RU

Розбір | Скільки коштує життя лікаря. Чому медики не отримують виплати за перенесений коронавірус

Скільки коштує життя лікаря. Чому медики не отримують виплати за перенесений коронавірус - Фото
Фото: depositphotos.com. Колаж: LIGA.net
21.01.2021, 10:50

Чому розслідування щодо коронавірусу у медиків тривають місяцями, а в цей час вони не отримують навіть лікарняні

Минулого року медпрацівникам, які перехворіли на коронавірус, почали виплачувати компенсації. Але отримати їх можуть тільки ті, хто заразився на роботі під час надання допомоги пацієнту. А це ще потрібно довести.

Щодо кожного випадку проводить розслідування спеціальна комісія. Вона має тривати 10-15 днів, але на практиці затягується на місяці. Весь цей час медики не отримують навіть лікарняні.

Як відбуваються ці розслідування, чому вони тривають місяцями і скільки українських медпрацівників вже отримали виплати за професійне захворювання, розібралася Liga.net.

Читайте нас у Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Влітку від коронавирусу помер завідувач хірургічним відділенням у черкаській лікарні Олег Гайда. Комісія з розслідування гострих професійних захворювань прийшла до висновку, що він заразився на роботі. Це означає, що сім'ї померлого повинні заплатити компенсацію – близько 1,6 млн грн. Відтоді минуло вже пів року, але грошей родичі Гайди так і не отримали.

Ще влітку, перед другою хвилею коронавирусу і піком захворюваності в Україні, Кабмін призначив компенсації працівникам охорони здоров'я, які інфікуються COVID-19 на роботі. Це близько 1,6 млн грн сім'ям загиблих від хвороби, і понад 650 000 грн – тим, хто перехворів і отримав інвалідність.

Порядок проведення епідеміологічних розслідувань в Україні не прописаний, терміни не обумовлені

Претендувати на компенсації можуть тільки медики, які заразилися від пацієнтів під час надання допомоги. Якщо медсестра підхопила COVID-19 від колеги, це не вважається професійним захворюванням. Гроші на компенсації виділили з Фонду боротьби з COVID-19 – 233,3 млн грн. Але фактично медикам не платять навіть лікарняні.

Кладовище лікарів

Діагноз "коронавірус" в Україні було підтверджено у 54 808 медичних працівників (дані Профспілки працівників охорони здоров'я). Це близько 20% всіх медиків країни. 8486 хворіли у важкій формі і лежали в лікарні. 481 – померли. Це приблизно 2% від загальної кількості померлих від коронавирусу в Україні. Для порівняння, в Італії в першу хвилю ця частка була 0,65%, у США – 0,48%, в Ірані – 1,59%.

Фонд соціального страхування у відповіді на запит Liga.net повідомив, що одноразові компенсації отримали 36 сімей померлих від коронавирусу медичних працівників (тобто 7,5% від кількості померлих) і дев'ять медиків, яким встановили інвалідність після COVID-19.

У Києві, за даними міської профспілки працівників охорони здоров'я, з початку епідемії загинули 22 медика, виплати отримала всього одна сім'я. Інвалідність у столиці встановили тільки одному лікарю, котрий переніс коронавірус.

Загалом в Україні одноразові і щомісячні виплати на різні суми отримали близько 800 медпрацівників або їхніх сімей. За словами головного технічного інспектора праці Профспілки працівників охорони здоров'я Володимира Фесана, сюди входять не тільки компенсації, а й лікарняні. Тобто 800 медиків отримали хоч щось.

90 сторінок довідок

Щоб отримати лікарняні та компенсацію за профзахворювання, потрібно пройти довгу бюрократичну процедуру. І далеко не факт, що навіть після цього медпрацівники отримають обіцяні гроші.

Відбувається це так. Коли медик захворів на коронавірус, у його медустанові повинні створити комісію, провести розслідування і з'ясувати, заразився він на роботі чи ні. Це обов'язково у всіх випадках – і якщо медпрацівник перехворів у легкій формі та вийшов на роботу, і якщо він отримав ускладнення та інвалідність, і якщо помер.

Розслідування, згідно із законодавством, мають тривати 10-15 днів. Але на практиці вони розтягуються на місяці – процедура складна і не до кінця прописана. Наприклад, з 4202 медиків, які захворіли на коронавірус у Києві в 2020 році, розслідування встигли провести тільки за 725 випадками.

Для розслідування одного випадку комісії потрібно зібрати близько 36 довідок – це від 50 до 90 сторінок формату А4. Сюди входять виписки про те, що працівник проходив медогляд, сертифікати на засоби індивідуального захисту, які є в лікарні, свідчення хворого про те, де він міг заразитися, його колег і багато іншого.

Найскладніше в зборі документів – отримати висновки епідеміолога та профпатолога. На це і йде найбільше часу. Епідеміолог має провести епідеміологічне розслідування, визначити час і місце зараження.

Йому потрібно приїхати в лікарню, де працює хворий, перевірити, чи були у нього засоби захисту (щонайменше – сертифіковані маски й рукавички), чи проводиться у відділенні дезінфекція. Потім – поїхати до нього додому і дізнатися, чи хворів хтось у родині. Далі – зіставити факти. Наприклад, якщо медсестра ставила крапельниці хворим на коронавірус, могла заразитися від них.

Порядок проведення епідеміологічних розслідувань в Україні не прописаний, терміни не обумовлені. Епідеміологів у кожній області – близько десяти. Під час пандемії вони завантажені роботою, тому чекати результатів одного розслідування іноді доводиться понад місяць. Але без нього комісія не може винести вердикт.

Проте навіть коли комісія приходить до висновку, що медик заразився на роботі, гроші виплачують не завжди

Після висновків епідеміолога комісії потрібні довідки інфекціоніста та профпатолога. Останніх в кожній області – один-два, а висновки вони дають платно. Одна довідка коштує від 84 до 199 грн. У бюджетах лікарень гроші на це не закладені.

Коли всі документи готові й комісія їх вивчила, вона виносить рішення більшістю голосів – пов'язано зараження медика з його роботою чи ні.

А як же лікарняні

Лікарняні теж виплачують тільки після завершення розслідування. Якщо працівник заразився не на роботі, отримує лікарняні залежно від стажу – від 60% до 100% окладу. Якщо на роботі – йому в будь-якому разі виплачують 100% лікарняних, а за необхідності – ще й оплачують реабілітацію та медикаменти.

Із зарплатою лікаря в 9000 грн захворіти на коронавірус навіть у легкій формі та лікуватися власним коштом – випробування. Природно, медики хочуть швидше отримати хоч якісь гроші. Тому, як нам розповіли в Київській міській профспілці працівників охорони здоров'я, багато хто пишуть пояснювальні – мовляв, заразилися в побуті. Так їм не доводиться чекати лікарняних кілька місяців, але вони відмовляються від виплат через профзахворювання. У довгостроковій перспективі це може зіграти злий жарт: якщо через деякий час у лікаря почнуться ускладнення після коронавирусу, жодної компенсації він вже не отримає.

Проте навіть коли комісія приходить до висновку, що медик заразився на роботі, гроші виплачують не завжди. Наприклад, у випадку з Олегом Гайдою це визнавали дві різні комісії, але обидва рази Фонд соціального страхування не погоджувався з їхніми рішеннями. Зараз Фонд судиться з сином лікаря, щоб не виплачувати гроші.

P.S. Брат Олега Гайди – військовий хірург, полковник Іван Гайда помер від коронавирусу на два тижні раніше брата. Його сім'я також досі не отримала компенсацію.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Тамара Балаева
Тамара Балаева
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини