RU

Лікарі-мільйонери. Як децентралізація і медреформа змінюють Україну

12.09.2019, 12:21
Лікарі-мільйонери. Як децентралізація і медреформа змінюють Україну - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

Історії лікарів, які ризикнули стати ФОПом, набрали пацієнтів і отримують 2 млн грн на рік

За півтора року медреформа кардинально змінила ландшафт охорони здоров'я в Україні. Пройшов лише перший етап, що торкнувся первинної медицини (сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів). Наступний етап включає в себе програму безкоштовна діагностика (за направленням лікаря можна буде отримати більше 50 лікувальних і діагностичних процедур). У цьому тексті LIGA.net взялася дізнатися, як перший рівень реформи змінив життя медиків-ФОПів в областях України, зробивши багатьох з них мільйонерами.

ІСТОРІЯ ПЕРША. Німеччина? Ні, краще працювати в Україні

Два роки тому 48-річна Наталія Феденко зі Сколе (Львівська область) планувала за прикладом колеги переїхати до Німеччини, щоб відкрити там приватну практику. "Думала, якщо вона ризикнула поїхати з чоловіком і чотирма дітьми, то і я зможу, куплю ультразвук і як сімейний лікар не пропаду", - згадує жінка.

Наталія навчалася на лікаря ультразвукової діагностики і 18 років безуспішно намагалася поєднувати в місцевій поліклініці роботу з УЗД і сімейного лікаря. "Ставок на УЗД не було, а я не розуміла, чому не можу виконувати цю роботу, якщо є обладнання. Великий потік людей, о дев'ятій вечора ще зайнята, руки опускалися. Це була робота на виснаження", - згадує лікар.

Влітку 2017-го жінка відкрила кабінет сімейного лікаря, - хотіла сама вирішувати, чи працювати на ультразвуку, якою таблицею зору користуватися і як організовувати свій день. Для цього позичила у друзів $6000 і орендувала нове приміщення. "Спробую. У разі чого - поїду за кордон", - думала Наталя.

Наталя Феденко (Фото з особистого архіву Феденко)

У медзакладі до звільнення і організації маленького бізнесу колеги поставилися скептично, згадує жінка, насторожений був і чоловік Наталії - приватний кабінет лікаря в Сколе здавався неприбутковим підприємством. "Паралельно запускалася медична реформа. Я розуміла - вона створена для мене. За кілька місяців, в жовтні 2018-го, підписала угоду з Національною службою здоров'я", - згадує лікар.

Зараз у Наталії як у ФОПа - 4600 пацієнтів. Для порівняння населення Сколе - 6000 чоловік. За її словами, вона обслуговує пацієнтів не тільки з міста, а й прилеглих районів. На питання, як вдалося зібрати стільки людей, Наталя відповідає: в місті мало лікарів і багато пенсіонерів, тому знаходять і звертаються самі.

З грудня 2018-го Наталя отримала від Національної служби здоров'я (НСЗУ) 2,5 млн грн.

У штат вона набрала вісім медпрацівників - два педіатра, три сімейних лікаря та три медсестри: "Вони повірили в мене. Раніше ніхто не знав, що буде з реформою, затихне вона чи ні".

В результаті всі тільки виграли. Ставки медсестер стартують від 8000 грн, лікарів - від 20 000 грн і доходять до 27 000 грн - в залежності від кількості пацієнтів і їх ротації. Для порівняння в поліклініці, за словами Наталії, лікарі отримували близько 6000 грн.

Як керівник закладу, Феденко отримує 30% від виділених коштів. Інша частина йде на зарплати співробітникам, закупівлю обладнання, витратні матеріали, оплату гарантованих пакетів для пацієнтів, оренду, комунальних послуг та податки.

Після отримання першого траншу від НСЗУ Наталія погасила борг у $6000 і закупила обладнання для лабораторії. Зараз пацієнти можуть безкоштовно здати загальний експрес-аналіз крові, сечі, цукру, холестерину, тести на інфаркт міокарда, СНІД і вагітність. У планах Наталії закупити ще три нових аналізатора, на які потрібно близько 600 000 грн. Намічається і розширення - в орендованому приміщенні в 53 метри пацієнтам вже тісно, ​​каже лікар. Новий приватний кабінет буде в два рази більше, - там розмістять лабораторію, кабінети педіатра та сімейного лікаря.

"Пацієнти запитують, скільки коштує обстеження, аналізи. Кажу: нічого. Вони щасливі, і я щаслива. Це справжній обмін позитивом", - говорить лікар.

Не обходиться без складнощів. Серед них - координація роботи, ведення бухгалтерського обліку, набір персоналу.

"У поліклініці я була виснажена, не було ніякого позитивного наповнення. Уже два роки, як працюю на себе. Правда, діти мене практично не бачать, але, сподіваюся, що служу для них прикладом. Зараз відчуваю дуже гарне почуття наповненості", - усміхається Наталя.

ІСТОРІЯ ДРУГА. Як два лікаря ризикнули все змінити - і вийшло

"Раніше в Світловодську не розуміли, що таке лікар-ФОП. А сьогодні з різних ФОПів ми створюємо нову медичну мережу", - розповідає 35-річний Сергій Сергєєв зі Світловодська (Кропивницька область).

Разом зі своїм колегою, приватним лікарем Євгеном Яковенком, він орендує приміщення під медзаклад. Чоловіки підписали договір про спільну діяльність і тепер ділять не тільки квадратні метри, а й обладнання. Пацієнти Яковенка ходять в лабораторію Сергєєва, де використовують експрес-аналізатор крові. А пацієнти Сергєєва - в сусідній кабінет Яковенка, робити кардіограму серця. На двох у них - 13 000 пацієнтів. За нової моделі фінансування "гроші йдуть за пацієнтом" лікар заробляє майже 2 млн грн в рік.

Сергій Сергєєв (ліворуч) разом з колегами, Євген Яковенко (у центрі) (Фото: Sergey Sergeev/Facebook)

Сергєєв - один з перших лікарів-ФОПів, які підписали договір з Національною службою здоров'я. Але, коли він ризикнув вийти з поліклініки і відкрити приватну практику, реформа була ще в планах. Лікар каже, що сім'я не підтримувала його ідею, оскільки "приватна практика - нестабільний заробіток". Але Сергєєв ризикнув: залишив оклад завідувача лабораторії в 10 000 грн і відкрив кабінет сімейного лікаря, який обійшовся йому в 150 000 грн.

"Лікарем-приватником я заробляв в півтора рази більше, ніж в поліклініці. Через півтора місяці я приєднався до реформи, не було впевненості в завтрашньому дні. І це здавалося хорошим рішенням", - розповідає лікар.

Сергєєв набрав персонал з шести чоловік - лікарів, медсестер, реєстраторів і програмістів. Завдання медперсоналу в 80% випадків - виявити похибки способу життя і змінити їх, навчити пацієнтів жити з хронічним захворюванням, вчасно виявити цукровий діабет, випадки раку, поставити діагноз і направити до правильного фахівця.

Всього у Сергєєва як у ФОПа 8000 пацієнтів, з яких 1800 як у сімейного лікаря. За них він отримує 2 млн грн на рік. 50% з цих грошей ідуть на зарплату персоналу - середня зарплата лікарів сягає 26 000 грн. 30% грошей з НСЗУ покривають витрати на комп'ютеризацію приміщення, придбання обладнання та витратні матеріали на аналізи.

"Ми створили сім робочих місць, кожне з яких обійшлося у 18 000 грн. Недешево коштують і аналізатори - від $1000 до $15 000, в залежності від призначення", - говорить Сергєєв.

Решту грошей, за його словами, відкладають на освітні проекти - курси лікаря і "школу здоров'я" - освітній проект для пацієнтів, що поєднує 20 лікарів-ФОПів по Україні. Ідея створення проекту виникла у лікаря після аналізу явок, складеним НСЗУ. Виявилося, що 80% пацієнтів, які приходять на прийом до Сергєєва, не потребують щоденного медичного огляду, - в більшості випадків це люди з хронічними захворюваннями.

"Це люди, які вбивають себе своїм способом життя. Щоб виправити це, ми з колегою Євгеном Яковенком вирішили організувати "школу здоров'я", в рамках якої будемо читати пацієнтам лекції про медицину і навчати модифікувати спосіб життя", - розповідає лікар.

Пацієнти по-різному реагують на реформу, говорить Сергєєв, часто - негативно. Медицина змінилася, а пацієнти мінятися не хочуть, каже він. Зізнається, що на початку реформи деякі нововведення здавалися незрозумілими навіть йому. Наприклад, вимірювання ваги і зросту пацієнта, яке входить до списку обов'язкових послуг сімейного лікаря. "Спочатку смішило: світовий стандарт, так світовий стандарт. Але потім розумієш, наскільки ці стандарти демонструють спосіб життя пацієнта", - робить висновок лікар.

ІСТОРІЯ ТРЕТЯ. Ніколи не пізно реалізувати мрію - приклад Антоніни Кучеренко

Приватну практику 51-річна Антоніна Кучеренко із села Іза (Закарпатська область) відкрила за два роки до запуску реформи. Тоді разом з чоловіком вони пішли з сільської амбулаторії, в якій пропрацювали близько 25 років, орендували двокімнатне помешкання і купили аналізатор для експрес-діагностики пацієнтів. "У приватній справі багато що спирається на оренду. Ми були зацікавлені увійти в реформу ще й тому, що НСЗУ допомагає оплачувати оренду, комунальні послуги", - говорить лікар.

Антоніна Кучеренко (Фото з особистого архіву Кучеренко)

Як приватник Антоніна оформила на роботу одного лікаря - чоловіка, і шість медсестер, які пішли з поліклініки слідом за нею. Лікар розповідає, що в місцевій амбулаторії часто трапляються перебої з аналізами і пацієнти шукають альтернативу, тому з набором пацієнтів у неї проблем немає. На двох лікарів, подружжя Кучеренко, доводиться 3600 пацієнтів, вони обидва набрали максимальну їх кількість - по 1800 осіб, тому обслуговують ще 200 людей абсолютно безкоштовно.

З жовтня 2018-го Кучеренко, як приватний лікар, отримала від держави майже 2 млн грн. Це не чистий прибуток. З цих грошей лікар оплачує аналізи своїх пацієнтів за гарантованими пакетами, купує витратні матеріали, платить податки.

Свою минулу зарплату Кучеренко називає неадекватною - в сільській амбулаторії вона заробляла 5000 грн на місяць. "Зараз фінансово набагато простіше, - розповідає лікар. Я не уявляла, що можна мати 25 років стажу і до цього дожити".

Жінка зізнається, що через вік буває складно відповідати вимогам реформи - наприклад, працювати з електронними сервісами. "Якщо хочеш працювати, повинен вчитися. До недавнього часу у мене був простий кнопковий телефон, зараз купую новий гаджет, щоб мати доступ до інтернету і до сервісів", - посміхається Антоніна.

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини