RU

"Це не страшилки". Смерчі, град і шквали в Україні. Що далі? Спойлер - тільки гірше

Колаж - Євген Адаменков, LIGA.net
23.06.2020, 11:19

Звідки в Україні стільки смерчів і град розміром з яйце? Багато хто відмовляється вірити, але це - наслідок глобального потепління і зміни клімату

В окупованому Криму, Івано-Франківській і Тернопільській області протягом минулих вихідних знову пронеслися смерчі. У тернопільському селі Мар'янівка смерч позривав дахи і вирвав із корінням дерева. Травень у Києві назвали найхолоднішим із початку століття, а от червень за перші ж дні побив кілька рекордів спеки. Довгий період весняної посухи змінився проливними, майже тропічними, зливами.

Всі аномальні природні явища в Україні, які спостерігаються за останні роки - це наслідки глобального потепління і зміни клімату. Далі буде тільки гірше, попереджають кліматологи і метеорологи. Що відбувається з кліматом: розбір LIGA.net.

Зима - коротша, літо - довше

Тільки з початку літа в Києві, за спостереженнями Центральної геофізичної обсерваторії імені Срезневського, був тричі побитий температурний рекорд. Наприклад, 12 червня вперше за 140 років середньодобова температура повітря становила +27,9 градусів. Це на 0,1 градус вище за рекорд цього дня в 2010 році. Кліматична норма перевищена на 10 градусів.

Читайте також: Глобальне потепління в Україні настає швидше, ніж у Європі

Зима 2020 року теж била всі температурні рекорди і була аномально безсніжною.

"Малосніжні зими були і раніше, але хоч якийсь сніговий покрив все одно присутній. Цієї зими снігу в Україні практично не було. Це аномально", - говорить LIGA.net синоптик Укргідрометцентру Олександра Хала.

ДОВІДКА. У лютому середня температура в Києві склала +2,5 градусів - на 6,7 градусів вище норми. Вже 10 лютого розпочалася метеорологічна весна. Березень відзначився 12 температурними рекордами, при цьому випало тільки 39% опадів. Квітень - пиловою бурею і рекордним із 1981 року дощем. Травень став найхолоднішим із початку 20 століття. Все це - наслідки зміни клімату: погода стає екстремально нестабільною. Дані - Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського.

Читайте також: Травень місяць на дворі. У Львові та області падає сніг – фото, відео

Всі ці рекорди - наслідки глобального потепління і кліматичних змін, які відбуваються в Україні та світі. "Середні температури істотно змінюються. Метеорологів це не дивує. Зміни спостерігаються десь із 90-х років минулого сторіччя. Вже з 2007 року аномалія середньої температури за рік в Україні перевищила 1 градус", - розповіла LIGA.net географ-метеоролог, завідуюча відділом прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

Вона пояснює: клімат в Україні став значно теплішим. Зросла тривалість теплого періоду (кількість літніх днів), а кількість морозних днів узимку зменшується. "Все йде до того, що у нас істотно скорочується зима", - пояснила вона.

Найбільше зростання температури, уточнює LIGA.net кліматолог Владислав Тимофеєв, припадає на зиму, дещо менше - на весну і літо.

Читайте також: Без світла й побиті машини від дерев. Дніпро накрив ураган: фото, відео

Смерчі, град та зливи: як змінюється клімат України

Глобальне потепління не можна розглядати тільки в розрізі температури, каже Олександра Хала. Воно в принципі робить погоду більш екстремальною, зростає кількість небезпечних метеорологічних явищ: "Сильні грози, град, шквальні вітри, смерчі в Україні. Збільшення бездощових періодів, коли місяць немає опадів, а потім за день випадає місячна норма. Всі ці потопи, коли Київ плаває".

Це стало особливістю останніх десятиліть, сказав LIGA.net Євген Колішевський - виконавчий директор громадської організації Голос Природи, член ради Української кліматоохоронної мережі (в ній 30 організацій). Шторми, урагани, смерчі відбуваються все частіше. Будь-які нестабільні погодні умови - це те, що характеризує кліматичні зміни", - підкреслює він.

Зима буде ставати коротшою, літо - довшим. А значить, кількість характерних для весни і літа екстремальних явищ типу шквалів, градів, смерчів розтягнеться в часі і буде зростати

Подібні явища виникають, коли атмосфера дуже нестабільна, відзначає Балабух. "Оскільки інтенсивність таких процесів зростає, зрозуміло, що і таких шквалів, таких градових градів все більше, вони більш інтенсивні і небезпечні. Ви звернули увагу, що переважно випадає град великого діаметру? Спочатку як горох, як вишня, потім як горіх, а потім вже як куряче яйце. Звичайно, і раніше град був, і смерчі, і найсильніші шквали, зливи. Але зараз повторюваність цих явищ зростає", - говорить вона.

Читайте також: Київ. Пилова буря і рекордний дощ: кліматологи підвели підсумки

Смерч 21 червня 2020 в Івано-Франківської області (відео - Facebook/Денис Антіпов)

Смерч 20 червня 2020 на Тернопільщині. Відео - канал Ірини Герман на YouTube

Травень-2020. Гігантський смерч у Мелітополі, вихор досягав висоти близько 100 метрів. Відео - канал РІА Мелітополь на YouTube

Смерч 13 червня в окупованій Макіївці. Відео - Facebook/Oksana Dykhnich

Смерч над водосховищем Хмельницької АЕС, травень-2020. Відео - канал Рівне Медіа на YouTube

Тільки з початку червня в Україні зафіксували більше десятка смерчів. Для їхнього виникнення потрібне, з одного боку, тепле вологе повітря, а з іншого - холодне і сухе. Там, де ці потоки перетинаються, виникає найбільша нестійкість атмосфери. І розвиваються вихори, діаметром від декількох до десятка метрів. Але вони дуже потужні і можуть все знищити на своєму шляху, констатує Балабух.

І якщо раніше вважалося, що смерчі в Україні можуть з'являтися в квітні-травні (коли стикаються теплі і холодні потоки), то цього року смерч був зафіксований 1 березня. А минулого року - взагалі на початку осені: температура повітря у вересні досягала 30-35 градусів.

Що далі: сніг тільки в Карпатах, підтоплення міст

Пройде кілька десятків років, і сніг в Україні можна буде побачити тільки у високогір'ї Карпат, попереджає Балабух.

"Зима цього року є досить типовою, коли ми говоримо про те, якими можуть бути зими в середині століття або особливо до кінця століття. Можливо, це дуже типова зима в Україні 2070-80 років", - говорить вона.

У короткій перспективі в Україні можуть чергуватися холодні і теплі зимові місяці, але все йде до того, що в цілому зими стануть коротшими і теплішими. "Навіть цього січня в окремі дні у Львівській або Чернігівській області середньодобові значення температур були такими, які більше характерні для південного узбережжя Криму", - пояснює кліматолог.

В Україні за останні 30 років температура зростає вдвічі швидше, ніж загалом на планеті, - сумний факт

Згідно з дослідженням центру екологічних ініціатив Екодія, до 2100 року в Україні можуть бути частково підтоплені 34 українських міста - у цьому списку Одеса, Херсон, Миколаїв, Маріуполь, Бердянськ, Керч. Повне затоплення загрожує шести містечкам і 62-м селам, зокрема, Гола Пристань, Затока, Лазурне. У прогнозованій зоні затоплення можуть опинитися меткомбінат "Азовсталь" у Маріуполі та відстійники кримського заводу Титан біля Армянська. Це станеться, якщо викиди СО2 не знизяться до середини сторіччя.

"І це не страшилки", - підтверджує дослідження колег Віра Балабух. Зміни в кліматі призводять до змін всієї кліматичної системи, а це величезний комплекс - атмосфера, гідросфера, кріосфера, літосфера, біосфера. Все в ньому взаємопов'язано.

Наприклад, минулого року зафіксована безпрецедентно висока температура води в океанах, Атлантичний океан прогрівся майже до 2 км. Підвищилася температура в Арктичному регіоні: вперше через Північний полюс можна було вже проплисти. При такому рівні танення льодовиків неминуче зростає рівень океанів. Минулого року безпрецедентно знизився льодовиковий покрив Гренландії.

Читайте також: Вперше в історії. Температура в Антарктиці піднялася вище 20°C

"Очікувалося, що таке танення льодовиків буде тільки до 2070 року - за прогнозами. А сталося в 2020 році. Зрозуміло, ця вода нікуди не дівається. Зростають рівні океанів. Підвищується і рівень морів. Виникає ризик підтоплення і руйнування берегової лінії. Екодія вирахувала найбільші небезпечні території. Район Вилкове вже зникає на картах. Дельта Дністра, Дунаю - ризикові території. Можна сперечатися про величину, про площі підтоплень: кліматичний прогноз - це не прогноз погоди. Ми говоримо: якщо суспільство буде так розвиватися, то швидше за все, такі будуть зміни в атмосфері. Але тенденції цілком реальні. Це відбувається вже зараз, і високими темпами".

Очікувалося, що таке танення льодовиків буде тільки до 2070 року. А сталося в 2020 році. Минулого року Атлантичний океан прогрівся майже до 2 км. Безпрецедентно знизився льодовиковий покрив Гренландії. При збереженні цієї тенденції Україні в майбутньому загрожує підтоплення

Однак чекати, що Україна за погодою переміститься до субтропічного поясу, поки не варто, вважає Балабух: "Повторюваність днів з аномально теплими умовами буде більшою. Хоча все одно ми будемо залишатися в помірному поясі, не субтропічному".

Як буде розвиватися клімат в Україні - залежить від реакції України та світу на кліматичні зміни, говорить Олександра Хала. "Чи дійсно ми будемо знижувати кількість викидів парникових газів? Це надзвичайна проблема. Під час карантину вона відійшла на другий план. А це неправильно. Кліматичні зміни відбуваються дуже швидко", - вважає вона.

Клімат змінюється не тільки в Україні, а в усьому світі, пояснює Колішевський. Це пов'язано із зростанням споживання вуглеводневого палива і зростанням викидів парникового газу в атмосферу. Про зміни клімату глобально почали говорити ще в 70-х роках.

Він не знає, чи є ще можливість скасувати найгірші сценарії для України. "Ця проблема має велику інерцію", - говорить він. Тобто навіть якщо люди різко почнуть скорочувати викиди парникових газів, атмосфера ще довго залишиться забрудненою.

Поки, вважає Колішевський, сценарії невтішні. Тих заходів, які зараз приймаються на міжнародному рівні, і тих гарантованих заходів, які на себе готові взяти уряди - недостатньо, щоб говорити про оптимально помірний прогноз.

Читайте російською: "Это не страшилки". Смерчи, град и шквалы в Украине. Что дальше? Спойлер - только хуже

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини