RU

Пакет нововведень для водіїв та ДАІ

22.03.2011, 13:55
Пакет нововведень для водіїв та ДАІ - Фото
d767b2f74e12ddfbd869739d8fd74759.jpg

Новий закон відправляє на "пенсію" талон до водійського посвідчення і коректує правила складання співробітниками ДАІ протоколів і розгляди справ про адмінпорушення на дорозі. Які негативи і позитиви цього нововведення?

Народні депутати чергового разу турбувалися документами, що підтверджують право на управління транспортними засобами. Загалом результат варто вважати позитивним. По суті, це полегшення, передусім, для ДАІ, яка тепер може не видавати талони до водійських посвідчень. Адже їх вже давно ніхто не використовує для фіксації порушень, для чого вони і були замислені. Водночас для водіїв це також плюс.

Після прийняття закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо скасування талона до посвідчення водія і вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" водіям не доведеться носити з собою ще один документ, який ніякого практичного призначення не несе. А оскільки відсутність талона справа карана (хоч співробітники ДАІ перевіряють його наявність далеко не завжди), він перетворився у потенційний мотив для причіпок у тому випадку, якщо ні до чого іншого претензій немає.

У принципі, значення талона втратилося тоді, коли з'явилися більш прогресивні технології перевірки на предмет порушення Правил дорожнього руху водієм у минулому. Зараз із зберіганням цієї інформації набагато краще може впоратися комп'ютерна база.

Все це чудово розуміє як мінімум один із авторів ініціативи – Сергій Гусарев, колишній начальник Департаменту ДАІ. Але не забуває він і про інші інтереси своїх колег.

Саме тому, крім скасування талона, у цьому ж законі трохи змінені правила складання протоколів і розгляду справ про адмінпорушення на дорозі.

Передусім, співробітники ДАІ дістали право складати протоколи і у разі несанкціонованої установки на автомобілі спецсигналів, і у випадку залишення одним з учасників місця ДТП. Що характерно, обидві ці статті потрапили у КоАП на одному із сплесків депутатської боротьби з порушниками ПДР. Але передбачивши покарання за ці проступки, народні обранці просто-напросто забули визначити, хто повинен фіксувати ці порушення.

Протокол про адмінпорушення – це ключовий документ, без якого розглянути справу і винести рішення компетентний орган не може. Отже, досить жорсткі норми КоАП залишалися "напівмертвими". Працівники ДАІ, як правило, застосовували їх у тому випадку, якщо установка спецсигналів або втеча з місця ДТП поєднувалися з якимсь іншим порушенням, складання протоколу про яке входило до їхньої компетенції.

Зараз же ці норми повністю "пожвавили". І якщо порушення правил установки і використання спецсигналів – справа вельми специфічна, і застосовна ця стаття далеко не до кожного водія, то спроби ставити водію залишення місця ДТП, ймовірно, стануть досить поширеними.

Завдяки змінам працівники ДАІ тепер "залізобетонно" мають право на складання протоколу, в якому як інкриміноване правопорушення буде фігурувати тільки залишення місця ДТП (незалежно від того, кому буде ставитися правопорушення, яке призвело до цього ДТП). Тому досить велике значення тепер набуває розшифровка того, що є цим самим "залишенням".

Оскільки стаття належить до "судових" (а не віднесених повністю до ведення органів внутрішніх справ), дуже вільного трактування, швидше, вдасться уникнути. Хоч не можна виключити, що співробітники ДАІ з несумлінних спробують використати надану "можливість" (особливо при спілкуванні з не дуже "підкованими" водіями).

Ну, і третій "шар" прийнятих змін – ДАІ повернула собі "шматочок ковдри" у сфері розгляду справ про адмінпорушення. Зокрема йдеться про такі "популярні" склади, як:

- перевищення швидкості на більш ніж 50 км/год;
- ненадання переваги у русі автомобілям зі спецсигналами;
- порушення правил зупинки і стоянки, що створює перешкоди руху або загрозу його безпеки.

До того ж санкція за такі порушення дещо "спрощена" - скасоване альтернативне штрафу покарання у вигляді громадських робіт.

Найчастіше і легко зустрічаються порушення правил стоянки, що оформлюється із зазначених вище правопорушень – (встав під заборонним знаком, і готовий). Отже, водіям варто уважніше ставитися до того, де вони паркуються, оскільки співробітники ДАІ навряд чи пройдуть мимо поля діяльності, що відкрилося їм.

І останнє, що потрібно відзначити в прийнятому законі, - нетипове формулювання про момент вступу його в силу. Більш звично бачити, що документ набуває чинності з моменту опублікування. Цього разу автори написали, що Закон набуває чинності наступного дня після його опублікування. Це з серії "дрібні гроші, а приємно". Адже якщо документ набуває чинності з моменту опублікування, виникає питання, а як бути з тими, водіями, хто вчинив не за правилами через годину-півтора після опублікування закону? Якщо підійти суто по букві – то вони - порушники, оскільки незнання закону не звільняє від відповідальності. Але наскільки це правильно з погляду обов'язку держави зробити все, щоб будь-яка зацікавлена особа могла ознайомитися з документом, що зачіпає його права, до вступу в силу?

Олександр ПОПОВ "ЮРИСТ & ЗАКОН"


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини