Не сьогодні. П'ять страшних епідемій, які не змогли знищити людство

28.01.2020, 13:59
Не сьогодні. П'ять страшних епідемій, які не змогли знищити людство - Фото
Фото: Martin Divisek/EPA

Коронавірус 2019 nCoV вийшов за межі Китаю: 106 загиблих, 4500 заражених. Але чи є привід для паніки?

Повна ізоляція міст, припинення транспортного сполучення між ними, температурний скринінг в аеропортах по всьому світу й навіть евакуація громадян інших країн: незважаючи на жорсткі обмеження, коронавірус нового типу 2019 nCoV вийшов за межі Китаю. Випадки зараження зафіксовані в Європі та Америці. До України вірус поки не добрався.

LIGA.net поговорила з доцентом кафедри інфекційних захворювань київського медуніверситету Наталією Тімко: "Небезпека поширення є. Але поки у нас все спокійно". Вона вважає, що зараз гарний час для українських лікарів потренуватися, що робити, як надягати протичумні костюми, який матеріал відбирати й куди везти. "Зберігаємо спокій, - каже епідеміолог. - І просто частіше миємо руки".

Читайте про це: "Більше 100 000 загиблих" та інші фейки про коронавірус. Підбірка

Все ще панікуєте? Тоді ось добірка з п'яти епідемій, які вбили десятки й сотні мільйонів людей, але так і не змогли знищити людство.

ЧУМА ЮСТИНІАНА. Це перша зареєстрована в світі пандемія, яка забрала життя 25-50 мільйонів осіб (точна кількість жертв невідома) - близько 13% людей, які жили на той момент. Вона почалася в 541 році, імовірно, з Єгипту або Ефіопії, переносниками стали заражені чумною паличкою щури: вони потрапили на торгові судна й розійшлися по країнах Середземномор'я. Пандемія охопила Близький Схід і Європу. На думку істориків, в розпал епідемії в 544 році тільки в Константинополі щодня вмирали до 5000 чоловік, і місто втратило 40% населення. Пандемія названа в честь римського імператора Юстиніана I, який теж заразився чумою, але вижив. На ці роки припав тільки перший пік захворюваності, всього ж період чуми Юстиніана окреслюють періодом в 200 років.

"ЧОРНА СМЕРТЬ". Цей спалах чуми вважається наймасштабнішим в історії. Пандемія почалася в Східному Китаї в 1320-х роках, поступово охопила Індію, а потім дісталася до Європи. На своєму піку, в 1346-1353 роках, вона знищила від 30 до 60% європейського населення. Всього по світу від неї померли близько 70-100 млн осіб - чверть людей, які жили тоді . Повторні спалахи тривали аж до XIX століття.

Рознощиком захворювання стали інфіковані паличкою Yersinia pestis блохи, яких переносили щури на торгових судах. З Китаю дрібних гризунів погнали катаклізми: посуха і голод, навала сарани, а потім дощі і урагани. Медичних способів боротися з чумою не було ще кілька століть. Але саме тоді європейські міста, які страждали від чуми, придумали систему карантину: всі кораблі, що прибували до їх берегів з інших країн, за 40 днів відстоювалися на відстані, перш ніж розвантажувати товари.

Зараз чума успішно лікується. Хоча без лікування коефіцієнт летальності становить 30-100%, легенева форма без раннього прийому антибіотиків майже завжди призводить до смерті. У 2010-2015 роках, за даними ВООЗ, в світі було чумою захворіли 3248 осіб, 584 - загинули.

"ІСПАНКА". Пандемія іспанського грипу почалася в останні місяці Першої світової війни в 1918-1919 роках. Жертвами грипу, що отримав назву "іспанка" (оскільки Іспанія першою оголосила про спалах хвороби) стали від 50 до 75 мільйонів людей, або 2.6-5.2% населення планети на той момент. Хвороба блискавично поширювалася між країнами з двох причин: технічний прогрес і масове переміщення військ країн-учасниць війни. Всього перехворіли 400-500 мільйонів людей, тобто до третини жителів планети. Вимирали цілі села від Аляски до Південної Африки, часто не вистачало цвинтарних місць для похорону, і людей ховали десятками.

Вірус H1N1 в основному вбивав молодих людей 20-40 років. На пізній стадії хвороба викликала легеневу кровотечу, внаслідок якої хворі захлиналися кров'ю. У деяких країнах на роки були закриті на карантин всі публічні місця: суди, церкви, театри, кінотеатри. Іноді продавці забороняли відвідувачам входити в магазини і продавали товари на вулицях.

Читайте також: Китайський вірус пішов по світу. До чого готуватися Україні? Розбір

ХОЛЕРА. До XIX століття це захворювання (збудник - Vibrio cholerae), яке призводить до важкої діареї та зневоднення й може вбити людину всього за кілька годин, локалізувалося на півдні Азії. Його поширенню по всьому світу сприяли спека, забруднення вод і масове скупчення людей біля річок. З 1817 по 1860 рік за світом прокотилися шість пандемій холери: через Японію, Сирію, Саудівську Аравію, Єгипет, Туреччину, Росію і до Європи. До 1830 року після російсько-турецької війни холера пройшлася по Україні.

Тільки до 1860 року холера забрала життя близько 40 мільйонів чоловік.

Сьома пандемія почалася в 1961 році в Південній Азії й поширилася на Африку і Америку. До неї привів біотип Ель-Тор. Хвороба досі спалахує в різних країнах: в Нігерії, Сенегалі, Афганістані, Західній Африці, Іраку, Пакистані, Гаїті. Як йдеться на сайті ВООЗ, в 2017 році повідомлялося про 1 227 391 випадок в 34 країнах, 5654 з яких закінчилися смертельним результатом.

ЧОРНА ВІСПА. Ця гостра інфекційна хвороба знищила, мабуть, найбільшу кількість людей в світі. Спочатку була поширена тільки в арабських і азіатських країнах. Епідемія чорної віспи вперше прокотилася Китаєм в IV столітті, в середині VI століття вразила Корею, в 737 році від віспи вимерло 30% населення Японії. Хрестові походи і арабські завоювання принесли хворобу в Європу.

Ліків проти віспи не було, і третина хворих гинула: хворі буквально згнивають живцем. Революцією в боротьбі з віспою виявилося відкриття в 1796 році вакцини. Але і це не зупинило повністю епідемію. Вважається, що навіть в XX столітті від віспи в цілому померло 300-500 млн чоловік. Зараз віспа переможена завдяки вакцинації. Останній випадок зараження зафіксовано в 1977 році.

Читайте також: Новий коронавірус з Китаю: всі головні новини

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини