися простою станцією моніторингу повітря. Вона коштує близько 1500 грн. Такий прилад пропонують купити для повсякденних потреб дослідники якості повітря з проекту SaveDnipro.

Украина в “туче черного воздуха”. Как мониторить показатели СО2 и следить за ситуацией

Станція дозволяє вимірювати вміст пилу фракцій 2.5 і 10 мікрон в повітрі. А інтегрований датчик температури-вологості-тиску дозволяє автоматично коригувати отриману інформацію в залежності від погодних умов. Наявність модуля підігріву дозволяє отримувати достовірну інформацію під час туману, опадів і при негативних температурах.

"Це розробка польської компанії Nettigo, в основі якої лежить проект Luftdaten. У них відкритий код і відкрите залізо. Наші станції - доопрацьований аналог", - розповіла LIGA.tech співзасновниця SaveDnipro Ірина Черниш.

За її словами, попит на такі пристрої в Україні сьогодні істотно виріс. І вони вже не встигають задовольняти замовлення.

Дорожче коштуватимуть станції від відомих брендів. Вони теж кинулися в цей сегмент. Наприклад, Xiaomi продає SmartMi PM 2.5 Air Detector. Він оснащений лазерним сенсором, здатним виявити в повітрі найменші частинки пилу, розміром до 0.3 мкм. Зола, сажа, сульфати, нітрати - гаджет все це помічає і фіксує.

Звертайте увагу також на пристрої, які входять в екосистему розумних будинків. Крім детекторів шуму, освітленості, руху, в них все частіше починають вставляти і датчики, що відповідають за зволоженість повітря, а також його чистоту.

Гаджетам, які вимірюють якості повітря, зайнялися з недавніх пір навіть українські стартапи. Команда UBreez розробила розумний пристрій, що вимірює якість повітря за параметрами, які важливі для здоров'я людини: температура, тиск і вологість, CO2, шкідливі речовини.

Застосування - для дому та офісу.

Украина в “туче черного воздуха”. Как мониторить показатели СО2 и следить за ситуацией


Засновники проекту хочуть створити таку собі соцмережу для обміну даними про якість повітря. Це як прогноз погоди. Коли ти виходиш на вулицю, ти повинен знати, чи брати парасольку.

Зараз вони працюють з тестовою групою, а в наступному році обіцяють запустити гаджет в виробництво. За задумом, їх сервіс з часом складе для користувачів інтерактивну карту чистоти повітря, на якій можна буде легко моніторити якість повітря.

Які є боти і сервіси?

aqualitybot - Індекс якості Повітря у Києві

Підтримує Київ, Ірпінь і Бориспіль

У минулому році київський програміст Любомир Мілевський написав бота для Telegram, який моніторить стан повітря в Києві. Разом з друзями він купив за свої гроші кілька датчиків, що вимірюють стан повітря, і розмістив їх в місті.

Зараз в Києві працює 20 датчиків в 10 районах. І ще чотири в Ірпені та Борисполі. На 16:00, 21 жовтня, у бота було 33 тис. користувачів.

Детектори заміряють суміш рідких і твердих частинок в повітрі, а бот оновлює дані раз на годину і видає користувачеві показники за американським стандартом ЕРА: 0-50 - все добре, 51-100 - ризик для здоров'я незначний, 101-150 - є ризик для здоров'я, краще не гуляти довго, більше 150 - небезпечно, без маски не виходити. Якщо індекс підніметься вище 101 - бот повідомляє користувачам про небезпеку.

Підтримує всі регіони України

Сервіс створили активісти з проекту SaveDnipro. Він моніторить дані з майже 500 станцій по всіх областях України. І видає їх у вигляді інтерактивної карти на сайті сервісу. Дані також можна отримати за допомогою однойменного бота в Telegram, Facebook, Viber або Skype. Досить просто скинути йому свою геолокацію або вручну вибрати найближчу станцію, щоб дізнатися показники повітря.

У нього вже 15 тис. користувачів.


Підтримує близько 90 країн і кілька українських міст

Це карта забруднення повітря по всьому світу. Вона збирає дані 11 тис. датчиків в 90 країнах, розташованих зусиллями Агентства з охорони навколишнього середовища США. Правда, Україна покриває в повному обсязі - тільки Київ і ще кілька міст. Але зате можна порівняти якість столичного повітря з іншими країнами.

За даними цього сервісу, о 21:10 в понеділок 21 жовтня Україна була на третьому місці за рівнем забруднення повітря, обігнавши Індію і Китай.

Крім цього є ще ціла маса інших схожих сервісів, наприклад:

1. eco-city.org.ua - проект розробників Івано-Франківська, з якого, до слова, черпає дані і SaveEcoBot.

2. OpenSenseMap.org - німецька відкрита платформа, на якій можна подивитися, як змінювався рівень забруднення повітря протягом доби або місяця. І додати свої датчики. Поки до сервісу підключені тільки 80 українських датчиків, найбільше - в Дніпрі.

3. breezometer.com - ізраїльський проект, цікавий тим, що його дані дещо відрізняються від інших. Компанія вивела власний спосіб розрахунку індексу якості повітря, який враховує різний підхід до оцінки в різних країнах. Розробники пояснюють, що все залежить від особливостей кожної конкретної країни: в той час, як в США помірною якістю вважається показник NO2 в 54 ppb (в середньому за годину), в Ізраїлі помірний показник - 250 ppb (за півгодини). До того ж в США шість рівнів якості, в Гонконзі - п'ять, а в Ізраїлі - чотири.

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Маша Ксендзик
Маша Ксендзик
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини