(Само)вбивці Facebook: українці запускають відразу дві нові соцмережі. Марку пора боятися?

05.11.2019, 10:22
(Само)вбивці Facebook: українці запускають відразу дві нові соцмережі. Марку пора боятися? - Фото
Марк Цукерберг (фото - ЕРА)

Олексій Мась робить Крафтові соцмережі, а Дмитро Іванов запускає Slate (sl8). Проекти амбітні і відразу націлені на глобальний ринок. Але є нюанс

Чим більше репутаційних проблем у найбільшої соцмережі світу Facebook, тим більше бажання у стартапів у всьому світі "пограти" в соцмережі. І Україна не виняток. Після того як Facebook потрапив у низку скандалів з використанням особистих даних, в Україні з'явилося відразу кілька проектів.

Чи є у них шанс на успіх?

Блакитна мрія стартапера

"Бісить тотальне стеження за кожним твоїм кліком? Байдуже ставлення до твоїх даних? Продаж їх направо і наліво без твого дозволу і профіту? Ну ок, ми хочемо знати про тебе якомога менше, наскільки це можливо. Не стежимо, не збираємо, не торгуємо", - так засновник соцмережі Slate (sl8) Дмитро Іванов протиставляє свій проект Фейсбук.

Дмитро хоче $80 000 інвестицій за 6% свого проекту. З них $4000 буде витрачено на штаб-квартиру в США. Але, як пояснює Іванов, йому поки простіше витягнути гроші зі свого працюючого бізнесу - виробництво пакувального обладнання, ніж намагатися щось пояснити потенційним інвесторам. Адже вони не вірять в те, що "що можна змагатися з монстрами на кшталт Facebook".

У команді Іванова поки всього 2 людини, він і СТО.

"Краудфандингом ми залучили десь $30 000. Потрібно рахувати", - розповідає Олексій Мась, засновник ще одного стартапу Крафтової соцмережі. Наступна мета - залучити $100 000 - 250 000. А потім і мільйон.

Мрія відомого в Україні онлайн-підприємця Мася - "повернути людям інтернет розподілений, але у вигляді соцмереж". Його проект стартував в серпні цього року. Ключова ідея - "індивідуальні соцмережі" за власними лекалами. Наприклад, для маленького бізнесу, який хоче, щоб користувачі спілкувалися між собою і обговорювали щось тематичне.

За описом Мася, крафтові соцмережі - це щось середнє між Telegram і Facebook. Від месенджера його проект буде відрізнятися наявністю більшої кількості гейміфікації (ігрові підходи для вирішення неігрових процесів). А об'єднує те, що, як і Telegram, творці зроблять все, щоб користувач міг зайти якнайдалі безкоштовно.

Олексій Мась знає Дмитра Іванова. Але співпрацювати або об'єднувати проекти підприємці не стали. Кожен вирішив робити своє.

Money matters

Те, що хоче втілити в життя Іванов в своєму проекті Slate, - просто мрія користувача. Вони зможуть заробляти на постах, просуваючи товари і послуги, отримають стрічку без таргетованої реклами, новий вид знайомств, при якому витрати часу на пошук пари прагнуть до нуля.

"Через п'ять років у Slate має бути не менше ста мільйонів користувачів. Це мінімум, який мені цікавий"- підкреслює він.

Олексій Мась сподівається, що його проект стане першим українським єдинорогом - компанією з капіталізацією $1 млрд. Але важливо, скільки ресурсів у стартапа зараз, а не в мріях фаундера через п'ять років. Протистояти багатомільярдним бюджетам і величезним R&D Facebook, Twitter, TikTok майже нікому ще не вдавалося.

В Україні вже не перший раз намагаються запускати соцмережі. Останній раз стимулом стало блокування російських мереж "Вконтакте" і "Одноклассники". Місцеві підприємці хотіли зайняти їх місце.

Одна з таких ініціатив - The Ukrainians. На момент закриття в 2017 році в ній було зареєстровано 400 000 акаунтів.

Українські інтернет-проекти намагалися, але росли тільки американські гіганти.

Ще один перспективний місцевий проект - Nimses, який ввів свою внутрішню валюту, німи, тепер має фінансові проблеми. Як повідомляється, компанія затримує співробітникам зарплату, а також має заборгованість перед людьми, які вже покинули штат.

Але ні Мася, ні Іванова, ці кейси на засмучують. На питання про те, як конкурувати з гігантами, Мась відповідав наступним чином: "Ми не хочемо українські мережі, ми хочемо світові".

Іванов каже, що теж не орієнтований на Україну, "бідний крихітний ринок", а тільки на США на першому етапі. "Косяки" Ukrainians, Nimses він, як каже, добре вивчив.

"Взагалі одна зі стратегій в плані залучення користувачів полягає якраз в тому, щоб поменше надувати щоки. Це дуже корисно, і це те, на що абсолютно не страждав Nimses і за що дуже круто поплатився в результаті", - заявляє Іванов.

Читайте російською: (Само)убийцы Facebook: украинцы запускают сразу две новые соцсети. Марку пора бояться?

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини