RU

Постачальники газу нарахували "липові" борги за газ? Чотири способи як з цим боротися

22.09.2020, 13:30
Постачальники газу нарахували
Фото - Depositphotos.com

Газові постачальники почали донараховувати споживачеві борги заднім числом. LIGA.net і ФРНГ зібрали чотири ради як цьому протистояти

В Україні запустили ринок газу. Що це означає?

Довгі роки в Україні ціни на газ для населення диктувала держава. Кабінет міністрів через держкомпанію НАК Нафтогаз України формував його вартість аж до серпня 2020 року.

Держрегулювання, з одного боку, було механізмом соціальної підтримки громадян. Так Кабмін нібито стримував тарифи на газ для українців, згладжуючи всі коливання на світовому газовому ринку.

Але з іншого боку, фіксація цін зрештою зіграла зі споживачем злий жарт. "Пільгові" ціни в результаті не мотивували домогосподарства економити: середньостатистична сім'я в Україні використовує в рази більше газу, ніж наші сусіди в Європі.

Також ця модель не стимулювала конкуренцію. Близько 70% ринку на сьогодні займають так звані газзбути. Це монопольні постачальники газу у всіх регіонах країни, підконтрольні облгазам з групи РГК Дмитра Фірташа.

Монопольне становище газзбутів дозволило їм навіть не боротися за увагу споживача. Так населення залишилося без сервісу та можливості вирішувати, за якою ціною буде купувати собі газ.

Низька конкуренція і зловживання газзбутів своїм становищем стали одними з головних причин газової реформи в серпні цього року. Запуск конкурентного ринку по суті дозволив домогосподарствам вільно міняти газового постачальника, вибираючи більш прийнятні для себе пропозиції.

При цьому постачальники, в свою чергу, зіткнулися з необхідністю конкурувати один з одним за кінцевого споживача.

Читайте також: Кінець газового рабства. Сім головних фактів про відкритому ринку газу для населення

Як змінити постачальника газу?

З липня в Україні діє спрощена процедура зміни газопостачальної компанії. Тепер знайти собі нового постачальника газу не складніше, ніж змінити інтернет-провайдера.

За старими правилами, щоб перейти до іншого газового постачальника, споживач повинен був пройти складну і заплутану процедуру. Процес переходу займав від 20 до 150 днів за умови, що у клієнта не було боргів за спожитий газ.

Тепер все набагато простіше. Щоб змінити газового постачальника, споживач повинен подати заявку в компанію, у якій він хоче купувати газ, дочекатися від неї відповіді і оплатити фінальний рахунок від попереднього "трейдера".

Заяву можна подати як онлайн, так і в сервісних відділеннях компаній. З документів споживачеві знадобляться тільки заява на приєднання, паспорт, ідентифікаційний податковий номер, остання платіжка за доставку газу і свідоцтво про право власності на житло.

Все інше зробить новий постачальник і перехід відбудеться автоматично протягом максимум 21 днів.

Які пропозиції є на ринку?

Традиційно ціна на газ змінюється в залежності від періоду року. Взимку котирування на "блакитне паливо" ростуть через підвищений попит, влітку - навпаки падають через теплу погоду і скорочення споживання.

Але за бажання споживач може застрахуватися навіть від мінімального зростання цін. З запуском повноцінного ринку постачальні компанії почали представляти спеціальні акції та тарифи, які дозволяють зафіксувати ціни на шість місяців і навіть рік вперед.

Наприклад, регіональні газзбути, афілійовані з облгазами РГК, розробили тариф "Твоя енергонезалежність". Ним пропонується зафіксувати ціну на газ на наступний опалювальний сезон (з жовтня 2020 року по березень 2021 року). Ціна одного куба складе 5-5,5 грн. Однак, щоб купити газ за такою ціною, споживач повинен зробити 100% передоплату за весь прогнозований обсяг газу.

Приблизно з такою ж пропозицією на ринок вийшла і компанія ETG.ua. Трейдер представив клієнтам тарифний план на опалювальний сезон під назвою "Теплий дім". Він передбачає фіксацію ціни на жовтень-березень на рівні 4,7 грн за кубометр. Але, знову ж таки, споживачеві доведеться внести 100% предоплату за обсяг газу, який планується використовувати за цей період.

Втім, є варіанти і без передоплати. Річний тариф, але з щомісячною оплатою, пропонує Нафтогаз. Ціна - 4,73-5,24 грн за кубометр. Замість передоплати група пропонує щомісячну оплату рівними частинами протягом всього року.

Детальніше з пропозиціями постачальників можна ознайомитись нижче.

Чи всі дотримуються конкуренції? 

На сьогодні на газовому ринку для населення працює більше 40 компаній. Всі вони повинні дотримуватися правил ринкової конкуренції - завчасно попереджати клієнтів про зміну цін, не обманювати споживача і не перешкоджати зміні постачальника.

За конкуренцією на ринку стежить Антимонопольний комітет України (АМКУ). НКРЕКП, в свою чергу, повинна контролювати, чи не порушують учасники ринку ліцензійних умов.

І роботи у відомств дійсно багато. Наприклад, в серпні регіональні газзбути з периметра РГК приховали від споживачів різке зростання цін на газ, не опублікувавши свої пропозиції на сайті за п'ять днів до місяця постачання (це передбачено правилами ринку).

Паралельно облгази з цієї ж групи перестали публікувати в платіжках EIC-коди (персональний газовий код) споживачів, щоб ті не могли піти до іншого постачальника.

На цю проблему звернув увагу регулятор і АМКУ - і згодом питання вирішилось. Однак вже у вересні, коли газзбути почали все активніше втрачати клієнтів, з'явилася нова - і не менш скандальна проблема.

Як виявилося, після зміни постачальника, газзбути почали приписувати "заднім числом" своїм колишнім клієнтам колосальні борги як нарахування "температурних коефіцієнтів". Законність цього коефіцієнта зараз розглядає Верховний суд. Однак в разі відмови сплатити "борг" - споживачеві погрожують відключити газопостачання.

На цьому тлі, за інформацією ресурсу Газправда, газовики проводять з діючими споживачами "роз'яснювальну" роботу: клієнтам нібито загрожують майбутніми боргами і обіцяють не обслуговувати газові мережі в разі зміни постачальника.

Читайте також: 10 випадків, коли вас незаконно змушують платити за газ більше

Наявність подібних проблем визнають і в НКРЕКП. За словами члена Нацкомісії Ольги Бабій, днями в Комісію надійшла перша заява від споживача на перевірку Київоблгаззбуту. Компанія нібито незаконно нарахувала колишньому клієнту "температурні коефіцієнти" ще з 2015 року. Сталося це після того, як він перейшов до нового постачальника.

Нараховані борги в комісії радять не оплачувати і обіцяють провести перевірку газзбуту, після чого йому, ймовірно, буде загрожувати штраф.

Як споживачеві захистити свої права у протистоянні з газзбутами?

Щоб захистити споживачів від свавілля газових постачальників, експерти розробили спеціальний алгоритм дій. Він складається з чотирьох кроків, які можуть допомогти клієнту в боротьбі за свої права з недобросовісним постачальником.

Що потрібно робити в разі нарахування вам "температурних коефіцієнтів" при зміні постачальника? Ресурс Газправда радить наступні дії:

  1. Звернутися до контакт-центру свого постачальника газу телефоном або електронною поштою для отримання роз’яснення: за що саме, та за який період Вам нараховано борг.

  2. Надіслати до Вашого постачальника газу претензію щодо незаконності зазначених нарахувань та з вимогою провести перерахунок.

  3. Дочекатися відповіді від постачальника на претензію. Якщо постачальник відмовився проводити перерахунок, потрібно надіслати скарги до НКРЕКП та Держпродспоживслужби.

  4. Подавати заяву до суду та вимагати зобов’язати постачальника усунути порушення і провести перерахунок незаконних нарахувань в судовому порядку. (Зразки скарг і заяв можна завантажити на сайті Газправда.)

Які перспективи, що все зміниться на краще?

Прочитавши перші п'ять пунктів тексту, можна зробити хибні висновки. Мовляв, газова реформа в Україні виявилася мало результативною, якщо монопольні постачальники все ще продовжують зловживати своїм домінуючим становищем. Це не так.

На сьогодні український газовий ринок проходить період становлення: учасники ринку вчаться конкурувати за споживача, а виконавча влада - виявляти і припиняти порушення. Паралельно населення набуває досвіду та розуміння, який сервіс їй більше підходить.

Так, в країні формується конкуренція, яку споживач чекав на зміну "радянських" сервісів і "газконтор". І з часом вибрати потрібного постачальника стане набагато легше.

Вже зараз фахівці розробляють спеціальні інформ платформи, де споживач зможе порівнювати пропозиції постачальників і вибирати для себе більш прийнятні умови.

Даний матеріал підготовано в рамках партнерського проекту ProГаз, за підтримки Федерації роботодавців нафтогазової галузі 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини