Покоління Z. Сім винаходів юних українців, які змінять країну, а, може, і світ

Покоління Z. Сім винаходів юних українців, які змінять країну, а, може, і світ - Фото
Софія Петришин, Микола Іванченко, Валентин Фречка: колаж LIGA.net (фото - man.gov.ua)
29.08.2019, 14:21

#ВладаЦеМи. Молоді українці, які живуть у світі інтернету й гаджетів, розробляють технології та устаткування, які змінять наше життя

Вони не розлучаються зі смартфонами і не знають світу без інтернету, мало цікавляться політикою, не хочуть витрачати час на нудну роботу в офісі, але готові на все заради гарної освіти. Таким соціологи малюють портрет сучасних представників покоління Z: молодих українців, які народилися орієнтовно після 1995 року.

А ще вони буквально живуть в соцмережах, і тому багато в чому зосереджені на презентації себе як унікального бренду. Так що поки одні підлітки освоюють фільтри для створення бездоганних фотографій і політику хештегів, інші роблять ставку на майбутнє - і стають творцями унікальних технологій і розробок.

Як покоління Z може змінити все навколо: ось сім винаходів, які здивували Україну і світ.

Читайте також: #ВладаЦеМи. Вакарчук, Зеленський, Бойко: кому з них допомогла лінь української молоді

ПАПІР З ОПАЛОГО ЛИСТЯ

Це унікальна технологія виготовлення паперу, яка вирішує відразу дві екологічні проблеми: масової вирубки лісів і спалювання опалого листя. Її придумав український школяр (зараз вже студент) із Закарпаття Валентин Фречка. Спочатку, каже, проводив свої досліди вдома, а коли вони дали перші результати - перебрався в лабораторію. "Кожен день приходив після уроків, іноді залишався до пізньої ночі", - розповідає він.

У традиційному виробництві для виготовлення паперу використовуються потужні машини. Їх у школяра, звичайно, не було. Тому Валентин навчився використовувати в роботі те, що є під рукою. Наприклад, подрібнити листя звичайним блендером на високій швидкості - і виявилося, що це працює. Форму для заливки аркуша паперу виготовив своїми руками.

Читайте також: Netflix & Vote. Чому українська молодь - поза політикою?

Його папір - кремового кольору, досить міцний. На ньому можна писати, малювати, друкувати в принтері, використовувати для конвертів та екопакетів. У 2018 році технологія Валентина Фречка отримала золото на Олімпіаді геніїв у США.

Винахід Валентина вже відомий на всю Україну. Спеціально для його проекту цього літа на ВДНГ провели великий суботник: зібрали 15 мішків листя, які український студент скоро перетворить на папір.

ПОМІЧНИК ДЛЯ НЕЗРЯЧИХ: РОЗУМНІ ОКУЛЯРИ

Школяр з Дніпра Ігор Шибка з дитинства відвідував клуб юних техніків, де працюють його батьки, і їздив з ними на всілякі технічні конкурси. А в 15 років взяв золото на конкурсі STEAM-House зі своїм винаходом: окулярами для незрячих людей з голосовим інформатором-сонаром. Цією розробкою він зайнявся після того, як став волонтером в госпіталі Дніпра, куди з Донбасу потрапляли багато українських військових з пораненнями очей.

"Захотілося допомогти. Так як я вже більш-менш орієнтувався в програмуванні, електроніці, в мікропроцесорній техніці, то я вирішив створити пристрій, який допомагав би їм орієнтуватися в просторі", - пояснив Ігор.

Пристрій виглядає як закріплені на тілі датчики. Ігор довго думав, як розмістити блок на голові: розглядався навіть варіант шапки або окуляра. Але потім виграв на конкурсі 3D-принтер, а вдома придумав і роздрукував відповідні окуляри. Новий прорив він отримав, коли пристрій протестувала незряча людина. Якщо спочатку пристрій вказував тільки на розташування перешкод зліва, справа, зверху вниз, то тепер він повідомляє і відстань до них в метрах.

ПРИЛАД ДЛЯ ЧИТАННЯ ШРИФТОМ БРАЙЛЯ

Ще один пристрій, який має полегшити життя незрячим людям. У минулому році 16-річна школярка зі Львова Софія Петришин представила свій винахід, який перетворює цифрову інформацію в шрифт Брайля і допомагає незрячим людям користуватися технікою і читати (а друковані книги для них - велика рідкість). З цим пристроєм вона виграла український конкурс Intel Techno Ukraine, а потім взяла бронзу на Олімпіаді геніїв у США.

Читайте також: #ВластьЦеМи. П'ять наймолодших політиків: як вони змінюють світ

Прилад зчитує текст з карти пам'яті і передає команду в коробку з шістьма зубцями, які піднімаються вгору в потрібному алгоритмі, роблячи його відчутним для пальців. Його відчули незрячі люди і дали кілька важливих порад: збільшити зубці, знизити частоту зміни знаків, подавати не один символ, а відразу слово і так далі. Аналоги цього пристрою в світі існують, але коштують кілька тисяч доларів. Проект Софії - до $200.

У ці місяці Софія проходить стажування в лондонському офісі Google.

ПОРЯТУНОК ДЛЯ СВІТОВОГО ОКЕАНУ

Нафтова плівка на воді вбиває все живе: через неї не проходить кисень. А якщо нафта густа і щільна, то і сонячне світло теж. У більшості існуючих абсорбентів є істотний недолік: вони поглинають нафту тільки з поверхні, але не проникають всередину, тому що вода забиває їх пори.

Читайте також: #ВластьЦеМи. Наймолодший голова села: "Зроблю його крутим"

Винахід київського школяра (тепер уже студента другого курсу Київської політехніки) Миколи Іванченко взяв золото на Genius в Нью-Йорку в 2017 році і на ExpoScience International MEXICO в 2018-му. Він знайшов технологію швидкого очищення води від нафти. Для цього використовує спеціально оброблений абсорбент на основі перліту - дешевої гірської породи, яка застосовується навіть у садівництві. Перліт відштовхує воду, і в його пори потрапляє тільки нафта.

І ось ще важливо: зібрану таким способом з поверхні води нафту можна знову використовувати.

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ НА ДОПОМОГУ КАРДІОЛОГАМ

За свій винахід Соломія Леньо зі Львова привезла дві нагороди з одного з найпрестижніших конкурсів для підлітків Intel ISEF, який проходить у США. Фонд короля Саудівської Аравії запропонував їй вибрати будь-який університет світу для навчання, але вона вступила до Українського католицького університету.

Соломія розробила програму на основі штучного інтелекту, яка аналізує кардіограми пацієнтів і дозволить кардіологам точніше ставити діагноз. Медикам залишиться тільки перевірити його. Ця розробка може бути особливо корисною для країн третього світу, де медицина знаходиться на низькому рівні.

Українська студентка каже, що зайнятися розробкою її змусила шокуюча статистика: до 90% смертей від захворювань серцево-судинної системи можна уникнути, якщо вчасно їх діагностувати.

Соломії Леньо вже надходять пропозиції від бізнесу - запустити стартап. Але вона вирішила спочатку доопрацювати свій винахід: підвищити точність розшифровки (зараз вона становить близько 80%) і запустити мобільний додаток.

МОЛЕКУЛЯРНИЙ КОНСТРУКТОР

Десятикласник з Дніпра Андрій Горбонос став срібним призером Олімпіади геніїв у США в цьому році. Його винахід дозволить електрокарам довше їздити без підзарядки. Щоб домогтися цього, школяр цілий рік працював в лабораторії, вивчаючи нові властивості вже відомої хімічної речовини. І прийшов до висновку: якщо її використовувати замість літію в акумуляторах, то їх ємність збільшиться. Такі суперконденсатори можна використовувати в системах харчування електромобілів, апаратах життєзабезпечення, електростанціях, резервних генераторах. Наприклад, вимикають електрику в лікарні - можна підключити запасний генератор на винахід школяра. Він може працювати дуже довго за рахунок підвищеної ємності, говорить розробник, і швидко заряджається.

"Мою наукову роботу можна назвати молекулярним конструктором, - цитує Андрія Горбоноса сайт Малої академії наук. - Фактично ми синтезували речовину, яка є гідрооксидом нікелю. У ньому частина іонів нікелю замінена на іони алюмінію, а міжшаровий простір заповнений харчовим барвником індигокарміном".

АНАЛІЗАТОР ЯКОСТІ ПОВІТРЯ

Учень Маріупольського технічного ліцею Артем Агванян взявся вирішити серйозну проблему свого міста - придумав портативний пристрій для визначення якості повітря. Воно дозволяє точково аналізувати стан повітря, а отримані дані виводить у вигляді інтерактивних графіків і зон: безбарвна - безпечна, жовта - небезпечні домішки, червона - гранична концентрація шкідливих летючих з'єднань. Для достовірності даних Артем використовував технологію Blockchain. Розмір аналізатора повітря дозволяє носити його з собою. Коштує він в п'ять разів дешевше аналогів - до $20.

Розробка Артема взяла третє місце на Міжнародному конкурсі наукових проектів INSPO 2018 у Туреччині. А цього літа Агванян, закінчивши технікум в Маріуполі, вступив до UWC Red Cross Nordic в Норвегії.

Читайте також: #ВладаЦеМи. Як потрапити в Раду в обхід олігархів: вісім лайфхаків від депутатів

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини