RU

СЕО lifecell: Ми демпінгуємо? Мені залишається тільки посміятися у відповідь на це питання

СЕО lifecell: Ми демпінгуємо? Мені залишається тільки посміятися у відповідь на це питання - Фото
Ісмет Язиджи Фото: прес-служба lifecell
17.10.2019, 11:08

Інтерв'ю з СЕО lifecell Ісметом Язиджи щодо конфлікту Київстару й Інтертелекому, блокування смартфонів, 4G покриття для сіл і доріг і підняття тарифів

На українському ринку мобільного зв'язку гаряча пора. Оператори готуються до великого обміну радіочастотами, щоб покрити всю країну 4G. Але переговори застопорилися.

Тривають тарифні війни: Київстар збільшує розцінки, а lifecell навпаки - запускає низку майже "безкоштовних" пропозицій.

Ну і третя лінія: всі чекають продаж українського Vodafone азербайджанському Bakcell. У телеком-співтоваристві вже почали обговорювати теорії конспірації, згідно з якими власник lifecell, турецький холдинг Turkcell, може через вплив на Bakcell отримати контроль над Vodafone, а значить і над більшою частиною ринку (інформація про це з'явилася вже пізніше запису інтерв'ю).

Тим часом СЕО lifecell Ісмет Язиджи зустрів кореспондента Liga.Tech в своєму кабінеті на Солом'янці, виділяючи оптимізм і впевненість. Здавалося, що він знає щось таке, чого не знають інші.

На стіні в офісі Ісмета висять портрети Альберта Енштейна і Стіва Джобса. З гаджетів: ключки для гольфу та кілька старих телефонних апаратів. І те, і інше Ісмет дуже любить. Ну і ще бігати вранці і виставляти результати на Фейсбук.

Ісмет Язиджи, який давно не спілкувався зі ЗМІ, розповів, що думає про зміну частот в 900 діапазоні, про інвестиції для покриття сіл, тарифні війни, вихід на прибутковість і ще багато про що.

Про сутичку навколо діапазону 900 МГц

- Зараз на кону одні з найцінніших частот в Україні - в діапазоні 900 МГц. Вони дадуть можливість надати 4G-інтернет по всій країні. Але найбільший GSM-оператор Київстар і найбільший CDMA-оператор Інтертелеком не можуть домовитися. Яку сторону ви підтримуєте?

- Я взагалі не бачу двох сторін в цьому конфлікті - Київстар і Інтертелеком. Я бачу тут тільки одну сторону (непрозоро натякає - Ред.). А ще я хочу передати привіт моєму другові Олександру Комарову (СЕО Київстар - Ред.). Прочитав його інтерв'ю, яке вийшло на Liga.Tech. І він там фактично передає нам привіт.

Але я хотів би запитати їх: чому Київстар як компанія - безумовний лідер, яка так багато років заробляє неймовірно великі прибутки в цій країні, за весь цей період не інвестувала взагалі жодної копійки для того, щоб впроваджувати мобільний інтернет в сільській місцевості?

Я вважаю, що у всіх жителів країни незалежно від місця проживання повинен бути однаковий доступ до мобільного інтернету.

І чому так сталося, що найбільша компанія, мега прибуткова, тепер конкурує з найменшим гравцем?


- Київстар вважає, що сусідні з Інтертелеком частоти, які НКРЗІ хоче йому видати, погані, тому що вони мають перешкоди і потребують великих інвестицій для їх усунення. Нібито, всі гравці уникають цих частот. Як ви бачите цю ситуацію?

- Тут важлива не моя особиста думка і не моя особиста позиція, а результати того дослідження, вже проведеного і представленого НКРЗІ. Серед 40 тисяч секторів базових станцій, де представлений Київстар, є всього-на-всього 600 секторів (що становить 2%), які можуть бути під впливом цього CDMA-діапазону. Це означає, що ми говоримо про настільки маленькі цифри, що взагалі не можна говорити обґрунтовано, що навколо цього можна піднімати будь-яку дискусію.

Я впевнений, що інженери Київстар легко можуть знайти рішення, подолати на такій маленькій ділянці секторів можливі перешкоди, які можуть виникати внаслідок взаємодії з CDMA-діапазоном.

- У НКРЗІ є план, згідно з яким Київстар матиме в 900 діапазоні 10,7 МГц, Водафон - 7,9 МГц, а lifecell - всього 5,7 МГц. Чи достатньо це для вас?

- Ми досягли згоди і прийняли умови, які представив регулятор.

- Що ви будете робити з цими частотами? Яка частина буде для GSM, яка частина для LTE.

- Мінімальна вимога до LTE - 3 МГц. Ми будемо використовувати ці 3 МГц для LTE, і решту ми використовуємо для голосового зв'язку.

- Чи буде цього достатньо для голосового зв'язку?

- Незалежно від того, скільки поточних абонентів у кожного з операторів великої трійки - всі вони будуть використовувати для LTE фактично по 3 МГц. Решта - голос.

Це також означатиме, що, напевно, у людей, які живуть у віддаленій сільській місцевості, не буде тієї якості LTE, яка сьогодні є у жителів великих мегаполісів. Але, так чи інакше, це все одно дозволить їм сказати: привіт, LTE!

Про покриття інтернетом доріг і сіл по всій Україні

- Олександр Комаров також сказав: в разі, якщо уряд захоче, щоб інтернет був у кожному селі, де проживають більше 500 людей (зараз регулятор пропонує Кабміну зобов'язати операторів покрити населені пункти понад 2000 осіб, але є ідеї і щодо поселень більше 500 чоловік - Ред .), це обійдеться в 4-5 млрд грн кожному мобільному оператору. Це величезна сума грошей. Що ви скажете з цього приводу?

- Можу сказати, що розгортання LTE у віддаленій сільській місцевості буде дуже-дуже затратно абсолютно для всіх операторів. І це той тип інвестицій, які, напевно, ніколи не можна буде повністю повернути, або на їх повернення піде дуже-дуже багато часу. Тому що щільність населення там дуже низька, як і економічна спроможність.

Я точно не можу коментувати фінансове становище компанії Київстар, але, наприклад, я можу припустити, що, маючи таке велике охоплення мережі, яке у них є на сьогодні, напевно, їм потрібно буде менше інвестувати, ніж іншим гравцям, зокрема, нам. Але я також хочу відзначити, що ми прийняли ці правила і ми готові інвестувати.

- Але це величезна сума. Ви не думали, чи можливо це? Навіть Київстар, умовно багатий оператор, каже, що це займе два-три роки, щоб покрити села з населенням понад 500 осіб. Ви бідніший оператор, як ви зробите це, адже це дійсно складне завдання.

- В першу чергу, ми не бідний оператор. Компанія lifecell інвестувала майже ті ж самі кошти, в тому ж обсязі, що й інші оператори. Більш того, якщо подивитися на фінансові результати всіх операторів, то можна помітити, що lifecell є одним з найбільших інвесторів в Україну, якщо порівняти фінансові показники, такі, наприклад, як прибуток, дохід, який має оператор.

- Ви маєте на увазі інвестиції відносно доходу?

- Так. Відносно доходу виходить, що lifecell є найбільшим інвестором. Але якщо говорити про абсолютні інвестиції на розгортання 3G, 4G - так вони, в принципі, абсолютно на одному рівні.

Якщо ми подивимося на економічно розвинені країни, особливо країни західного світу, то як правило ситуація там така: лідери ринку - перший, другий оператор - вже давно повинні були б повністю покрити всю територію країни. Зазвичай в нормальних економіках третьому гравцеві, який працює на ринку, немає навіть необхідності йти в регіони, так як вони вже покриті.

Тому справжнє питання на сьогоднішній день повинно бути таким: чому протягом такого тривалого часу регулятор і держава взагалі не перевіряли діяльність великих операторів і не ставили питання: чому за весь цей час - а ми говоримо про період більш ніж в 20 років - не покриті мобільним інтернетом досі дороги, не покрита сільська місцевість, не покрита віддалена місцевість?

Тому що склалася незвичайна ситуація, і це дуже дивно, що за станом на сьогодні два так званих лідера ринку і третій, маленький гравець повинні інвестувати однакові суми для забезпечення мобільним інтернетом і послугами зв'язку у віддаленій місцевості.

- Жоден уряд не може тиснути на приватні компанії.

- Візьму для прикладу досвід Туреччини, тому що я не згоден з вашим зауваженням, що уряд не може вимагати від приватних компаній надавати певні послуги. У Туреччині, наприклад, використовується такий індикатор як universal service obligation - тобто, вимоги до універсальних послуг сервісу, які надаються, що дозволяє уряду і регулятору вимірювати, чи все населення в країні має однакову якість доступу до мобільних послуг. І це було обов'язком дуже давно для всіх гравців на телеком-ринку. В Україні цього ніколи не було.

У Туреччині створено спеціальний держфонд, який фінансується як раз з того, що - якщо я не помиляюся - 1% від річного доходу оператори перераховують в цей державний фонд. І таким чином, якщо у компанії найвищий рівень доходу, то вона в цей фонд інвестує більше відносно тих, хто має менше. Але наповнення цього фонду і дозволяє забезпечити вимоги, які висуває оператору регулятор і уряд - рівномірно впроваджувати сервіс по всій території.

- Тобто, ви підтримуєте створення такого роду фонду замість того, щоб платити податок на розкіш (7,5% в пенсійний фонд - Ред.), який є зараз?

- Якщо ми дійсно говоримо про створення цифрової України, то, звичайно, необхідно переосмислити підхід до існуючих податків.

- Як багато часу вам буде потрібно, щоб покрити маленькі села?

- Коли починалася дискусія про поширення 900-го діапазону, я висував вимоги, щоб діапазон порівну ділився між усіма операторами. Але, звичайно, ніхто цього не підтримав. Тоді я запропонував: окей, якщо ми підходимо до розподілу частот діапазону згідно часткам на ринку, то давайте і вимоги щодо покриття тепер також будувати відповідно до них. І що я почув на це? Ні-ні-ні, категоричне ні, ніхто не погодився.

- Спільне використання інфраструктури з Київстаром і Водафоном - це цікаво для вас?

- Звичайно, це актуально. І для 900-го діапазону, і для 1800-го, і 2100-го. Але жодного разу оператори це не підтримали, тому маємо ситуацію, яку маємо.

- Коли три гравці будуть ділитися, lifecell буде платити більше, оскільки у вас менше покриття. Ви згодні?

- Важко прокоментувати заяву, яку ви озвучили, тому що під неї немає ніякої розрахункової бази. В першу чергу я хотів би побачити, на чому базуються такі припущення.


Про гроші, тарифи і "Ахтунг, ахтунг"

- Ваша материнська компанія Turkcell дасть вам гроші, 5 млрд грн, для інвестування в покриття сіл?

- Розрахунки, на які ви постійно посилаєтеся, 5 млрд грн - все-таки, треба сказати, що у різних компаній, різних операторів кошториси можуть бути різними. Для того, щоб реалізувати план - а у нас вже є в компанії прийнятий план по розширенню - нам вистачить своїх ресурсів, знаючи, де, коли і як нам потрібно інвестувати.

Ці інвестиції lifecell закриває за власний рахунок. Звичайно, якщо буде необхідність, додатково може виникнути, то материнська компанія може нас підтримати в цьому процесі, але на сьогоднішній день ми повністю будемо готові обійтися своїми засобами.

- За вашими розрахунками, скільки це може коштувати?

- Ми говоримо про рівень інвестицій, який вимірюється мільярдами гривень.

- Перейдемо до інших тем, тарифів. Протягом останнього часу lifecell був і є оператором з найвищими тарифами, але деякий час назад ви ввели низькі тарифи - 60 грн, 40 грн, 20 грн, 10 грн. Це виглядає так, ніби ви хочете залучити нових абонентів. Що ви робите? Ваші конкуренти говорять, що ви демпінгуєте.

- Хто це говорить?

- Багато на ринку.

- Ви говорите про тих конкурентів lifecell, які давно поділили країну на, можна сказати, дві зони впливу і мають там домінуюче становище, і хто вже давним-давно продає так званий безлімітний мобільний інтернет вартістю всього-на-всього 60-65 гривень. Особливо в тих регіонах, де у них представлені сильні регіональні позиції. І хтось ще може звинувачувати lifecell в тому, що він демпінгує на ринку? Мені залишається тільки посміятися у відповідь на це питання.

Можна сказати, що в Україні дійсно існує цей клубний ефект, коли два великих оператори вже давним-давно поділили між собою ринок. І lifecell неймовірно важко в принципі зайти в ці території, де цей клубний ефект присутній.

Говорячи про наші спеціальні регіональні пропозиції вартістю в 10 або 20 гривень, ціна на які буде діяти лише рік, ми просто хочемо дати абонентам можливість протестувати і побачити, що на ринку є ще й інша альтернатива вже звичним їм пропозиціям.

Я також хочу звернути увагу на те, що Антимонопольний комітет не досліджує ті існуючі бар'єри на ринку, які не дозволяють вільно заходити і конкурувати в інших регіонах. Чому комітет не цікавиться реальними частками ринку, як і реальною кількістю і відтоком абонентів в різних регіонах?

- З приводу MNP. Ви розраховували на цю послугу, але вона м'яко кажучи "не злетіла", що трапилося?

- Це друге найсмішніше питання з того, про що ми будемо сьогодні говорити. Після 10-річного очікування, запустила послуги MNP, і ми бачимо, що воно не працює так, як воно має працювати. І перша проблема, з якою стикаються всі абоненти, на що найбільше нарікають і скаржаться, це відмова при спробі заповнити реєстраційну форму, коли ти хочеш перевести свій номер до іншого оператора.

На сьогоднішній день ця відмова досягає 50% і навіть трохи більше, особливо коли ми говоримо безпосередньо про оператора Київстар.

Фактично можна сказати, що Київстар робить найкраще, що може, для того, щоб не дозволити абонентам від нього піти.

Україні дісталася одна з найскладніших процедур MNP, яка взагалі існує на ринках інших країн, коли абоненту необхідно обов'язково фізично йти до оператора для того, щоб зареєструватися.

Що ще мене дивує - я не знаю, чи доводилося вам коли-небудь телефонувати на номер Київстару, який був перенесений в якусь іншу мережу, але ви чуєте неймовірно шокуюче повідомлення голосової пошти, щось на зразок «Ахтунг, ахтунг!», А потім йде дуже довгий текст, який, в принципі, на мою думку, відлякує абонентів від користування послугою.

Про вихід на прибутковість, кредити в українських банках і сильну гривню

- Дивлячись на ваші нові тарифні акції, можна сказати, що вашим завданням зараз є приріст абонбази, вірно?

- Звичайно, як будь-який оператор ми дуже зацікавлені мати якісну базу абонентів. Але на чому ми фіксувалися останніми роками - це забезпечити очищення нашої існуючої бази абонентів, прибрати з них так званих zero value, які не несуть нам ніякої користі.

Ми впровадили нові системи, які відстежують поведінку абонентської бази. Робимо фокус на абонентах, які є реальними користувачами 4.5G.

В середньому в рік у всіх операторів відбувається близько 10 мільйонів нових активацій sim-карток, але їх абонбаза навпаки зменшується.

Щоб бути по-справжньому потужним і впливовим на ринку, потрібно мати долю не менше 17-18%, і до цієї цифри ми якраз рухаємося зараз.

- Коли ви плануєте досягти цих показників?

- Ми хотіли б досягти цього завтра.

- А якщо серйозно, які є конкретні цілі по датах, частці ринку або кількості абонентів?

- У країні, де відсутня реєстрація абонентів, піднімати питання про нарощування абонентської бази як одне з головних цілей діяльності компанії - це просто абсолютно маніпулятивно.

Завтра я можу вам зателефонувати і сказати: Антон, подивіться, у нас 15 мільйонів абонентів, тому що ось так (клацання пальцями) можна легко забезпечити 15 мільйонів активацій нових сім-карток. Але ви не маєте ніякої можливості перевірити, чи справжня це абонентська база.

Адже важлива не кількість активацій, а кількість реальних користувачів, реальний середній чек абонента.

Наше справжнє завдання, яке ми виконаємо в наступному році - це забезпечити чистий прибуток діяльності компанії. І в наступному році ми вже побачимо перші прибуткові місяці, а в 2021 році компанія повністю вийде на чистий прибуток.

Якщо ви уважно подивитеся на наші фінансові результати, ви повинні побачити, що ми фінансово прибуткова компанія, просто в даний час ті великі зобов'язання, що були перед банківськими кредитами, які були отримані для розвитку і запуску мережі, з'їдали більшу частину грошей. Але ми є дуже прибутковими, і скоро ви вже побачите, що це призведе до того, що у нас буде чистий прибуток.

- Що це за кредити - ваші чи Turkcell?

- lifecell. Для капітальних інвестицій залучалися кошти, і мова йде про залучення коштів у місцевих, українських банках.

- Українська банківська ставка підходить lifecell? Оскільки в Vodafone наприклад на неї скаржилися і брали позики в іноземних банках.

- Можна сказати, що близько 90% банківських позик, які ми брали, вони в гривні. Відповідно, кредитна ставка, про яку ви запитали, просто відображає поточний фінансовий стан банківського ринку.

- Ви можете назвати банк?

- Я не можу розголошувати, які банки обслуговують компанію, тому що підписано угоду про нерозголошення. Але можу сказати, що ми працюємо з парою банків в Україні, абсолютно задоволені.

- Це приватні або державні банки?

- Обидва види.

Про підвищення тарифів і купівлю Волі

- Ще маленьке питання щодо тарифів. Я вважаю, що Олександр Комаров сказав дуже важливу річ: український ринок мобільних операторів потребує приросту інвестицій, а цьому перешкоджає те, що в Україні один з найнижчих середніх чеків в світі і його потрібно підвищувати.

- «Доброго ранку», я б сказав, «доброго ранку».

- Ви згодні з ним?

- Доброго ранку, тобто приїхали. Так, звичайно, це відома ситуація, що в Україні один з найнижчих середніх чеків на ринку, ми нещодавно обігнали Бангладеш. Зазвичай саме ринковий лідер задає тренди. І, звичайно, коли середній чек майже на нульовому рівні, це призводить до того, що ніхто не хоче інвестувати гроші в розвиток послуг.

Але тепер питання: а хто маркет-лідер в цій країні, хто повинен в першу чергу піднімати тарифи, забезпечувати більш високий чек для того, щоб інвестувати і вести ринок за собою?

Тому, можливо, знову піднімемо питання: а як там справи з тими тарифами, безлім інтернет за 60-65 гривень, який продається в окремих регіонах. Може, потрібно з цього почати?

- Так вони задали вже тренд і будуть підвищувати. Приєднаєтеся ви до нього?

- Коли lifecell встановлює і визначає певну тарифну політику, ми не дивимося на інших. Ще рік тому lifecell першим в Україні істотно підняв ціни на свої пакети, на свої послуги. Наші конкуренти нічого тоді не робили.

Але я не хочу ні звинувачувати ні в чому, ні коментувати, це їх право, це був їхній вибір. Але ми пішли на те, що для певних категорій наших пакетів ми значно підвищили ціни, даючи якісне наповнення та послуги.

- Чи будете підвищувати ціни в цьому році в будь-яких тарифах?

Ми точно не плануємо ніякого підняття цін. У нас можуть відбуватися невеликі коливання на вартості окремих пакетів. Але це точно не буде стосуватися наступних трьох місяців.

- Коли ви купите Волю?

- Ми досліджуємо ринок, ми дивимося. Але на сьогоднішній день, хочу підкреслити, ми не перебуваємо в жодному активному переговорному процесі з будь-яким гравцем цього ринку.

Про блокування смартфонів по IMEI і враження від нової влади

- Питання блокування мобільних телефонів по IMEI. Ви до сих пір підтримуєте ідею блокувати сірий імпорт?

- А чому я повинен змінити мою думку? Кожна копійка повинна бути врахована, коли мова йде про наповнення державного бюджету.

І якби не було цього сірого ринку мобільних терміналів, то на сьогоднішній день бюджетне наповнення, можливо, дозволило б відкрити десятки нових, наприклад, лікарень в різних регіонах України, чого не сталося.

До тієї вигоди, яку отримує держава через наповнення бюджету, від того, що не буде сірої або чорної контрабанди, друге питання - це безпека.

Українцям не потрібно боятися реєстрації IMEI-смартфона, як і реєстрації sim-картки. Тому що вже давно, наприклад, мобільні номери використовуються при реєстрації Google, Gmail, Facebook, Instagram, і якщо хтось хоче дізнатися номер - він завжди дізнається.

- Ви пам'ятаєте, у нас був законопроект, де були ці речі, про які ми говоримо. Ви бачили реакцію суспільства, воно було тотально проти. Є думка, що боротьба з контрабандою - це дуже добре, але цим повинна займатися митниця. Наприклад, про це говорить Розетка або Київстар. Йдеться про те, що покупці не винні, що купили сірий телефон.

- По-перше, взагалі абсурдно в чомусь звинувачувати абонента або робити його винним. Я категорично не згоден з тим, що хтось повинен когось відключати. Йдеться про те, що повинно бути прийняте рішення і підведена певна межа. Починаючи з якогось періоду, всі мобільні термінали, які завозять в Україну смартфони, повинні обов'язково проходити через обов'язкову реєстрацію IMEI-номерів.

Таким чином, залишається тільки два важливих питання - це боротися з так званим клонуванням IMEI-номерів, щоб не було перепрошивок, але для цього також є спеціальний механізм софту, який можна застосовувати.

- Питання безпеки - це круто, але мало хто може повірити, що оператор є альтруїстом і турбується про загальне благо. Який профіт оператор отримує, крім продажу смартфонів?

- Єдина причина - мати цивілізований, прозорий ринок продажу мобільних терміналів. Це дозволить на рівних умовах конкурувати всім продавцям. А мобільним операторам, як в США, - нарешті пропонувати абонентам так звані бандл-сервіси. Коли абонент може купувати якийсь мобільний телефон, смартфон з купою вже інтегрованих послуг за дуже хорошою ціною.

І хіба це не дивно - ми, мобільні оператори, взагалі не можемо конкурувати в продажу мобільних телефонів, комплектуючих, смартфонів, тому що існує так званий сірий ринок.

- Скільки смартфонів зараз продає компанія lifecell і яка частка цих доходів в загальному доході компанії?

- Якщо говорити про загальну частку всіх трьох мобільних операторів на ринку смартфонів і мобільних девайсів - це менше 10%.

- У вас є, як у Водафон, плани з нарощування кількості власних магазинів?

- Я знаю про стратегію розвитку Водафон, що вони очікують переходу з сірої зони в білу, і більш того, зазначу, що і lifecell, і Водафон мають абсолютно спільні позиції.

- Як щодо вашої стратегії?

- Ми також зацікавлені в активній присутності на ринку продажу мобільних терміналів, і ми б хотіли туди рухатися, але за однієї умови - це повинна бути абсолютно біла, прозора зона та єдині правила гри для всіх.

- В Україні змінилася влада, ви з ними зустрічалися? Які ваші враження?

- Так, ми стали свідками неймовірно серйозних змін - новий президент, новий прем'єр-міністр, новий уряд. І я дійсно дуже-дуже позитивно сприймаю всі ці зміни.

У мене вже була можливість зустрічатися і говорити з прем'єр-міністром, з іншими міністрами, і що мені дуже подобається - що вони всі націлені на дуже активні швидкі дії і зміни.

Можу сказати одне: мене дійсно надихає швидкість позитивних змін.  Ще два місяці тому ми працювали з Олексієм Гончаруком, який тоді не був навіть кандидатом в прем'єр-міністри, а нещодавно перейшов з BRDO в Офіс Президента, і ми обговорювали 900-й діапазон і розгортання 4G в сільській місцевості. І що ми бачимо?  Минуло трохи менше двох місяців, а ми вже стоїмо за крок до початку реалізації такого плану.  Тому мене надихає ця швидкість змін. Мені подобається такий темп. І я дуже радий бачити, що за цим стоїть багато і багато молодих осіб.

Читайте російською: СЕО lifecell: Мы демпингуем? Мне остается только посмеяться в ответ на этот вопрос

Антон Кобылянский
Антон Кобылянский
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини