Спроба номер два. Коли в Інтерсіті+ з'явиться нормальний інтернет

Укрзалізниця оголосила про швидке вирішення питання інтернету в поїздах Інтерсіті. Чи буде це робоче рішення або знову якісь милиці?
Дорога з Києва до Львова або Дніпра на поїздах Інтерсіті займає близько 6 годин. Часто квитки на поїзди такого типу купують люди, які сподіваються в ньому ще й попрацювати. Але їх чекає розчарування.
Підключившись до однієї з безкоштовних мереж, абонент отримує доступ, який раніше лише зрідка дозволяв завантажити сторінки. А зараз, схоже, взагалі не працює. Сигнал до поїзда доставляє Інтертелеком по застарілій технології CDMA.
Завдяки використанню ексклюзивних низьких частот (800 МГц) оператор має одну з найбільш широких у країні покриттів мережі, через яку можливо передавати голос і дані.
Але як виявилося, строк договору між Інтертелеком і УЗ закінчився ще в лютому цього року, і компанія зараз активно шукає варіанти заміни.
Liga.Tech вирішила з'ясувати, що задумали в держкомпанії і чи не перетвориться це в черговий погано працюючий проект
Інтернетом в поїздах займеться поляк
Глава УЗ Євген Кравцов нещодавно заявив, що проблемою мережі у поїздах займеться його новий заступник, керівник пасажирського напрямку, поляк Марчін Целеєвський. Він, як колишній президент PKP Intercity, раніше успішно впроваджував інтернет у польських швидкісних поїздах і, за словами Кравцова, "вже має напрацювання і УЗ".
У прес-службі залізничної компанії відзначили, що компанія веде переговори з мобільними операторами для впровадження якісного інтернету і постійно тестує різні варіанти співпраці з ними. Але, на жаль, ніхто з них не має повноцінного покриття мережі за маршрутами прямування поїздів.
Що відповідають мобільники
Будувати окрему мережу для поїздів поки не вигідно і це важко піддається реалізації, відзначають мобільні оператори
"Такі вкладення не те що ніколи не окупляться, а й будуть постійно приносити збиток, так як доходи від них не покриють навіть їх обслуговування. До того ж, поїзди Інтерсіті погано пропускають радіосигнал ", - відзначають в lifecell.
Якщо ж будувати, то потрібно, щоб УЗ допомагала фінансувати проект, а вона, судячи з усього, вкладатися не надто хоче.
В таких умовах єдиний шанс для операторів - запуск 4G в діапазоні 900 Мгц, переговори про який зараз ведуться. Це, плюс введення технейтральності (можливості для операторів запускати будь-які технології на своїх частотах), дозволить покрити інтернетом великі території.
Хід супутником
В таких умовах УЗ звернула увагу на супутниковий інтернет, послуги якого в Україні надає тільки одна компанія - Датагруп.
"Планується проведення детального тестування на всіх маршрутах слідування з установкою сучасного супутникового обладнання на електропоїзд", - відзначили в прес-службі УЗ.
В Датагруп підтвердили, що зацікавлені у співпраці з УЗ в цьому питанні і ведуть з компанією переговори. Деталі можливого проекту в Датагруп не розкривають.
Але конкуренти і експерти не в захваті від цього варіанту. По-перше, це вийде дуже дорого для УЗ, по-друге, швидкості не порадують абонентів.
"Рішення може бути застосовано, але через обмеження по швидкості доступу в інтернет клієнтський досвід навряд чи буде відрізнятися від нинішньої ситуації", - відзначають в Vodafone.
Винаходимо велосипед?
У всьому світі існує два принципових підходи для забезпечення інтернету в поїздах, розповідає телеком-експерт Олена Мініч:
- об'єднувати існуючий трафік від всіх мобільних операторів і подавати його на вагон, а далі роздавати користувачам через Wi-Fi;
- якщо достатнього покриття немає - потрібно будувати (як правило, на гроші ж/д) виділені мережі вздовж доріг. А далі мобільний сигнал подають на вагон і роздають всередині вагона через Wi-Fi.
"Для нас хороший приклад Франції. Тільки в 2016-17 роках у них почав з'являтися повноцінний інтернет в поїздах. І на будівництво відсутніх базових станцій вони витратили близько 150 млн євро ", - відзначає Олена.
У цій ситуації її дивує те, що в УЗ серйозно розглядають варіант супутникового інтернету.
"Супутник - для Інтерсіті, який рухається зі швидкістю понад 120 км на годину - це феєрично. Дуже дорого і затримка сигналу дуже велика ", - зазначає Мініч.
"Не впевнений, що в УЗ намагаються цю проблему реально вирішувати. Це більше схоже на імітацію бурхливої діяльності ", - скептично зазначає екс-замміністра інфраструктури та транспортний експерт Олександр Кава.
Читайте російською: Попытка номер два. Когда в Интерсити+ появится нормальный интернет
Коментарі