RU

Репортаж | До 60-ти і старше. Як працюють пункти вакцинації

До 60-ти і старше. Як працюють пункти вакцинації - Фото
Фото: Тамара Балаєва/LIGA.net
06.04.2021, 12:10

Хто може зробити щеплення від коронавірусу і як записатися в чергу

Читайте російською: Репортаж | До 60-ти и старше. Как работают пункты вакцинации

Вакцину від коронавірусу в Україні отримали 291 824 особи. З кінця лютого, коли почалася кампанія з вакцинації, щеплення робили тільки медикам і військовим, а працювали над цим мобільні бригади. З 22 березня відкрилися стаціонарні пункти вакцинації, куди можуть приходити соцпрацівники і люди старше 80, а часто – і старше 60 років. Але черг на щеплення немає – багато хто боїться.

Liga.net побувала в пункті вакцинації й розповідає, скільки людей роблять щеплення щодня, чого бояться пацієнти і як отримати вакцину, якщо вам ще немає 60-ти.

Вакцинація в Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 Дарницького району Києва починається о 9 ранку. Перед кабінетом – просторий коридор і кілька лавок. Тут можуть спокійно поміститися осіб десять, при цьому між ними буде дотримуватися дистанція. Але напливу охочих немає.

Владислав Охман уже два тижні працює з вакцинацією. Фото: Тамара Балаєва

З кабінету виходить лікар. Він розповідає, що вчора, коли у відкритому флаконі з вакциною залишалося кілька доз, медсестра обдзвонила і запросила на щеплення 50 осіб. Жоден з них не погодився. Довелося ходити по поверхах і шукати охочих, щоб не виливати вакцину. В одній ампулі – десять доз. Якщо лікар вже відкрив флакон, всі дози потрібно використовувати протягом шести годин.

Читайте також (укр.): "Кому судилося померти, той помре". Як місто Монастириська вже рік бореться з COVID-19

"Краще щеплення, ніж вдруге захворіти на коронавірус"

До десятої ранку на вакцинацію приходить пара. Чоловік і дружина, обом трохи за 70. Він вакцинувався в кінці березня, у неї тоді був тиск 230 на 90, і щеплення відклали.

Перед вакцинацією необхідно підписати інформовану згоду. Фото: Тамара Балаєва

Перед вакцинацією кожного пацієнта оглядає терапевт – міряє температуру і тиск, запитує про самопочуття і про те, які препарати приймає. Протипоказанням до вакцинації може стати гостра фаза будь-якої хвороби, підвищена температура, прийом аутоімунних препаратів. Цього разу у жінки все в порядку – і їй зробили щеплення.

"Ніхто нікого не змушує. Щеплення має йти від серця"

За годину на вакцинацію приходять п'ять чоловік. Вік – від 65 до 83 років. Кожен розповідає, що як тільки дізнався про вакцинацію, не роздумуючи, погодився.

- Хоча є у мене друзі-оптимісти, які вважають, що коронавірус не страшний і вакцина не потрібна, – каже літній чоловік в кепці. – Ми про це не сперечаємося, у кожного своя думка. Ніхто ж нікого не змушує. Щеплення має йти від серця.

Жінку років 70-ти приводить на вакцинацію дочка. Вона чекає маму в холі, і коли та виходить з кабінету, запитує:

- Ну як? Якою хоч вакциною тобі зробили щеплення?

- AstraZeneca.

- Це та, якою ти не хотіла. Я думала, що, може, Pfizer. Як ти себе почуваєш?

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

83-річний чоловік з паличкою теж приходить на щеплення. Але не від коронавірусу, а від правця. Він розповідає, що вони з дружиною недавно перехворіли на COVID-19. У нього була температура і кашель, "але в цілому, терпимо". У дружини – пневмонія.

- Вона пішла лягати в лікарню, а там сказали, що місць немає. Посадили на залізну лавку і сказали чекати, поки з'являться вільні ліжка, а це – дні чотири. У результаті діти знайшли лікаря, який лікував дружину вдома. Слава богу, вилікував. Якщо до хвороби ми сумнівалися, робити щеплення від коронавірусу чи ні, то тепер точно будемо робити. Другий раз на залізній лавці сидіти якось не хочеться.

Після щеплення пацієнтів відправляють посидіти півгодини в великому кабінеті. Це потрібно, щоб зрозуміти, чи не буде відразу побічних ефектів. З поширених – припухлість і біль в місці ін'єкції, підвищена температура, ломота в м'язах і суглобах. Такий стан може тривати до трьох діб. Пацієнт, який зіткнувся з побічними ефектами, може зателефонувати сімейному лікарю і проконсультуватися з ним.

- У мене все пройшло більш-менш. Рука, правда, сильно боліла два дні, і в першу ніч була температура – 38,2. Але я її збив, а сімейна лікарка сказала, що це нормально. І навіть навпаки, коли є температура – це добре. Значить, антитіла активно виробляються, – ділиться досвідом чоловік, який зробив щеплення в кінці березня.

Далі йдуть життєві розмови:

- Лікар сказав, що після щеплення все одно потрібно носити маску, 100-відсоткової гарантії не захворіти немає.

- От же ж чорт би його побрав! У мене вже рік окуляри потіють. Думав, хоч тепер можна буде ходити нормально без маски.

Читайте також: Антивакцинаторство | Боти проти ЛОМІВ. Скільки тисяч ботів топить проти вакцинації в українському Facebook

Як потрапити в чергу на залишки вакцини

Всього в той день на вакцинацію в Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Дарницького району записалися 26 осіб. Але прийшли тільки 21. Останнього бажаючого лікарі попросили прийти в інший день – щоб не відкривати заради однієї дози нову ампулу вакцини.

Пункт вакцинації тут відкрився 22 березня. Трохи більше, ніж за тиждень, зробили щеплення 200 особам. Максимальна кількість бажаючих в день – 30, мінімальна – 10. Всього декларації з сімейними лікарями з цієї медустанови є у 120 000 осіб. Вакцинацію запропонують всім, але скільки пацієнтів погодиться – питання.

- Перші в черзі – люди старше 85 років, потім – старше 80, 70, 65. В сімейних лікарів є списки таких пацієнтів, вони обдзвонюють їх і запрошують на вакцинацію, – розповідає Наталя Шаповал, яка адмініструє вакцинацію в цій поліклініці. Наталя – лікарка-педіатр і методистка. Всі нововведення в медичному центрі проходять через неї.

Щодня, крім основного списку на вакцинацію, лікарі складають резервний – в нього входять ті, хто хотів би вакцинуватися і готовий приїхати протягом декількох годин після дзвінка лікаря.

"Хочуть вакцинуватися люди 30-50 років, ті хто активно подорожує і боїться заразити старших"

- Пацієнти з резервного списку – ті, хто самі кажуть своєму сімейному лікарю, що хочуть вакцинуватися, – каже Наталя Шаповал. – Зазвичай це – активні люди 30-50 років, ті хто хоче повернутися до звичного способу життя, подорожувати. Ті, хто боїться захворіти і заразити старших родичів.

МОЗ дозволив запрошувати на вакцинацію людей з резервних груп кілька тижнів тому. До цього, розповідає Наталя, залишки препарату з відкритих ампул потрібно було утилізувати. Але доз вакцин в Україні поки всього 500 000, а населення – 44 млн, тож виливати залишки з ампул, м'яко кажучи, не доцільно.

Щоб записатися на залишки, людині будь-якого віку потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем і повідомити йому або на гарячу лінію МОЗ про бажання вакцинуватися. Так ви потрапите в чергу на залишки, і з високою часткою ймовірності через якийсь час вам зателефонують і запросять на вакцинацію. Встати в чергу в застосунку "Дія" поки недостатньо – лікарі не складають списки з цієї черги.

Наталя Шаповал і Владислав Охман чекають на пацієнтів. Фото: Тамара Балаєва

"90% тих, хто сумнівається щодо вакцинації, можна переконати"

У поліклініці могли б вакцинувати більше людей в день – така можливість є, але немає бажаючих.

- Недовіра пацієнтів – головна проблема, з якою ми стикаємося, – каже терапевт Владислав Охман, який оглядає пацієнтів перед вакцинацією. – Люди дивляться телевізор, чують багато негативної інформації про вакцинацію та вірять. Одна новина про те, що хтось помер після щеплення, нівелює спроби лікарів розповісти, що вакцинуватися необхідно. А від чого насправді померла людина і чи є зв'язок між смертю та щепленням, звичайні люди не розбираються.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

За словами Охмана, практично щодня одна-дві особи з тих, хто прийшов на вакцинацію, в результаті ідуть, не зробивши щеплення:

- Учора двоє людей прийшли, посиділи, подумали і пішли, – розповідає Охман. – Буває, що люди поговорять між собою, обговорять свої страхи і вирішують, що поки не готові. Хоча буває, що такі пацієнти через годину знову телефонують сімейним лікарям і кажуть, що дозріли робити щеплення.

В основному, люди бояться побічних ефектів вакцинації, того, що вакцина може неправильно зберігатися, і прихованих речовин в її складі. Деякі думають, що там можуть бути солі важких металів.

"З тими, хто в принципі проти щеплень, немає сенсу сперечатися"

- Хтось вірить неперевіреним чуткам: "У брата кума після щеплення оніміла нога", – перераховує страхи пацієнтів Наталія Шаповал. – Багато хто боїться за своїх батьків, які живуть в селах, – а чи зможе місцевий фельдшер правильно ввести вакцину, і як він буде її там зберігати. Для когось важливий приклад оточення: якщо людина бачить, що один, два, три її знайомих вакцинувалися, і у них все нормально, вона теж погоджується. Для багатьох один з вирішальних чинників – чи вакцинувався їх лікар.

Якщо Наталя бачить, що людина сумнівається щодо вакцинації, намагається переконати. До кожного шукає свій підхід: комусь можна сказати, що весь світ вакцинується, і іншого способу повернутися до життя, яке була до пандемії, немає. Комусь наводить приклади з минулого. Розповідає, що колись люди боялися банківських карток і не хотіли отримувати на них зарплату, а тепер складно уявити життя без них.

- Тих, хто сумнівається, в 90% випадків вдається переконати. А ось з тими, хто в принципі проти щеплень, я намагаюся не сперечатися. Вони навряд чи змінять думку, – каже Наталя. – Хоча у мене є пацієнти – сім'я, яка взагалі не робила щеплення дитині. Коли трапився перший спалах кору, я змогла переконати їх, що кір для їх дитини страшніше можливих побічних ефектів щеплення. Вони вакцинувалися, все пройшло добре, і поступово зробили всі дитячі щеплення. У минулому році коронавірус змусив багатьох вакцинуватися від грипу. На ці щеплення приходили навіть ті, хто ніколи не вакцинується.

Прямо перед Центром медико-санітарної допомоги №2 – доглянутий сквер з лавками. На сонці гріються двоє чоловіків років 70:

- Мені сімейна лікарка зателефонувала, покликала на щеплення. Я в цей коронавірус не сильно вірю, хоча, ти пам'ятаєш, запалення лікував перед новим роком. Лікарка мені ця тоді дуже допомогла.

- Так на щеплення підеш?

- Не хочеться. Що вони в ту вакцину намішали – незрозуміло. Але лікарю відмовляти незручно. Тому піду.

Як вакцинуватися від коронавірусу
  1. Підпишіть декларацію з сімейним лікарем. Це можна зробити в будь-якому медзакладі міста, в якому ви живете, – не обов'язково за пропискою.
  2. Повідомте вашому сімейному лікарю про те, що ви хочете вакцинуватися. Це можна зробити навіть якщо вам менше 60-ти років. У цьому випадку вас поставлять в чергу на залишки вакцини.
  3. Також можна зателефонувати за номером Національного контакт-центру МОЗ з питань COVID-19 0800 60 20 19.
  4. Чекайте дзвінка від лікаря з подальшими інструкціями.

Читайте також: "Господи, або забери мене, або допоможи". Як медики борються за виплати, які їм обіцяла держава

Тамара Балаева
Тамара Балаева
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини