RU

Рінат Ахметов здав 3G. Навіщо ТриМоб повернув дорогу ліцензію державі. Безоплатно

09.01.2020, 12:29
Рінат Ахметов здав 3G. Навіщо ТриМоб повернув дорогу ліцензію державі. Безоплатно - Фото
Рінат Ахметов (Фото: Robert Ghement/EPA)

Чому Ахметов так і не зміг продати ліцензію, яку ще зовсім недавно оцінювали в 3 млрд грн

Важлива в українському телекомі подія пройшла непоміченою в кінці 2019 року. Найстаріший на ринку 3G-оператор ТриМоб здав практично всі свої цінні частоти державі, нічого не отримавши натомість.

Історична довідка

ТриМоб (екс Utel) - дочірня компанія Укртелекому (належить СКМ Ріната Ахметова), яка була виведена в окрему компанію в 2011 році. Тоді найбільший фіксований оператор володів єдиною 3G (UMTS) ліцензією в країні і якраз тоді був приватизований. А ліцензію він отримав найпершим ще в 2005 році з подачі тодішнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Спочатку це була загальнонаціональна ліцензія на 35 МГц, але згодом Укртелеком втратив 5 МГц, які не використав. Залишилося 30 МГц.

Нові власники Укртелекому з австрійського фонду EPIC вирішили в 2011 році заробити грошей і продати мобільну мережу разом із ліцензією якомога дорожче. Купівлею цього підрозділу тоді нібито цікавилися 6-7 компаній, серед яких - зарубіжні, зокрема російські.

Продали, майже

Як би там не було, максимально близьким до угоди ТриМоб став тільки через п'ять років. У 2016 році мобільний оператор Vodafone Україна (тоді МТС Україна) хотів купити ТриМоб за 3 млрд грн, але угоду забракував Фонд держмайна. А за рахунок виручених грошей Укртелеком мав намір виконати взяті на себе зобов'язання - повернути Ощадбанку і Укрексімбанку борги за облігаціями своєї материнської компанії ЕСУ (дочки СКМ) на суму 2 млрд грн. Але не склалося. Відсутність грошей в Укртелекому призвело тоді до тривалого конфлікту між банками і оператором.

ТриМоб як актив продовжував коштувати досить багато, поки у великої трійки (Київстар, Vodafone і lifecell) не з'явились власні ідентичні 3G-ліцензії. Вони отримали їх у 2015 році за приблизно 3 млрд грн кожна. З того моменту цінність мобільного активу Укртелекому почала зменшуватися. Набагато більші конкуренти будували в усій країні спочатку 3G, а потім 4G-мережі.

Термін дії 3G-ліцензії у ТриМоб закінчився б досить скоро - у грудні 2020 року. Але компанії довелося б заплатити ще 208 млн грн за користування частотами (власники ефіру платять державі спеціальну щомісячну ренту). Тому вирішено було рубати якір прямо зараз. І ліцензія, яка колись могла бути продана за 3 млрд грн, просто здається державі 24 грудня. З 810 МГц у всій країні в Укртелекому залишається тільки 10 МГц у Києві. Ліцензія на них також закінчується в кінці цього року. І поки не дуже зрозуміло, чи буде компанія її продовжувати.

"Ми зараз "віртуалізували" ТриМоб, продовжуємо розглядати різні варіанти його розвитку", - прокоментував дії компанії директор з корпоративних комунікацій Укртелеком Михайло Шуранов.

"Віртуалізувати" означає, що ті абоненти ТриМоб, які залишилися, продовжать отримувати сервіс у партнерській мережі Vodafone Ukraine у всій Україні на умовах роумінгу. Свої базові станції і мережу, крім київської, ТриМоб перед новим роком відключив.

Причини прощання з частотами?

Одна з найбільш імовірних причин - мобільний бізнес Укртелекому зайшов у глухий кут. У звіті ТриМоб сказано, що дохід компанії за 2018 рік склав 86 млн грн. Це більш ніж в два рази менше, ніж рента за частоти. Додамо до цього витрати на персонал (близько 200 осіб у штаті), обслуговування мереж і електрику і отримаємо 382 млн грн чистого збитку за позаминулий рік. Навіщо тримати мережу, кількість абонентів якої не перевищує і кількох сотень тисяч?

Є ще конспірологічна версія - велика політична угода. І ТриМоб - її частина. Рінат Ахметов здає частоти державі в обмін на щось. Примітно, що саме на початку грудня Ощадбанк раптом відкликав позов до Укртелекому на непогашені 1,1 млрд грн облігацій і пішов з оператором на мирову.

Чи вдасться тепер державі вдало продати 3G-ліцензію? Як говорить один зі співрозмовників редакції в великому мобільному операторі, купівля частот 3G - дороге задоволення в першу чергу тому, що перевищення кількості мегагерц в одних руках призведе до появи підвищувального коефіцієнта рентної плати. До того ж, Національна комісія з питань регулювання зв'язку збирається продавати цього року ліцензії 4G 900. Так що витрати на купівлю ще однієї додаткової порції частот в 3G можуть перетворитися на непосильне навантаження.

Читайте російською: Ринат Ахметов сдал 3G. Зачем Тримоб вернул ценную лицензию государству. Безвозмездно

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини