RU

Коли ми побачимо Spotify в Україні. Історія Ані Рувінської, яка підкоріла музичний сервіс

03.10.2019, 13:02
Коли ми побачимо Spotify в Україні. Історія Ані Рувінської, яка підкоріла музичний сервіс - Фото
Аня Рувінська. Фото - IT Arena

У свої 34 Аня Рувінська з Києва встигла попрацювати на NASA, фінансових і tech-гігантів. Як їй вдалося? І чому Spotify до сих пір не зайшов до нас?

Для України такі емігрантські історії звичні. Виїхати в дитинстві з батьками, які шукають кращого життя на Заході. Позбутися від пострадянських страхів. Записати в свою скарбничку дослідження раку мозку, соціальні проекти в Африці, ступінь MBA. Відзначитися на топ-посадах в таких ТехноГігантах, як Microsoft і Spotify. І не втратити здатність різко змінювати своє життя, якщо до цього є внутрішній порив.

З такою співбесідницею журналіста Liga.Tech звела львівська IT Arena. Аня Рувінська - екс-продакт лід популярного аудіопотокового сервісу Spotify. Колись маленька українка, а тепер шановна в tech-колах американка.

Її темою на конференції були півоти - коли проект різко змінює курс руху, щоб спробувати новий напрямок розвитку і побачити нові ніші. Виявилося, півоти стали для Ані червоною лінією не тільки роботи, але і життя.

І, звичайно, ми дізналися у неї, чому Spotify складно зайти в Україну і змагатися з Apple Music і YouTube Music.

Spotify - сервіс потокового аудіо, заснований в 2006 році в Стокгольмі Даніелем Еком і Мартіном Лорентсоном. Придуманий, як зручна і доступна легальна альтернатива піратському скачуванню музики. Працює по підписці за $9,99 на місяць. Spotify присутня в багатьох країнах Європи, Південної Америки, на півночі і півдні Африки, на Середньому Сході, в Австралії. Але не працює, наприклад, в Україні, Білорусі, Молдові, Росії. Навесні цього року сервіс переступив позначку в 100 млн платних користувачів (при більш 220 млн всього). Apple Music, наприклад, сильно відстає від шведського проекту за кількістю користувачів в світі, проте лідирує в США.

Добре там

"Hi, everyone!  Привіт! "- вітала слухачів своєї доповіді Аня.  Вона розмовляє чудовою англійською, російську ще пам'ятає, а українську знає погано.  Переїзд з України в США називає першим і головним півотом.

Аня Рувінська народилася в Києві, в ранньому дитинстві застала СРСР, а в на початку 90-х - всі "принади" тодішньої української економіки."Я пам'ятаю, як мій батько приносив додому щось близько мільйона доларів - ну, рублів - з якоїсь випадкової роботи, а цього ледь вистачало на купівлю хліба", - згадувала вона в одному інтерв'ю.

Батько дівчинки - український єврей - зміг взяти участь в програмі єврейських біженців. Так що в 1994 році родина виїхала в США і влаштувалася в Нью-Йорку.

У підлітковому віці Аня цікавилася біомедичною інженерією і навіть думала зробити це справою життя.  У 20 років дівчина вже працювала науковим співробітником однієї з лабораторій NASA в рамках спеціальної стипендії - вивчала, як радіація впливає на рак.  Але шлях дослідника виявився коротким.  Аня потрапила в "Школу розвитку бізнесу для молоді".  Після чого - на стажування в ролі бізнес-аналітика в JP Morgan Chase.  Це був перший різкий професійний поворот.

Від розливів нафти до дітища Гейтса

На цьому дівчина не зупинилася. Через кілька років вона перейшла в Nonprofit Finance Fund - консультувала з фінансів американські некомерційні організації. А в 2008 році раптом поїхала на рік до Намібії по стипендіальній програмі. Там була директором фонду важко вимовного імені Lazarus Shinyemba Inpangelwa і вела молодіжну програму по бізнес-лідерству.

Після повернення до США Аня Рувінська повернулася в аспірантуру, де отримала ступінь MBA, щоб знову потрапити в бізнес. Але вже в 2012-му влаштувалася в урядову організацію AmeriCorps. Її завданням було керувати командою з 12 чоловік, яка реалізовувала проекти, пов'язані з усуненням лих в США - наприклад, розливів нафти в океані.У 2013 році дівчина прийшла в Microsoft.

"Мені пощастило потрапити в одну з кращих програм MBA в США і світі - в університеті Wharton, Пенсільванія, - згадує Аня. - В університету хороші відносини з великими корпораціями, які наймають людей прямо з навчання ".

За її словами, вона не цілилася працювати саме в IT. Хотілося попрацювати у великій корпорації, але на такій позиції, де можна було б робити речі, які надають соціальний вплив. Все це зійшлося воєдино в освітній команді Microsoft. Підрозділ Ані займався студентським напрямком. Наприклад, впроваджував по всьому світу tech-інструменти для освіти або розробив комплексну студентську стратегію для базової і вищої освіти.

У Швецію, не покидаючи США

В рамках ТехноГігант Рувінська теж не втрималася і "півотнулася". "Мені стало цікаво, як будуються продукти компанії, як вони розвиваються, упаковуються і доставляються клієнтам", - говорить вона.

Так дівчина стала частиною команди Minecraft - культової шведської відеоігри про блокових піксельних чоловічків, яку Microsoft купила в 2014 році за $2,5 млрд. Аня як продуктовий менеджер вела мобільну і PC-версію гри, відповідала за залучення та продаж. З її участю в грі з'явився свій маркетплейс - це був один з ризикованих, але вдалих півотів.

Microsoft вдалося утримати Аню на цілих чотири роки. Але навіть такий суперпроект не зміг перебити внутрішній порив до руху і зміни обстановки. Восени 2017-го вона подала резюме в Spotify і перебралася з Сієтла в Нью-Йорк - головну західну штаб-квартиру шведської компанії.

"Це кумедно, адже і Minecraft, і Spotify - зі Швеції. Але я весь час перебувала в США, просто часто літала в Стокгольм ", - говорить дівчина.

На питання журналіста, чи спеціально Аня цілилася в шведські компанії, відповідає - ні. "Мені просто подобається пробувати різні речі і мати нові виклики. Мені було добре в Minecraft, і піти звідти було дуже важким рішенням. Але хотілося попрацювати над чимось новим, змінити обстановку, переїхати в інше місто ", - пояснює Аня Рувінська.

Але з Нью-Йорком, каже, просто так збіглося. Тому що до вибору позиції в Spotify вона проходила інтерв'ю на посаду в Люксембурзі, Таїланді і навіть в Уганді і в цілому була готова поїхати і туди.

До речі, в обох технокомпаніях Аня зустрічала чимало українців і взагалі людей зі Східної Європи. "У Сієтлі досить гарне співтовариство східних європейців, і багато хто з них працює в Boeing або Microsoft", - сміється вона.

А одного разу її розшукав колега-українець з головного офісу Spotify в Стокгольмі. Вже на другий день роботи він вирішив знайти земляків і об'єднав їх в Slack-чаті. За словами Ані, там було близько 50 чоловік.

Редакція не могла не уточнити, коли ж сервіс вже буде доступний в Україні офіційно, без того, щоб прикидатися користувачем з США. Аня відповіла, що не знає. Однак відповіла на суміжні питання.

Які перешкоди є для заходу Spotify в ту чи іншу країну?

У потокової передачі музики - не тільки в разі Spotify, але і багатьох інших потокових сервісів - ви не є власником контенту, який опублікований на платформі. Ми не володіємо музикою. Ми будемо ліцензувати її від безлічі інших сторін.

Перше, що нам потрібно, - це дозвіл на потокову передачу, щоб зробити цю музику доступною, де б ми не знаходилися. Найчастіше контракти, які ви спочатку укладали з правовласниками, дуже конкретні. Вони охоплюють конкретний регіон. Якщо ви, наприклад, вирішите стартувати в якійсь новій країні, про яку багато років тому навіть не думали, вам доведеться повернутися і змінити всі ці угоди з правовласниками і заново отримати від них дозвіл.

Чиї інтереси потрібно врахувати?

Музична індустрія дуже складна. Є багато різних власників пісні. Це авторське право, право виконавця, безліч різних ліцензійних платежів і інструкцій. Вам потрібен дозвіл від всіх. Ви повинні переконатися, що справедливо робите виплати всім.

У кожній країні є свої закони і правила, музичні спільноти для всього цього. Ви повинні мати відносини з кожним з них в кожній новій країні. Знати юридичні норми в музичній індустрії та інші загальні правила, якщо ви хочете запустити місцеве представництво в країні.

Де проблему вдалося вирішити?

Один із прикладів - Африка. Це зростаючий ринок, на якому рано чи пізно всі хочуть опинитися. Але він дійсно складний і там багато перешкод. У деяких країнах не так багато інфраструктури і процесів, щоб робити все з дотриманням нормативних вимог та точно законно. Але в Південній Африці таких структур історично трохи більше. Тому ми змогли запуститися там легше, ніж в деяких інших країнах

Можливо, український ринок просто нецікавий для Spotify?  У нас же така велика схильність слухати піратську музику.

Ні, не думаю, що це так. Є різні команди, які, наприклад, аналізують, яка окупність інвестицій, які можливості отримання доходу для певного ринку і населення. Але я не знайома з їх пріоритетами.

Що до піратської музики, то саме так починалася наша компанія. Даніель Ек, засновник компанії, вирішив почати Spotify, тому що в той час було дуже багато нелегального скачування музики. Він хотів дати людям набагато простіший і легальний варіант. Так що, думаю, вам просто потрібен доступний хороший варіант.

Що скажете про вашу конкуренцію з аналогічними сервісами Apple і Google?  Де ви обганяєте "яблучну" компанію?

Невеликим компаніям важко конкурувати з великими корпораціями на кшталт Apple або Google. Тому що вони вже присутні всюди, у них вже є офіційна юридична особа у всіх країнах. У нас цього часто немає.

Коли у великих компаній з'являється сервіс музики, відео або будь-якої іншої наявної у них послуги, вони можуть легко її додати. Але для невеликої компанії спочатку необхідно організувати свою присутність. І це займає дуже багато роботи.

На мій погляд, є багато країн, де ми попереду Apple. Думаю, що це в основному в країнах Європи і, можливо, країнах Південної Америки. Але взагалі я завжди працювала на креативній стороні Spotify, а наша "конкуренція" і повсякденні турботи трохи відрізнялися від боротьби за споживача. Так що не знаю, для нас це не було такою гарячою темою.

Чи плануються нові моделі монетизації в Spotify?

Мова не тільки про монетизацію. Ми постійно думаємо про те, як зберегти наших користувачів, тому що знаємо, що ми на піку. Для нас постійним є питання, як утримувати наявних користувачів, залучати нових з урахуванням всієї конкуренції, як дати людям цінність за їх лояльність.

З того, що у нас є в США, - це бандли. Наприклад, ви можете купити загальну підписку на Spotify і сервіс потокового відео Hulu за меншу ціну, ніж якби купували окремо.

На новому порозі, або Повернутися в Україну

Звичний для Ані Рувінської дворічний професійний цикл підійшов до кінця. На IT Arena вона ще виступила як Product Lead Spotify. Але зовсім недавно вона вже попрощалася з командою, щоб зробити перерву і подумати над подальшими кроками.

"Я завжди думаю про світ як про велику можливість. Мені пощастило, що я можу робити все це. І я розумію, що не всім це доступно, тому намагаюся дати людям такі можливості ", - говорить дівчина.

Що може спонукати Аню повернутися в Україну? Наприклад, очолити тут який-небудь R & D-центр західної tech-компанії?

Вона думає про це давно, адже вже не раз приїжджала до цього часу в Київ і відвідувала різні компанії. Їй цікаво попрацювати на ринках, що розвиваються на зразок нашого, Південно-Східної Азії або Африки. Але поки важко вирішити. Тому Аня йде в якусь творчу відпустку на кілька місяців, щоб відчути, куди тягне її нутро.Є, правда, і весела перешкода для повернення в Україну.

"Я трохи боюся зими. У Нью-Йорку, звичайно, теж холодно, але одного разу підлітком я приїжджала сюди взимку. Бігала від хати до хати, жахливо мерзла і при цьому бачила, як на дитячому майданчику спокійно грали діти. Напевно, мені потрібно буде просто одягатися відповідно ", - сміється Аня.

У США їй не вистачає нашого способу відзначати Новий рік - з вечірками до ранку, зустрічами з сім'єю. Каже, що Різдво цього не замінює. Але є все та ж проблемка - Новий рік-то тут взимку.

Так що якщо бажання пригод все ж переможе страх холоду, колишня українка повернеться.  "Ніколи не знаєш, як буде - посміхається вона.  - 5-10 років тому я й подумати не могла, де буду сьогодні і чим буду займатися ".

Читайте російською: Пивот как смысл жизни. История украино-американки, которая покорила Microsoft и Spotify

 

Евгений Шишацкий
Евгений Шишацкий
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини