RU

Коронавірус в Україні. Як захиститися і що робити, якщо заразився: поради епідеміолога

03.03.2020, 16:46
Коронавірус в Україні. Як захиститися і що робити, якщо заразився: поради епідеміолога - Фото
Андрій Александрін: Антибіотики на вірус не діють (Колаж: LIGA.net)

Чи готова Україна до можливого спалаху коронавірусу, як паніка підняла ціни на маски в 100 разів і чи є спосіб себе убезпечити

Коронавірус дістався до України: захворювання підтвердили у жителя Чернівців, який у кінці лютого повернувся з Італії. Чи варто тепер українцям готуватися до масштабного спалаху коронавірусу, чи готова українська система охорони здоров'я, що робити і чого ні в якому разі не варто робити в разі зараження - про це LIGA.net поговорила з лікарем-епідеміологом, головою Національної експертної групи з інфекційного контролю ( NEGIC) Андрієм Александріним.

- Перший випадок коронавірусу офіційно зареєстровано в Україні. Це привід для паніки?

- Можу припустити, що в нашій країні коронавірус з'явився раніше. Просто у нас відсутні швидкі тести. Слава богу, з'явилися тести хоча б для підтвердження на ПЛР-діагностики, але і вони є далеко не у всіх регіональних або обласних лабораторіях.

Читайте також: Коронавірус. У МОЗ пояснили, які Україна використовує тест-системи

Це точно не привід для паніки. Сьогодні на вулиці набагато тепліше, ніж учора. Якщо до нас прийде справжня весна, зі стабільно теплими днями, то поширення коронавірусу зійде нанівець. Але в Україні дійсно більш високі ризики, тому що наші лікувальні установи просто не готові. У наших медиків немає ефективних засобів індивідуального захисту, наших медиків не навчили правильно ними користуватися. Ці питання не відпрацьовані навіть зі співробітниками швидкої допомоги, які першими стикаються з захворюванням.

Тільки що прослухав брифінг заступника міністра охорони здоров'я Ляшка, і він сказав таку фразу: для мінімізації поширення коронавірусу ми вирішили цей перший випадок помістити в лікарню. Але якщо не було показань за критеріями ВООЗ, як він сам сказав, якщо перебіг хвороби легкий, то саме до лікарні поміщати і не потрібно. Тому що всередині лікувальних установ найвищий ризик поширення коронавірусу. І не тільки у нас, а в усьому світі.

- Самоізоляція для "легких" пацієнтів краще?

- Однозначно. Є взагалі таке золоте правило щодо всіх заходів інфекційного контролю: найголовніше - ізолювати людину із захворюванням. І самоізоляція дійсно краще: людині просто комфортніше перебувати в домашніх умовах, ніж у лікарні. Тут відразу треба заспокоїти населення: після одужання досить зробити в квартирі вологе прибирання, деякі (навіть не всі) поверхні обробити хімічними дезінфектантами, і ваше житло знову буде безпечним.

Це точно не привід для паніки. Сьогодні на вулиці набагато тепліше, ніж учора. Якщо до нас прийде справжня весна, зі стабільно теплими днями, то поширення коронавірусу зійде нанівець. Але в Україні дійсно більш високі ризики.


- Що робити при підозрі на коронавірус? Краще відразу їхати в поліклініку або телефонувати до сімейного лікаря?

- У поліклініку їхати не треба! У наших поліклініках часто черги, і якщо в неї потрапить всього один розповсюджувач вірусу, з великою ймовірністю захворіють інші люди. Знову ж таки, ми повертаємося до питання неготовності лікувальних установ. Не тільки до коронавірусу, але і до грипу, кору, туберкульозу і взагалі всіх повітряно-крапельних інфекцій, які циркулюють на території України.

- Можете дати базовий набір порад для українців: що робити, щоб не захворіти або мінімізувати ризики?

-Перша рекомендація: як можна частіше мити руки з милом, в обов'язковому порядку. Це взагалі треба робити в чотирьох випадках: 1) після того, як ми прийшли з вулиці додому або на роботу 2) після туалету 3) перед вживанням їжі 4) якщо руки забруднилися. Якщо немає можливості помити руки, то я рекомендую всім придбати антисептик або спиртові серветки для обробки. Єдине, на що я хочу звернути увагу: антисептики потрібно купувати тільки спиртовмісні, мінімум 60% спирту в складі. Всі антисептики з меншим відсотком неефективні. Це теж питання, яке МОЗ має давно відрегулювати, а не допускати таку продукцію на ринок.

Друга рекомендація. Провітрюйте приміщення як можна частіше. Зараз уже теплі дні, давайте дихати свіжим повітрям. І взагалі раджу проводити більше часу на свіжому повітрі, ніж у квартирі або в офісі.

І третє. Якщо ви захворіли, дуже всіх прошу: не ходіть у громадські місця, не поширюйте вірус, телефонуйте сімейному лікарю.

Читайте також: Коронавірус, коронавірус!!! Світ котиться до кризи! Насправді вже давно докотився

- А що робити НЕ треба? Що не допоможе від коронавірусу? Які засоби не працюють проти коронавірусу?

- Від коронавірусу точно не рятує, коли здорові люди надягають хірургічні маски. На вулиці - тим більше, взагалі не потрібно надягати маски, навіть людям із катаральними проявами. Дихайте свіжим повітрям на повні груди. Не приймайте для профілактики коронавірусу якісь імуномодулятори або імуностимулятори. Це неефективний спосіб, ви просто викидаєте гроші на вітер. Ні в якому разі, якщо захворіли, не пийте самостійно антибіотики. Я хочу нагадати, що антибіотики проти вірусних захворювань не допомагають. Антибіотики допомагають тільки проти бактеріальних захворювань, і їх потрібно приймати тільки за призначенням лікарів.

Я з подивом зустрів жарт секретаря РНБО про те, що кращі ліки від коронавірусу - цибуля, часник і сало. Як мінімум дивно чути від керівників країни такі рекомендації, тому що вони не мають ніякої ефективності.

- Якщо перебіг захворювання проходить без ускладнень, як швидко настає одужання?

- Потрібно виконувати рекомендації лікаря і правильно підходити до лікування. Як правило, для будь-яких гострих респіраторних захворювань без ускладнень воно більше симптоматичне, ніж медикаментозне: ми повинні капати розчином солі у носові пазухи, пити більше теплої рідини, провітрювати приміщення. Зазвичай людина за три доби, максимум - п'ять, щонайбільше - тиждень, повністю одужує.

Ні в якому разі, якщо захворіли, не пийте самостійно антибіотики. Я хочу нагадати, що антибіотики проти вірусних захворювань не допомагають


- На своїй сторінці у Facebook ви написали: чиновники кажуть, що готові до коронавірусу, а я стверджую, що ні. Чому так?

- Тому що неможливо за місяць або два підготуватися до такого роду викликів. Це повинна бути постійно діюча, як годинник, система. У нас банально не готові фахівці, з нашими медиками ніхто не працює, додатково не навчає. Так, добре, і спасибі велике МОЗ за кольорову інфографіку про коронавірус, але ми повинні розуміти, що вся нова інформація погано доходить до людей, які працюють у сільській місцевості. Спускають тільки вказівки по вертикалі - закупити засоби індивідуального захисту для лікарів. У мене пропозиція: нехай спробують в аптеці в Києві, не кажучи вже про ті, що на місцях, знайти і купити за адекватною ціною хірургічні маски або якісні респіратори. Їх просто немає. І ще питання: чому сьогодні маски в аптеках продаються за 50 і 70 гривень, у той час як до паніки продавалися за 70 або 90 копійок? Хто в сто раз підняв ціну на маски? Нонсенс.

Шляхами передачі грип і новий коронавірус нічим не відрізняються. Це подібні захворювання, навіть проявляються вони клінічно однаково, і наслідки у них теж однакові. Тому коли ми бачимо, що з року в рік система охорони здоров'я не готова до грипу, - вибачте, але окремо підготуватися до зустрічі коронавірусу не вийде, скільки б не говорили зворотне.

- Тобто медики потрапляють у цю ситуацію практично без засобів особистого захисту: костюмів, спеціальних респіраторів?

- Так. Ми спілкуємося майже з усіма регіонами, мені кожен день телефонують: Андрію, підкажи, де купити? Хлопці, ми не займаємося продажем, і я сьогодні навіть порадити не можу, де їх придбати. Я не раджу людям купувати в період паніки в сто разів дорожче ці маски, бюджет охорони здоров'я на місцях і так мізерний. Нехай МОЗ скаже, де зробити ці закупівлі, у яких виробників, у яких постачальників. Коли в Україні розмірковують про засоби індивідуального захисту, більшість навіть не уявляє, як вони виглядають.

Читайте також: Коронавірус головного мозку. Хто охмурив жителів Нових Санжар

Чому  сьогодні маски в аптеках продаються за 50 і 70 гривень, у той час як до паніки продавалися за 70 або 90 копійок? Хто в сто раз підняв ціну на маски? Нонсенс


- Заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко стверджує, що все добре: лікарі забезпечені захистом, в інфекційних лікарнях є 12 000 ліжкомісць і 2 500 боксів. А міністр Скалецька підрахувала, що в разі епідемії місць вистачить на чотири місяці.

- У всьому світі є таке поняття, як IPC-програми. Це infection prevention and control, тобто, основні принципи профілактики та інфекційного контролю. Так ось, у нашій країні це не працює як треба. Наші лікувальні установи просто фізично не готові. У нас відсутня механічна вентиляція, немає ефективних і таких, що правильно працюють, боксів і напівбоксів, ізоляційних палат. Ці питання десятиліттями не відпрацьовувалися. Говорити можна що завгодно, але в реаліях цього немає. Було б добре, якби чиновники замість виступів на центральних телеканалах особисто з'їздили і перевірили, як готові лікарні в їх конкретних районах.

- Хто в цьому винен?

- В жодному разі не медичні співробітники. Винна багаторічна відсутність фінансування, коли всі закривали очі на проблеми.

Читайте також: Коронавірусом можна заразитися повторно. Треба панікувати? Спойлер: ні

Читайте матеріал російською: Коронавирус в Украине. Как защититься и что делать, если заразился: советы эпидемиолога

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини