RU

ЗНО 2020 | Пробне ЗНО скасували, Київ воює з МОН за те, кому можна не іти на тестування. Що далі?

Пробне ЗНО скасували, Київ воює з МОН за те, кому можна не іти на тестування. Що далі? - Фото
Ілюстративне фото: Depositphotos
13.06.2020, 12:20

До тестування випускників - менше двох тижнів, а влада досі не може вирішити, кому складати ЗНО і як. Ми спробували з'ясувати, і ось що вийшло

Менш ніж за два тижні, з 25 червня, в Україні починається основна сесія Зовнішньо незалежного оцінювання  ЗНО. Але невизначеності і скандалів стає що не день більше. 

 

Скасували пробне ЗНО за три дні до його проведення

 

Батьки, учні і вчителі останні місяці уже на межі через невизначеність. Спочатку сварились, чи варто проводити ЗНО цьогоріч взагалі. Освітянські групи в соцмережах перетворились на поле битви між прихильниками та противниками такої ідеї. 

Зрештою, перемогли прихильники ЗНО. Але 12 червня ввечері уряд підлив олії у вогонь. З’явилось тихенько рішення уряду про скасування пробного ЗНО, яке мало бути уже в понеділок, 15 червня. У суботу зранку цю інформацію на брифінгу підтвердив міністр МОЗ Максим Степанов.

Це стало повною несподіванкою не лише для учнів і батьків (у суботу зранку одна з мам писала, що дитина готується до понеділкового тестування), але й для самого Центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), який відповідає за проведення ЗНО.

Заступниця директора Тетяна Вакуленко написала, що це не МОН і не УЦОЯО забороняє пробне ЗНО, а уряд.

"Ми про нього (рішення уряду - Ред.) дізналися з соціальних мереж і одразу взялися за роботу - шукаємо можливості зробити дистанційну процедуру".

"Тисячі людей - учасники ЗНО, інструктори, представники закладів освіти, де проводиться пробне тестування, які прийдуть та приїдуть до пунктів ЗНО з віддалених міст і сіл, будуть змушені повернутися ні з чим до своїх домівок. Адже попередити всіх учасників про скасування пробного ЗНО за вихідні дні неможливо, оскільки відміна відбулася у п'ятницю пізно ввечері", - заявив освітній Омбудсман Сергій Горбачов.

Він додав, що Центр оцінювання якості освіти разом з директорами шкіл та місцевою владою намагалися створити максимально безпечні умови для пробного ЗНО. Але "замість того, щоб у безпечних умовах складати це пробне тестування, майбутні абітурієнти з віддалених міст та сіл, які у понеділок мали це робити і не знають про скасування пробного ЗНО, наражатимуть себе на зайвий ризик у дорозі, витрачатимуть власні сили та нерви даремно, щоб під пунктом тестування дізнатися, що пробне тестування з української мови та літератури скасували". 

У суботу Український центр оцінювання якості освіти повідомив, що пробне тестування можна буде пройти вдома.

15 червня об 11:00 зайти на свою інформаційну сторінку і завантажити тестовий зошит і бланк відповідей з української мови і літератури. Виконати завдання тестового зошита.

До 19 червня унести свої відповіді до сервісу визначення результатів. Отримати свій результат за тестування.

17 червня об 11:00 зайти на свою інформаційну сторінку і завантажити тестовий зошит і бланк відповідей з того навчального предмета, який ви обрали для проходження пробного ЗНО.

Упродовж двох днів виконати завдання тестового зошита.

До 19 червня унести свої відповіді до сервісу визначення результатів. Отримати свій результат за тестування.

Під час роботи із тестовим зошитом  намагайтеся дотримуватися часових меж і не відволікатися. Сервіс визначення результатів буде працювати з 11:00 17 червня до 18:00 19 червня.

Державна прикордонна служба повідомила, що через пункт пропуску "Станиця Луганська" станом на 10:00 на контрольовану територію України перейшли 34 абітурієнта, які не знали про скасування пробного ЗНО. 

"Мені дуже прикро, що учасники пробного ЗНО не зможуть його пройти як заплановано, а рішення прийнято в останній момент. На жаль, такі правила диктує пандемія COVID-19", - відреагувала в суботу ввечері в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.

А що з основним ЗНО?

"Ми розуміємо, що після цього можуть намагатись скасувати ЗНО цього року в цілому. Це рішення зараз активно лобіюють найперше ректори, які зараз мають дуже гарний доступ до Президента. Окрім того, варто зазначити, що скасування ЗНО в тій чи іншій формі, наприклад, для вступу контрактників, лобіює дуже велика частина депутатів, в тому числі з фракції "Слуга народу", - заявила депутатка від "Голосу" і член освітнього комітету Інна Совсун.

У п’ятницю ввечері Освітній Омбудсман Сергій Горбачов заявив, що отримав інформацію відразу з трьох незалежних джерел, що у високих владних структурах готують документи про скасування ЗНО взагалі. 

Читайте нас в Telegram: проверенные факты, только важное

"Якщо це правда, то це означає, що, скориставшися ситуацією з пандемією, деякі персонажі планують повернути до української освіти хабарі та корупцію під час вступних іспитів до закладів вищої освіти. Я вважав і вважаю ЗНО найбільш надійним гарантом права на рівний доступ до вищої освіти. Скасування ЗНО не можна допустити", - заявив Горбачов.

Ексрадниця міністра освіти Іванна Кобернік теж заявила, що має інформацію з трьох джерел про такі плани:

"Скасувати ЗНО хочуть не для захисту прав дітей. А для повернення схем при вступі".

LIGA.net теж неодноразово чула про плани скасувати ЗНО у різних варіаціях від різних обізнаних співрозмовників зі сфери освіти, однак документів або офіційних підтверджень отримати не вдалося.

Чи скасують ЗНО і що буде далі, ми досі не знаємо напевно. 

Війни щодо ЗНО під час карантину

Запеклі бої про те, проводити чи ні ЗНО цьогоріч, тривали впродовж всього карантину. МОН чітко стояло на позиції, що ЗНО потрібне для чесного вступу і що санітарні вимоги дотримають. Детальніше про це можна розповідала в.о. міністра освіти Любомира Мандзій в інтерв’ю LIGA.net.

Вона обіцяла, що маски, рукавички, дезінфектори, термометри та щитки для медиків закуплять за кошти коронавірусного фонду. Однак по факту усе це закуповували благодійники: ЮНІСЕФ, Посольство Швейцарії та Нафтогаз Україна. Чому - не пояснили.

Фейсбучні війни тим часом перетекли в іншу площину: звільнити від ЗНО випускників, які цьогоріч не вступатимуть до університетів чи ні?

Присоединяйтесь к Instagram Liga.net - здесь только то, о чем вы не можете не знать

Наказ, який не визнає МОН

За межі соцмереж пристрасті вилились 3 червня. Київ пішов наперекір Міносвіти. 

Міський відділ освіти вирішив, що звільнить 11-класників, які не планують вступати цьогоріч у ВНЗ від ЗНО, “з метою збереження життя і здоров'я учасників та запобігання поширенню на території Києва гострої респіраторної хвороби СОVID-19”.

Батьки в коментарях раділи і дякували, але Міносвіти відреагувало різко.

4 червня МОН заявило, що рішення Києва незаконне, і виконувати його не можна.

"Наразі чинне законодавство не наділяє ані МОН, ані місцеві органи виконавчої влади повноваженнями звільняти учнів від державної підсумкової атестації, що відбувається у формі ЗНО", - заявило МОН.

В.о. міністра освіти та науки Любомира Мандзій в інтерв’ю Громадському заявила, що міністерство мало повноваження звільнити від підсумкової атестації (ДПА) 4 і 9 класи. Але не може цього зробити для 11 класу, бо треба змінювати закон "Про повну загальну середню освіту". 

За словами очільниці МОН, місцеве управління освіти перевищило свої повноваження. Щоб наказ КМДА про скасування ДПА у формі ЗНО був чинним, він має пройти юстування, тобто погодження Міністерства юстиції. Цього наразі немає. 

 

Освітній Омбудсман підтримав рішення Києва

Відтоді напруження емоцій наростало як у батьків, так і в педагогів. 

9 червня на ситуацію відреагував Освітній Омбудсман Сергій Горбачов, фактично підтримавши рішення КМДА: "Цього року маємо поставити перед собою чесне запитання і чесно на нього дати відповідь: "Що для нас важливіше: інформація про рівень освіти випускників чи рівень безпеки під час проведення ЗНО?".

"Якщо від ДПА будуть звільнені ті, хто не планує вступати цього року до закладу вищої освіти, можемо досягти більш високого рівня безпеки, просто зменшивши кількість учасників в аудиторіях. Це треба зробити", - заявив Горбачов.

Він додав, що МОН "не реагує на численні звернення від випускників, батьків, вчителів, освітнього омбудсмена. Це дуже прикро – і так далі не можна". 

Відтоді минуло ще три дні. У країні росли цифри по офіційно зареєстрованих випадках коронавірусної інфекції. 

12 червня на брифінгу мер Києва Віталій Кличко заявив, що влада міста має право вирішувати такі питання. Каже, таке рішення в нинішній епідситуації є поміркованим. Кличко нагадав, що минулого тижня коронавірус виявили у директора київської школи №197 в Святошинському районі, жінку  госпіталізовано.

За даними співголови Батьки SOS Олени Парфьонової, уже шість київських шкіл перестали бути центрами тестування через коронавірус.  Вона цілком підтримує рішення київської влади.

"Позиція однозначна: з такими результатами щодо епідситуації, коли Київ другий день б’є антирекорди, слід звільнити дітей від ДПА у формі ЗНО, які не вступатимуть цього року. Так ми зменшимо кількість дітей в аудиторіях", - каже LIGA.net Парфьонова.

І додає, що спільнота тримає контакт з директорами Києва, і вони підтримують ініціативу скасуватиі ЗНО у формі ДПА цьогоріч. 

Чому МОН проти?  На думку співголови Батьки SOS, міністерство хвилюється, аби ситуацією не скористалися ті, хто мріють узагалі скасувати ЗНО. "Не скрізь по країні так, як в Києві, але є регіони з сумною статистикою. Треба бути більш гнучкими і вирішувати ситуацію. Має бути наказ МОЗ про скасування ДПА або постанова уряду", - переконана Парфьонова. 

Подписывайтесь на рассылки Liga.net - только главное в вашей почте

Позиція МОН залишається незмінною

Позиція міністерства чітка: наразі проведення ЗНО є безпечним. МОН щодня спілкується з МОЗ, яке стежить за регіонами та вирішує, що робити далі. Оскільки епідситуація та рішення санітарного лікаря дозволяють проводити ДПА у ЗНО, йдемо за таким сценарієм. 

"Рішення про скасування ДПА у формі ЗНО приймає головний санітарний лікар. Це стосується як Києва, так і інших територій України", - відповіло МОН у п'ятницю на запит LIGA.net.

Основна умова - засоби індивідуального захисту та підготовка приміщень.

Міністерство стверджувало, що жодних законодавчих підстав для виконання наказу управління освіти Києва немає, і всі випускники країни складатимуть ДПА у формі ЗНО. Київ у тому числі. 

Вдень у п’ятницю, 12 червня, на брифінгу в.о. директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко сказав, що на ЗНО учасники перебуватимуть у "певно, найбезпечнішому місці з точки зору дотримання протиепідемічних заходів". Жодного слова про скасування пробного ЗНО.

Він додав, що учасники тестування з 4 червня отримали запрошення до пунктів тестування з чітким часом, коли вони мають зайти, щоб не було скупчень на вході. Загалом у нас буде 5188 пунктів тестування, задіють 82 890 аудиторій по країні. Надрукували уже 1 166 280 зошитів. 

Під вечір у Міносвіти провели колегію по ЗНО. Розглядали пропозиції очільниці освіти Києва Олени Фіданян та Омбудсмана Сергія Горбачова. Остаточного рішення так і не ухвалили, повідомили LIGA.net у міністерстві.

Сергій Горбачов наполягав, що слід звільняти від ДПА або всіх, або за бажанням: "Але краще всіх, бо якщо одних звільнимо, інших ні, виникне нерозбериха з документами", - розповів він LIGA.net. 

МОН доручило директорату шкільної освіти підготувати рішення колегії, його потім погодять з членами колегії і наступного тижня буде остаточне рішення. Наразі Міністерство мовчить, і щодо пробного ЗНО також.

Увечері 12 червня головний санлікар ще не мав відповіді на питання LIGA.net по проведенні ЗНО. Його помічниця пообіцяла брифінг з цього питання в суботу по обідіНа брифінгу Віктор Ляшко сказав, що уряд переніс пробне тестування з очного в онлайн.

ьогоднішня епідситуація дозволяє провести ЗНО 25 червня", - заявив Ляшко.

Але оскільки є зростання випадків коронавірусної хвороби, сьогодні комісія "розглянула два показники, оцінка яких 20-22 червня свідчитиме, чи буде можливість провести ЗНО в такі терміни, чи потрібно буде повернутися до цього питання пізніше".

В МОН LIGA.net уточнили, що мова йде про відтермінування ЗНО, а не його скасування, у разі погіршення ситуації з коронавірусом.

Ірина Андрейців
Ірина Андрейців
редакторка LIGA.Life
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини