Незвичний стартап. Українці придумали, як рятувати біполярників, пізніше - і шизофреніків

26.11.2019, 10:16
Незвичний стартап. Українці придумали, як рятувати біполярників, пізніше - і шизофреніків - Фото
Фото: Pixabay

Українські розробники придумали систему, яка повинна допомогти безпечно жити мільйонам людей із біполярним розладом

У липні цього року троє українців, у яких сумарно 50 років досвіду в IT, зважилися на дуже цікаву справу. Вони запустили стартап, який допоможе людям з біполярним розладом. В Україні від цієї недуги страждають близько 2-4% населення. А дбати про таких хворих віддалено достатньо проблематично.

Що таке біполярні розлади?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в світі 60 млн осіб страждають від біполярного афективного розладу (БАР). Розрізняють дві фази такого розладу - маніакальну і депресивну. У першій фазі людина гіперактивна, у неї швидка мова, жваві жести, вона може спати всього кілька годин за ніч і бути свіжою вранці.

У депресивній фазі людина навпаки не може встати з ліжка, у неї занепад сил, все навколо дратує, низька працездатність, швидка стомлюваність. Пацієнт навіть може накласти на себе руки.

У чому полягає ідея

Використовуючи штучний інтелект і машинне навчання, Олександр Шарко, Володимир Тутов і Олексій Тулін розробили систему, яка, по-перше, зможе повідомляти лікарям і близьким про небезпечні загострення хвороби, по-друге, вона дозволить лікарням значно економити на медикаментах і візитах до лікаря. Партнери займалися розробкою медичних рішень для замовників із США, Ізраїлю та Європи. Тулін - президент компанії Archer Software, Шарко - операційний директор, Тутов - проектний менеджер та голова відділу R&D.

В команді маркетингу у стартапу є члени з БАР, які описують своє життя і побут. Медичним консультантом виступає голова і лікар психосоматичного центру при лікарні Мечникова.

Партнери вклали в свою розробку $80 000. Ще $350 000 - 500 000 інвестицій найближчим часом збираються залучити.

Стартап отримав назву Bicovery. Спеціальний софт відстежує емоційний і фізичний стан людей, що живуть з біполярним розладом, і дозволяє рідним або медичним працівникам контролювати його.

Як взагалі це буде працювати?

Уявіть додаток, який працює на будь-якому гаджеті. Це може бути будь-який трекер - Fitbit, Apple Watch або навіть розумне кільце - достатньо підтримки шагоміру, моніторингу серцебиття і типів фізичних активностей пацієнта. Далі все зробить штучний інтелект.

У грудні Bicovery збирається запустити перші медичні випробування. У них братимуть участь 100-150 пацієнтів, а також особи, які доглядають за ними, і 30-40 лікарів. Тривалість експерименту - 6-12 місяців.

Якщо випробування пройдуть успішно, Bicovery почне поширювати своє рішення крім ринку України в таких країнах, як, наприклад, Німеччина, Швейцарія, Австрія. А далі - протягом 2-3 років - вихід до Ізраїлю і в рамках 3-5 років - до США.

Під час презентації стартапу його представники відповіли, що в США витрачають $12000-19000 на лікування одного пацієнта з БАР на рік. Ця сума може на третину знизитися, якщо використовувати Bicovery. Ну і найголовніше - Bicovery поліпшить якість життя пацієнтів.

До речі, БАР - не єдиний розлад, який збираються моніторити українські розробники. В їхніх планах - розширення можливостей софту на такі хвороби, як шизофренія, тривожний розлад, прикордонні розлади. Це можуть бути вже окремі стартапи.

Що думають про проект фахівці?

Сергій Данилов, CEO Beehiveor, нейробіолог, ставиться до ідеї проекту позитивно. На його думку, швидше за все залежність можна буде побачити.

"Звичайно, є проблеми зі збором даних та якістю попереднього діагнозу, але потенційно рухової активності для прогнозування позитивної фази біполярного розладу досить", - вважає експерт. Додаючи, що цим питанням давно займаються і на цю тему є багато наукових статей.

Як каже Сергій Данилов, багато чого буде залежати від збору даних для навчання і того, наскільки правильно діагностовано синдром. А також від того, наскільки стандартизовані дані.

"Наприклад, якщо це смартфон, то скільки часу в день люди з ним, якщо це фітнес-трекер, то тип акселерометру і безперервне носіння тощо. Загалом, більш ніж реально, але на практиці може виявитися дуже проблематично", - резюмує нейробіолог.

На думку психіатра і психотерапевта Катерини Дроздової, моніторингу однієї фізичної активності при БАР недостатньо. Потрібно оцінювати в першу чергу настрій. Хоча, як уточнює Олександр Шарко, стартап буде відслідковувати не тільки фізичну активність, а ще й динаміку, тривалість сну.

"Сон - ключовий фактор для біполярніка", - підкреслює він. Крім цього, система буде відслідковувати соціальну активність (кількість, тривалість дзвінків, час, проведений в різних додатках смартфона, час доби цієї активності).

І це ще не все. Як розповідає Шарко, є так званий typing behavior. Це характер роботи з текстом: кількість і довжина повідомлень, кількість помилок, час і динаміка набору, емоційне забарвлення повідомлень. Ця оцінка теж буде проводитися.

"Клієнт-пацієнт сам повинен кожного дня відзначати настрій (ми раніше пацієнтам давали завдання вести щоденник настрою), рівень енергії, самопочуття. А трекер визначить реальну фізичну активність", - говорить Катерина Дроздова.

Шарко відповідає на цей коментар. В їхній системі буде і класичний опитувальник і короткі збори настрою одним натисканням. "Але ми вважаємо це вторинним і менш значущим джерелом, тому що ми працюємо з людьми з когнітивними порушеннями," - резюмує він.

Евгений Шишацкий
Евгений Шишацкий
корреспондент ЛІГА.Tech
Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини