RU

Особлива думка | Павло Казарін: Хто винен у пандемії

10.12.2020, 08:50
Особлива думка | Павло Казарін: Хто винен у пандемії - Фото
Павло Казарін (колаж – LIGA.net)

Пандемії могло і не бути. У всьому винен прогрес

Якби не цивілізація – ми б не стикалися з вірусами та інфекціями. Не знали б грипу та віспи. Не вмирали б від туберкульозу і коронавірусу.

Епідемія була неможлива в первісному суспільстві. Щоб прогодувати одну людину потрібний квадратний кілометр, а тому мисливці і збирачі рідко збивалися в більші групи. Низька щільність населення робила пандемію неможливою.

Читайте також: 5942 українця "надмірно" померли у вересні. Ковідом все не пояснити. Що відбувається?

Більш того. Інфекції та віруси стали наслідком аграрної революції. Коли людство приручило худобу – воно отримало на доважок ще й хвороби. Саме тварини служать переносниками більшості інфекцій. Мутації дозволяють патогенам переходити з тварин на людей. Якби людство не приручило корів, кіз і овець, то проблеми б не було.

Якби люди відмовилися від прогресу – ми б не жили в містах. Позбулися б від скупченості. Не перетиналися з незнайомцями. Нам не було б потреби робити щеплення від хвороб, тому що у них не було б шансу до нас дістатися. Все зло від революцій. В першу чергу, неолітичної.

Критики сучасного ладу абсолютно праві. Прогрес дійсно все зіпсував. Якби десять тисяч років тому ми б не освоїли ячмінь, пшеницю і рис – то хвороби б нам не загрожували. Якби ми не прив'язали себе до сільського господарства, наша залежність від стихійних лих була б набагато нижчою.

Читайте також: Павло Казарін: Що таке Зеленський

Ми були б міцними і витривалими. Жилавими і уважними. Харчувалися б різноманітніше і не зловживали б вуглеводами. Нам рідше доводилося б воювати один з одним, просто тому, що ймовірність зіткнення одного племені з іншим була статистично малоймовірною.

Зрештою, нас вчать цьому священні книги. Навіть вигнання Адама і Єви з райського саду нагадує перехід від збирання до землеробства. Підсумки гріхопадіння в наявності: раціон став мізерним, інфекції різноманітними, а праця – важкою. Плюс коронавірус.

Я думаю про це щоразу, коли зустрічаюся з пророками світлого минулого. Їх неважко впізнати. Вони шукають у нашому колективному вчора відзвуки золотого століття. Лають сучасну цивілізацію. Знаходять у тому, що відбувається ознаки змови і пробують розгадати, хто за цим всім стоїть.

У мене є для них відповідь. Всьому виною неоліт. Той самий, що подарував нам землеробство і обробку металів. Осілий спосіб життя і міста. Соціальне розшарування та теїстичні релігії.

Читайте також: Компроміс із COVID-19 по-українськи: відсвяткуємо Новий рік і Різдво, а потім буде видно

Якби не він – у нас не було б кераміки і сокир. Рибальських сіток і міжплемінного обміну. Писемності та живопису. Скупченості і вірусів. Ми б не вмирали від нинішніх діагнозів просто тому, що не доживали б до них.

Ці люди абсолютно праві. Прогрес прирік нас на приватну власність і війни. Створив нерівність майнову і соціальну. Його плодами стало насильство та ієрархії. А ще він зробив людство домінуючим видом на планеті і дозволив витрачати час на соціальні мережі.

Саме прогрес в результаті створив світ, в якому від ожиріння гине втричі більше людей, ніж від недоїдання. В якому на частку насильства припадає один відсоток всієї смертності. В якому дорожньо-транспортні пригоди забирають вдвічі більше життів, ніж війни та злочинність.

Ми живемо в найкращому зі світів, хоч і переконали себе в зворотному. Весь наш гомін – це наслідок короткої пам'яті. І ось ми вже не хочемо згадувати про те, що бабусин рецепт лікування застуди (тепле молоко і мед) – це всього лише відгомони життя в умовах недоїдання, коли хворому давали все найкалорійніше, що тільки було в селянській хаті.

Читайте також: 8000 Зеленського, або Своїх не кидають? Скільки коштує президентська підтримка ФОПів

Золотий вік не захований від нас під гущавиною століть. Народна медицина була актуальна лише до винаходу пеніциліну. Але ті, хто торгують неврозами, зазвичай вважають за краще про це не згадувати.

У чотирнадцятому столітті чума викосила чверть населення Євразії. В шістнадцятому – чорна віспа вбила третину аборигенів Мексики. Всього лише сто років тому іспанський грип забрав життя кожного двадцятого мешканця планети. Досить складно розмірковувати на тлі цих цифр про те, що "сьогодні – це зіпсоване вчора".

Втім, все це не скасує нових луддитів. Вони і далі будуть боротися з вакцинами та технологіями, прогресом і науковим знанням. Світ дуже складний для них – і вони намагаються його спростити.

Хоча саме складність нашої реальності дозволила кожному з них дожити до повноліття.

Читайте російською: Особое мнение | Павел Казарин: Кто виноват в пандемии

Павел Казарин
Павел Казарин
журналист
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини