RU

"Села вимирали вулицями". Історії очевидців аварії на ЧАЕС

26.04.2018, 17:22
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

П'ять розповідей людей, які з вікон власних квартир бачили заграву над реактором в 1986-му, намагалися врятувати інших і ставали героями

У цей день 32 роки тому на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС на півночі України сталася найбільша аварія в історії атомної енергетики: впливу радіації зазнали 8,4 млн чоловік. До 1992 року тільки за офіційними даними на ліквідації наслідків аварії були зайняті до 600 тисяч чоловік. Деякі з них пережили таке, про що їм складно згадувати навіть через третину століття. LIGA.net  публікує витримки з розповідей цих людей. Зараз вони - співробітники Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.

"Немов тисячі прожекторів його висвітлювали": про ту саму нічна ЧАЕС.
Історія консультанта інформаційно-технічного відділу Віри Захарової:

"... Так сталося, що нашого керівництва не було тієї ночі вдома, всі були на дачах у Буряківці. Мені зателефонував черговий і сказав, що не може знайти начальника зв'язку і попросив приїхати, тому що на 4-му блоці зовсім немає зв'язку. Я швиденько, це було о першій годині ночі, прийшла в центр міста на автобусну зупинку. Там, незважаючи на пізню годину, було дуже багато людей, машин, автобусів. Всі їхали на ЧАЕС.

Всі якісь були розгублені, сказали, що блок закритий, там були вже пожежні. Почав діяти медпункт, надавали допомогу постраждалим, швидкі з мигалками всю ніч їздили... Словом, коли я приїхала на блок, нас уже ніхто не пускав, нічого там вже зробити не могли. Ми отримали йодні таблетки...

В першу ніч було видно пожежу, тління, але на наступну ніч стояла заграва над енергоблоком, немов тисячі прожекторів його висвітлювали. У нас ще вікна виходили на нього, тому видимість така була, навіть не описати, що це було за видовище ".

"Вночі я почула вибух такої сили, що затремтіло скло".
Історія старшого наукового співробітника лабораторії аналізу досвіду експлуатації і поточного рівня безпеки АЕС Світлани Недбай:

"Мені в той час було 13 років. Я займалася плаванням, в день аварії повинна була їхати на змагання в Бровари. О п'ятій ранку ми зустрілися на автостанції, але виїзди з міста вже були перекриті, тобто ми не потрапили на автобус, пішли на річковий вокзал, думали спробувати дістатися до Броварів на "ракеті", але не вийшло, тому що Прип'ять була перекрита теж. Вночі, коли трапилася аварія, я не спала, складала сумку і раптом почула вибух такої сили, що затремтіло скло, і буквально за якийсь дуже короткий час почали "швидкі" їздити, пожежні, міліція. До ранку дороги і місто вже мили дезактиваційними машинами, ходили люди з дозиметрами, щось заміряли. Ми якось не розуміли тоді масштабів аварії. Може, думали, викид, якийсь незначний. Якось не відчувалося такої біди...

Оскільки ми не поїхали на змагання, то пішли в школу. У школі нам давали вже таблетки йоду, а між учнями поширювалися чутки, що, мовляв, чийсь тато обмовився, що трапилася якась серйозна аварія. Над містом уже літали вертольоти, кажуть, тоді вже намагалися скидати пісок на палаючий реактор. Брат мій, на три роки старший за мене, вилазив на шістнадцятиповерхівку, щоб подивитися як горить реактор. Тоді все це здавалося цікавим, ніхто не розумів, що прийшла біда... Діти спокійно грали на вулиці, ніяких попереджень не було про те, що треба не відкривати вікна, сидіти вдома".

"Нам заборонили одягати респіратори, щоб не лякати людей".
Історія начальника відділу радіаційного захисту Володимира Богорада:

"30-го числа ми виїхали в Чорнобиль... Спочатку це здавалося навіть цікавим, але коли їдеш туди, а у нас з собою був тільки ГП-5, і бачиш, як зростає потужність дози при під'їзді до Чорнобиля... А нам заборонили надягати респіратори, щоб не лякати людей. У машині ми їхали в респіраторах, а при в'їзді в села знімали їх і робили вигляд, що все нормально.

Люди несли яйця, молоко, всі гуділи, шуміли, оскільки всі розуміли, що щось відбувається, а що - ніхто не знав докладно. Солдати всюди ходять, ніхто нікого нікуди не випускає, але всі на вулиці, гарячі - тоді ж тепло було.

Коли проїжджали повз блоку, його видно не було - стояла просто парова хмара. А в Прип'яті ще люди. А в селах всюди люди. А 1 травня демонстрація - з велосипедним пробігом. І тоді хтось подав ідею, що для того, щоб пил не піднявся, треба все поливати. Взяли "кукурузник", який поливає поля. Ми літали, я з дозиметром дивився, куди не летіти, де доза "росте". Ну це було, як кажуть, що мертвому припарка.

А тоді в Києві почалася паніка. Це було страшне, як під час війни: люди рвалися в потяги, квитків немає. Десь числа 10-го Київ спорожнів".

"Горло у всіх пекло - радіоактивний йод осідав на щитовидній залозі".
Історія провідного наукового співробітника лабораторії безпечного поводження з радіоактивними відходами Григорія Борозенця:

"Я в той час працював в Інституті ядерних досліджень. Києву ще, можна сказати, пощастило, тому що в перші дні вітер не дув у бік Києва, але через кілька днів він змінився і радіонукліди понесло і на столицю... Деякі співробітники проходили повз стійки радіаційного контролю у нас в Інституті, вони дзвеніли. Як виявилося, для евакуації людей з Прип'яті до Києва брали звичайні міські автобуси, і коли їх, ці автобуси, повертали назад, вони були брудні. Сів десь чоловік після евакуйованого з Прип'яті на сидіння, ось стійка потім і дзвенить. Потім кілька разів до нас возили в Інститут цих евакуйованих, вирішили перевірити, наскільки вони забруднені. І ось як вони йшли по території Інституту, там, де вони йшли, залишався просто слід... Місця ці спочатку просто крейдою описували, щоб ми туди не ставали, а потім до цього всі звикли, а вже десь на початку травня - в кінці квітня наші стійки вже самі по собі дзвеніли, і їх взяли і вимкнули.

Перше що відчувалося - йод. Горло у всіх пекло, тому що радіоактивний йод осідав на щитовидній залозі.

... Захист може трошки кращий був у тих, хто на самому блоці, а так - марлева пов'язка і все. І люди не розуміли навіщо вона. Радіація ж не пече, вона не кисла, не гірка, деякі носили цю пов'язку під підборіддям, дихали забрудненим повітрям, і фактично гарячими частинками - це шматочки палива".

"Ті села, на які вітер тоді віяв, вимирали вулицями".
Історія завідувача господарством ДНТЦ ЯРБ Анатолія Бєлінського:

"Я був зв'язківцем, кадровим військовим. Першого травня, коли в Києві був парад, місцевих вивозили з-під Чорнобиля. І ті міліціонери, які стояли на блокпостах, і водії, які вивозили людей, їх уже практично нікого немає - вони занадто велику дозу опромінення отримали...

Страшно не було, тому що ніхто нічого не знав. Ніхто нічого ж не бачив. Навпаки, був якийсь підйом такий, чи то від радіації, чи то від чого... І був якийсь присмак заліза в роті.

Держава тоді-то швидко так зорієнтувалася. Допомогли всі. Працевлаштували, житлом забезпечили. Матеріально теж. Але ось здоров'я... Ті села, на які вітер тоді віяв, вимирали вулицями. У нас в Гостомелі якраз з Поліського виселені - там на сьогоднішній день тих, кого виселили, практично вже нікого немає, тільки їхні діти. Може, людина з десяток на всю вулицю. Онкологія.

... Є зараз там, в Зоні, люди похилого віку років по 80. І гриби збирають. Але вони-то знають, куди можна йти, а куди не варто".

Спецпроект LIGA.net: Ядерний рубікон. Усе найголовніше про аварію на ЧАЕС

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини