30.01.2019, 12:22

На порозі епідемії кору. Що відбувається та як себе захистити

На порозі епідемії кору. Що відбувається та як себе захистити - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

Питання ціною в життя: чи можна обійтися без щеплень, чи є вони в Україні, як, кому й коли їх робити

Майже 12 000 українців захворіли і шестеро померли від кору за останній місяць. Міністерство охорони здоров'я не виключає, що доведеться оголошувати епідемію. Що призвело до спалаху кору в Україні та як себе убезпечити - у матеріалі LIGA.net.

Спалах кору: що відбувається

"Заразність кору дуже висока. Якщо на першому поверсі багатоповерхівки захворіли діти, то захворіє весь під'їзд, у кого не було щеплень. Фактично 95%", - говорить мешканка Львова, лікар Людмила Мацко-Звір.

Перед Новим роком на кір перехворіла її молодша, однорічна дочка. Батьки планували зробити перше щеплення 10 січня за календарем, але не встигли. "Намагалася її оберігати, бо у Львові епідемія. Спочатку були звичайні симптоми вірусної інфекції: начебто трохи закладений ніс, злегка покашлює. А потім температура підскочила до 40 градусів", - розповіла вона  LIGA.net.

На Різдво дочка покрилася характерним висипом. Кір проходила важко: температура не збивалася нижче 38 градусів навіть при правильно розрахованих дозах жарознижуючого. "Вона дрімала, тільки коли ми її качали. Ми з чоловіком і качали її цілодобово, майже не спали", - говорить Людмила Мацко-Звір. Її старші діти, яким були зроблені щеплення від кору, не заразилися. Хоча вони контактували з сестрою.

Читайте також: Не були щеплені. У Запоріжжі троє медиків захворіли на кір

Просто статистика. З 28 грудня по 25 січня в Україні захворіли на кір 11 757 чоловік. Велика частина хворих (6 881) - діти, повідомили LIGA.net в центрі громадського здоров'я МОЗ. Шестеро людей померли від ускладнень. Серед них дві дитини: восьмимісячний малюк помер в обласній лікарні Вінниці - не був щеплений за віком, і дворічний хлопчик з Бердичева.

За весь минулий рік кір забрала 16 життів, а перехворіли нею 55 000 жителів країни.

Чому люди хворіють і помирають

"Від кору не повинні вмирати в 21 столітті. Майже всі, хто захворів, не мали необхідної кількості щеплень", - пояснив LIGA.net  причини цієї статистики Володимир Біруля, представник Центру громадського здоров'я.

Кір протікає дуже важко, особливо у дорослих, і може викликати цілий ряд ускладнень: від сліпоти і пневмонії до енцефаліту.

Від кору, паротиту та краснухи (КПК) роблять щеплення в два етапи: в 1 рік і в 6 років. Це дозволяє сформувати колективний імунітет. За рекомендаціями ВООЗ, умовно безпечне охоплення щепленнями повинно становити не менше 95% - щоб не допустити спалахів хвороби.

"Коли всі навколо вакциновані й не переносять інфекцію, ми захищаємо тих, хто не може бути щеплений. Це дуже важливо. Але за останні 10 років ми маємо великий провал серед планових вакцинацій", - відзначили в центрі громадського здоров'я.

У минулому році після ряду кроків МОЗ вдалося вийти на непоганий показник - 91%. Але в попередні роки охоплення вакцинами КПК не перевищувало навіть 50%. "Ми підійшли до тієї межі, коли пожинаємо плоди антивакцинаторної кампанії", - сказав Бируля.

Противники вакцинації вважають, що навколо кору спеціально розганяють паніку.

"Це не паніка, все серйозно, - запевнив LIGA.net доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО Федір Лапій. - Ми давно попереджали, що буде багато хворих. Ще в 2017 році було чітко зрозуміло, що завдання, яке стоїть на цей період спалаху кору - мінімізувати їх кількість. у 2017 і 2018 році виконано величезну роботу для того, щоб їх не було в рази більше".

Він пояснює: кір палає там, де найнижчий рівень охоплення вакцинацією. Спалах кору почався з Одеської області, і потім приєдналася Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька, Тернопільська області, Закарпаття. Там найбільша кількість хворих.

У 2017-18 роках проведено велику роботу, щоб їх не було в рази більше: закуплено вакцини із запасом, налагоджено передачу надлишків між областями. "Можна по-різному сприймати Уляну Супрун. Але якщо порівнювати з іншими міністрами, такої інформаційної кампанії не було при жодному міністрі. І не було підтримки вакцинації особисто міністром", - вважає Федір Лапій.

Як убезпечити себе та дітей

Ліків від кору - немає. "Вакцинація - це єдине, що може зупинити кір. Не жертвопринесення, не молитовні ходи, ніякі 21-денні карантини, про які говорять так звані експерти. Мені хочеться сказати: ви адекватні? У вас немає дітей і ви не знаєте, що тільки закінчилися канікули в школах? Які тривали майже 21 день? Це не той фактор, який повинен розглядатися для того, щоб приборкати кір. Це неефективно", - говорить Лапій.

У центрі громадського здоров'я МОЗ уточнюють: вакцин у поліклініках і зараз достатньо. У регіонах розподілено 900 000 доз вакцин виробництва Бельгії і США. Дітям роблять щеплення від кору безкоштовно. Також Міністерсто позначило групу ризику, яка теж може отримати безкоштовне щеплення: це вчителі, військові, студенти.

Платне щеплення можна зробити і в приватних клініках. Наприклад, Євролаб бере за вакцинацію КПК 950 грн, Ісіда - 784 грн, Медіком - 1078 грн.

"Кожному варто перевірити свій вакцинальний статус і зробити необхідну кількість вакцинацій. Говорячи відверто, якщо людина знає, що довідка про щеплення її дитини фальшива (за даними ЮНІСЕФ, таких 30% - ред), вона може піти і зробити документально третє, а насправді першу вакцинацію. Це працює, буде стимулювати імунну систему й виробляти антитіла", - зазначив Біруля.

Дорослим, які не пам'ятають своїх щеплень, краще здати аналізи в лабораторії й у разі їх відсутності - зробити.

Протягом 72 годин обов'язково вакцинуватися і тим, хто контактував з хворими на кір - це безкоштовно.

"Якщо ви з дитиною не можете з якихось причин прийти в поліклініку на вакцинацію, - працюєте, незручно їхати, далеко, - окей, ми приїдемо до вас. Для цього формуються виїзні бригади, графік виїздів. Це було рішення оперативного штабу при МОЗ", - додав Лапій.

Вмирають від хвороби, а не від вакцини, говорить доцент. Якби вакцинація була настільки небезпечна, як кір, то українські госпіталі були б завалені хворими з наслідками вакцинації. А вони завалені хворими на кір: пневмоніями, енціфалітами, просто з важким перебігом.

"Ми пожинаємо плоди того, що було в попередні роки не зроблено або навіть спеціально зіпсовано, - вважає Лапій. - Розгребти авгієві стайні досить складно. А нас ще чекає веселий рік виборів президента і до парламенту, коли вакцинація буде елементом спекуляції".

Читайте також: Як батькам перевірити вакцину від кору. Пояснення від Супрун


специальный корреспондент Liga.net
Підписуйтесь на аккаунт LIGA.net в Twitter, Facebook, Інстаграм: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Отправить:
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Популярне