RU

Оксана Макар. Самоврядування проти свавілля, - погляд

22.03.2012, 13:59
Оксана Макар. Самоврядування проти свавілля, - погляд - Фото
Через кілька днів після трагедії в числі перших самоорганізувалася миколаївська молодь (фото - ncjour.com.ua)

Миколаївська трагедія змусила городян стати громадянами. Колонка журналіста ЛІГАБізнесІнформ

Моя бабуся розповідала: після амністії з нагоди смерті Сталіна в 1953 році в країні почався розгул злочинності. Вона в той час вчителювала на Донбасі, в маленькому шахтарському містечку. Той рік вона згадувала з жахом: виходити на вулицю було небезпечно, залишатися вдома теж - урки вирізали цілі родини. Місцева міліція зі злочинністю не справлялася. Жах припинився в одну ніч: кілька шахтарів, колишніх фронтовиків, озброївшись арматурою, влаштували зачистку. В результаті в містечку не залишилося не тільки жодної злодійської малини, а й жодного потенційного вбивці й грабіжника. Міліціонери закрили очі на масове вбивство кримінальників - жоден шахтар не сів за грати. Це був страшний, але ефективний акт громадянської самоорганізації.

В історії з Оксаною Макар сталося інше диво. Коли жителі Миколаєва вийшли на вулицю з вимогою розслідувати злочин, це був акт міського самоврядування. Не бутафорного, а реального. Бутафорним виглядав, мабуть, лише законно обраний мер, який з деяким запізненням сам прибув на мітинг з якимось гаслом - протестувати проти недбайливих міліціонерів, прокурорів та інших своїх колег по владі.

Коли миколаївці зібралися на площі, вони перетворилися в городян, в європейському розумінні цього слова. Вони раптом зрозуміли, що ця міліція, прокуратура, швидка допомога повинні належати їм. А найголовніше в тому, що біль Оксани Макар виявилася їхнім болем. Це зрушення свідомості. Так, "акт самоорганізації", про який сказано спочатку, дає миттєвий ефект, але не вирішує проблему системно. Самоврядування само, як і будь-які зміни в культурі, - це на віки.

Зрозуміло, що нічого відразу не зміниться. Щоб хоч якось змінити всю цю "нашу" владу, міліцію, медицину й виховати представників золотої молоді, знадобляться роки. І не все відразу вийде. Та й чи вийде? Залишається лише вірити. У людей, у суспільство, в те, що тимчасові муки Оксани Макар не марні.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини