RU

Продавав насіння, торгував каченятами: порушників карантину оштрафували на 500 000 гривень

09.04.2020, 11:40
Продавав насіння, торгував каченятами: порушників карантину оштрафували на 500 000 гривень - Фото
Фото: facebook.com/bogdan.aminov

LIGA.net знайшла і прочитала три сотні судових справ. Перед вами перший аналіз, кого і за що штрафують при порушенні правил карантину

З 12 березня - початку введення обмежувальних заходів - понад 300 осіб постали перед судом за недотримання карантину. Поліція складала протоколи на продавців насіння і шкарпеток, приймальників склотари, квітників, шиномонтажників, різьбярів скла, директорів магазинів тощо. Частина з них, "винна" в тому, що продовжувала працювати всупереч обмеженням уряду на період карантину. Інші працювали законно, але не використали засобів індивідуального захисту під час обслуговування клієнтів. Кілька людей опинилися в суді за звинуваченням у порушенні правил самоізоляції.

Все це LIGA.net дізналася проаналізувавши більше 300 судових рішень за статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил карантину людей).

Загальна сума присуджених штрафів вже перевищила півмільйона гривень (їх можуть оскаржити в апеляції). Могла б бути набагато більшою, але завзятість поліцейських охолоджують суди, відкидаючи або відправляючи на доопрацювання 80% протоколів про порушення карантину. Але сказати однозначно, що суди на боці "карантинних порушників", не можна. Українська феміда непередбачувана: наприклад, штраф 17 000 грн отримав пенсіонер, що прийшов без маски до АТБ, але інший суддя виносить усне попередження торговцю, який продавав продукти без засобів індивідуального захисту.

За абсолютно ідентичні порушення можна заробити або великий штраф, або милість – все залежить від того, в якому суді ви опинилися. Наприклад, Романівський районний суд Житомирської області за торгівлю непродовольчими товарами присудив реалізатору 17000 гривень штрафу. А Кремінський районний суд Луганської області за те ж саме тільки усно покартав.

КОНТЕКСТ: Драконівські штрафи з'явилися в середині березня, після того, як парламент доповнив Кодекс України про адміністративні порушення двома абзацами про санкції за недотримання правил карантину, санітарних і протиепідемічних норм. За це тепер передбачені штрафи від 17000 гривень до 34000 гривень, а для посадових осіб - від 34000 гривень до 170000 гривень. Правила карантину прописані в постанові Кабінету Міністрів № 211 від 11 березня з пізніше внесеними доповненнями. Саме цим документом були закриті школи і дитсадки, заборонена робота ТРЦ, фітнес-центрів, введене обмеження на кількість пасажирів у міському транспорті тощо. Водночас були визначені установи, яким працювати не заборонено: продуктові магазини, торговці засобами зв'язку, аптеки та інші.

За що судять, а за що реально штрафують

На 8 квітня ми знайшли в судовому реєстрі 25 рішень з присудженням штрафів на суму від 17 до 34 000 000 гривень. Всі "штрафники" порушували згадану постанову №211.

Для деяких поліцейських ця постанова стала майже настільною книгою. У будь-якому разі, є приклади, де поліція виписувала протоколи за продаж склянки чаю, картоплі з багажника машини, каченят на ринку, туалетного килимка. Правда, судді на такі матеріали дивляться поблажливо. Або відправляють на доопрацювання під будь-якими приводами, або закривають справу, у зв'язку з "малою значимістю такого правопорушення".

Таких "малозначних" з точки зору суддів правопорушень, нам вдалося знайти півтора десятка. Зокрема, продаж банки фарби за 50 гривень.

Тричі в різних куточках країни поліцейські намагалися притягнути до відповідальності керівників відділень "Нової пошти". Мовляв, незаконно працюють під час карантину... Правда, щоразу такі спроби були безуспішними.

Є дуже курйозні випадки.

Так, приміром, у Львові поліція прийшла до ательє з ремонту одягу, де виявила, як власниця бізнесу шиє медичні маски – за її словами, для своїх близьких людей. На швачку склали протокол про незаконну роботу під час карантину. На думку суду, це також було незначне порушення.

Парадоксом виглядає "полювання" поліцейських на магазини, що торгують кормом для домашніх тварин. Нагадаємо, продаж продуктів харчування, згідно з постановою Кабміну №211, дозволений. Очевидно, мова йде тільки про харчування людей, оскільки щодо торговців кормами для вихованців поліція складає протоколи.

Як викручуються порушники

Деяких від причіпок влади рятує спритність. Наприклад, одна з ситуацій, швидше за все, виглядала так: до чоловіка, який торгував з машини цибулею і картоплею, підійшла поліція, повідомивши про порушення правил карантину. На що власник машини відповів, що зовсім не торгує, а чекає на товариша. Більше того, перед приходом поліцейських він займався ні чим іншим, як "дезінфекцією автомобіля". У підсумку, суд не прийняв докази провини.

Інша тактика: скажу правду, і це зарахується. Правда спрацьовує, як можна побачити в реєстрі судових рішень, не завжди. Наприклад, продавець шаурми з Кам'янець-Подільського не став викручуватися перед поліцією і на суді. Визнав, що працював під час заборони. Суд не оцінив прямоту і оштрафував його на 17000 гривень. Ще більше за чесність заплатив продавець квітів з Маріуполя - продав букет під час карантину, зізнався в цьому і отримав квитанцію на сплату штрафу у розмірі 34 000 гривень. Подвоєна сума - як посадовій особі цього підприємства.

Йдіть до ломбарду

Поки що судова практика більше нагадує лотерею. Наприклад, за роботу без масок двом операторам АЗС в Дніпропетровську присудили штраф у розмірі 17000 гривень.

Показово, що, на думку суду, штрафники повинні оплатити цю суму: одноразово або частинами.

Тільки один із судів дозволив власнику магазину відкласти виплату до закінчення карантину, а потім віддавати штраф частинами. Загалом, тільки п'ятьом "штрафникам" була запропонована розстрочка.

Решта повинні розрахуватися з державою найближчим часом. Можуть скористатися послугами ломбарду, Кабмін завбачливо дозволив їм працювати на час карантину.

Читайте російською: Продавал семечки, торговал утятами: нарушителей карантина оштрафовали на 500 000 гривен

Федор Орищук
Федор Орищук
редактор LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини